تجمع ایرانیان کانادا مقابل دفتر وزیر امور خارجه جهت بازگشایی سفارت ایران

Liberal Leader Justin Trudeau and Toronto Centre candidate Chrystia Freeland hold a press conference on Parliament Hill in Ottawa on Tuesday, September 17, 2013. Are Stephen Harper's Conservatives on the ropes over the Senate expenses scandal?
And, if they are, to which opposition party — Tom Mulcair's NDP or Trudeau's Liberals — will Canadians turn to replace them? THE CANADIAN PRESS/Sean Kilpatrick

نوزده شهریور 96 - ان آی تی وی نیوز

جمعی از ایرانیان کانادا به درخواست دانشجویان مقیم کانادا در تورنتو امروز مقابل دفتر وزیر امورخارجه کانادا ، خانم فریلند تجمع خواهند نمود. عدم گشایش سفارت ایران در کانادا باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای دانشجویان مقیم کانادا شده است.

این تجمع که به نقل از کنگره کانادا خارج از هر گونه نگاه حزبی ست و به درخواست کنگره حزب های موجود در کانادا بدون پلاکارد خواهند آمد صرفا اعتراض ایرانیان کانادا به بسته ماندن سفارت ایران در کانادا بر خلاف قولهای انتخاباتی نخست وزیر کانادا آقای ترودو می باشد.

پیش تر ائتلاف صلح کانادا (ائتلاف ایرانی کانادایی برای صلح)  که کاملا فراجناحی ست با نصب بنر برائتلاف ایرانی کانادایی پرویز حقگو روی ساختمانی به نام پلازای ایرانیان، به خلف وعده جاستین ترودو اعتراض نموده است و چند ماه پس از نصب بنر با وجود مخالفت احزابی چون حزب کارگران با پخش تراکت در سراسر تورنتو به سوءرفتار مسئولان کانادا نسبت به شهروندان ایرانی کانادایی معترض گشته است.

پرویز حقگو بنیانگذار خانه مصدق و ائتلاف صلح کانادا  در این باره میگوید: با ایرانیان کانادایی به مثابه شهروندان درجه دو برخورد می شود که این رفتاری ست ناشایست. شاید از ماست که برماست چراکه متاسفانه احزاب ایرانی با یکدیگر سر ناسازگاری دارند و متحد نیستند.

لازم به ذکر است بسته شدن سفارت ایران در کانادا که در سپتامبر 5 سال پیش صورت گرفت در متاسفانه همراه با خوشحالی و هیجان تعداد زیادی از احزاب ایرانی روبرو شد که با فشار بیشتر بر روی جمهوری اسلامی موافق بودند. حتی فرخ یزدی رئیس وقت کنگره ایرانیان در آنزمان قطع روابط دو کشور را قابل قبول و توجیه پذیر دانست.

کاوه شهروز، نایب رییس این کنگره، هم نظری مشابه یزدی داشت و به رسانه پرنیان گفته بود: «دلایلی که وزیر امور خارجه داده بود، به نظر من همه درست هستند. وضعیت حقوق بشری ایران بسیار بد است. رژیم ایران به گروه‌های تروریستی کمک می‌کند، سفارتش در کانادا مردم ایرانیِ کانادا را اذیت می‌کرد و مردم احساس می‌کردند شاید نمی‌توانند کارهای سیاسی انجام دهند. این ترس همیشه با آنها بود.

علاوه بر ائتلاف ایرانی کانادایی تنها  شورای جامعه ایرانیان کانادابود که  واکنش روشن و تندی به این اقدام نشان داد.این شورا در ادامه اعتراضات خود، در روز ۶ اکتبر نیز با همراهی ائتلاف صلح کانادا، درمخالفت با جنگ، راهپیمایی‌ای در مقابل ساختمان پارلمان انتاریو در کویینزپارک برگزار کرد که بیش از ۵۰۰ نفر در آن حضور داشتند. آنها طوماری نوشتند با این مضمون: ما امضاکنندگان، توجه دولت کانادا و دیگر انجمن‌های حقوق مدنی را بر این نکته جلب می‌کنیم که بستن سفارت ایران مستقیماً دخالت با حق «آزادی حرکت» ایرانی-کانادایی‌ها محسوب می‌شود که حالا محروم از خدمات کنسولی ضروری برای سفر و بازدید از سرزمین مادری خود هستند.»

این شورا که در اوایل ماه جولای با جدا شدن سه نفر از هیئت مدیره کنگره ایرانیان کانادا، ثبت مراحل قانونی و تشکیل یک هیئت هفت نفره شروع به کار کرده بود، مخالف تحریم‌ها و فشارهای بیشتر بر ایرانیان است. نیاز سلیمی که ریاست این شورا را به عهده دارد، در گفتگو با شهروند، به سخنان وزیر خارجه کانادا در مورد امنیت جان دیپلمات‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «مسئله اشغال سفارت انگلستان که در این بیانیه به آن اشاره شده، مربوط به یک سال و نیم گذشته است. اگر مسئله این بوده، چرا همان موقع سفارت را نبستند. چیزی که مایه تاسف است، حمایت برخی افراد از این تصمیم است، بدون آن‌که عواقب آن را در نظر بگیرند. آسیب مسئله تحریم، احتمال جنگ و تمام اینها به مردم می‌رسد.» سلیمی بر افزایش هزینه‌های این تحریم‌ها بر مردم ایران تاکید می‌کند و می‌گوید: «در ایران هر روز درصد گرانی و بیکاری بالاتر می‌رود و ما اینجا نشسته‌ایم و فقط با مطرح کردن این‌که این کار به جمهوری اسلامی ایران آسیب می‌زند، آنها را تحریم می‌کنیم. هیچ کس تا به امروز نتوانسته توضیح ساده‌ای دهد که این کار چگونه به نفع ملت ایران است؟ بنا به چه دلایلی این اتفاقات منجر به دموکراسی در ایران می‌شود؟»


اخبار مرتبط

 • 4 قدم ساده برای اعتراض به سناتور کانادایی و حامیانش در توهین به ملت ایران
 • توهین سناتور کانادایی به ملت ایران و تشکر برخی از نمایندگان ایران از ایشان
 • نامه ایرانیان مقیم کانادا به نمایندگان پارلمان دولت کانادا در اعتراض به عوام فریبی لابی رجوی و نتانیاهو
 • برگی از تاریخ- رویدادهای سوریه و تحریف در رسانه های همگانی
 • ائتلاف لابی جنگ طلب رجوی و نتانیاهو به اسم مبارزه با تحریم و حمایت از ایران
 • شکایت شرکت کانادایی از شرکت فرودگاه های ایران
 • آیا ترامپ از توافق «نفتا» خارج می‌شود؟
 • پاکستان: زوج کانادایی- آمریکایی را از اسارت طالبان نجات دادیم
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *