اورآسیا- فساد در مقامات تاجیکستان و تصاحب اموال زنجانی مانع اصلی حضور سرمایه گذاران در تاجیکستان

بیست و هشت شهریور 96 – ان آی تی وی نیوز

روزنامه اورآسیا در گزارشی تفصیلی به فساد در مقامات تاجیکستان پرداخته است و مالیات و فساد را دلیل اصلی عدم حضور تجار و سرمایه گذاران خارجی در این کشور معرفی کرده است.

این روزنامه با زیر سوال بردن ریشه اموال شرکت سی سی آی به فساد در دولت اشاره کرده است و گفته است:قابل درک است که سی سی آی تاجیکستان توقع دارد که هیچ مشکلی نداشته باشد، زیرا 70 میلیون دلار در عملیات تاجیکستان غرق شده است که شامل یک کارخانه در دوشنبه است.

و در ادامه می نویسد: تجربه نشان می دهد بهتر است که در سمت راست مقامات تاجیکستان قرار گیریم. وقتی تاجر ایرانی بابک زنجانی به کشور خود بازگردانده شد دولت تاجیکستان به سرعت از مواضع قبلی و تعهدات خود عقب نشینی کرد و اموال بابک زنجانی را متصرف شد و ادعا نمود که این اموال متعلق به کشور تاجیکستان است

به طور کلی، به لحاظ اقتصادی، تاجیکستان یکی از ضعیفترین جمهوریهای اتحاد جماهیر شوروی سابق است که دارای تعادل تجاری منفی منفی و تولید ناخالص داخلی در سرانه این کشور نیز منفی است. از روزهای نخستین استقلال، کشور تاجیکستان در بخش اقتصادی متکی به  منابع و سرمایه گذاری های خارجی در کشورش بوده است.  

. امپراطوری اقتصادی بازرگان باهوش ایرانی بابک زنجانی – که شامل یک بانک خصوصی، یک شرکت هواپیمایی، یک شرکت تاکسی و ایستگاه اتوبوس در میان سایر نهادها است – یکی از مهمترین نمونه های فعالیت های بخش خصوصی ایران در تاجیکستان است که با دستگیری بابک زنجانی این امپراطوری تحت تصرف مقامات تاجیکستان در آمد و تاجیکستان برای رهایی از عدم پرداخت به سمت عربستان سعودی متمایل شد و پیشنهاداتی به سعودی ها داد که برای سعودی ها که از سلطه و نفوذ ایران در منطقه نگران بودند نتوانستند دست رد به این پیشنهادات بزنند.

Image result for tajikistan/babak zanjani

این روزنامه این فساد و چرخش مقامات تاجیکستان را علت عمده عدم تمایل اروپایی ها و خصوصا فرانسوی ها در تاجیکستان عنوان می کند و مینویسد اگر تاجیکستان اموال و دارایی های بابک زنجانی را تصرف نکرده بود اکنون با مشکل سرمایه گذاری و اقتصادی روبرو نمی شد.

عربستان سعودی اکنون جای ایران را در تاجیکستان گرفته است و کشور تاجیکستان که عملا در تصاحب ایران بود اکنون برای فرار از بازگرداندن اموال بابک زنجانی به یک کشور دشمن مبدل شده است. 

0

اخبار مرتبط

 • حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های نفت و گاز عراق
 • ظریف: نوش جان انگلیسی‌ها که ترامپ به مقاماتشان توهین کرد / اروپا رسماً اعلام کند نوکر آمریکاست
 • ۲ خدمه دیگر نفت‌کش ایران در جبل الطارق بازداشت شدند
 • تکذیب ادعای بی بی سی درباره قصد نیروی دریایی سپاه برای توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس
 • یک «ایرانی» در حمایت از آمریکا و اسرائیل برای حمله به ایران پلی در استرالیا را بست!
 • فشار حداکثری ایران بر آمریکا-طرح اخذ عوارض از کشتی‌های در تنگه هرمز
 • کارشناس مسائل امنیتی: کار انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی، راهزنی دریایی است
 • از کمانگر تا زهرا محمدی-تروریست های مسلحی که فعال مدنی معرفی می شوند
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *