دکتر حسین آخانی: علم بهتر است یا زباله

بیست و هشت شهریور 96 – ان آی تی وی نیوز

دکتر حسین آخانی

علم بهتر است یا زباله؟

طبق گفته آقای نوبخت کل بودجه اختصاص داده شده آموزش عالی و علم و فناوری کشور در سال 95 شش هزار و دویست میلیارد تومان بوده است. طبق قیمت دلار در سال گذشته که حدود 3700 تومان بود این مبلغ معادل 1.67 میلیارد دلار است
یک- این بودجه 13 برابر بودجه جمع آوری زباله در تهران است
دو- این بودجه معادل 0.78 پول اختلاس بابک زنجانی است
سه- این پول معادل هزینه ساخت پل صدر و تونل نیایش است
چهار- این بودجه فقط 37 درصد بودجه 4.5 میلیارد دلاری دانشگاه هاروارد (فقط یک دانشگاه آمریکا) است
پنج-این بودجه تقریبا نصف هزینه ساخت سد گتوند است. برای سد گتوند 4000 میلیارد تومان خرج شد که در آن زمان دلار 1000 تومان بود

تعداد دانشگاه‌های کشور 2640 است که بعد از آمریکا با 3280 دانشگاه رتبه دوم جهانی است. از نظر تعداد مهندسان تربیت شده هم ایران سالیانه با دادن مدرک به 233695 نفر سومین رتبه در جهان را دارد. اگر شما هم وزیر علوم بودید و می‌خواستید این همه دانشجو و دانشگاه را اداره کنید و تعداد مقالاتی هم که در کشور تولید می‌شود را با شتاب 11 برابر متوسط جهانی حفظ کنید، چکار می‌کردید؟

پانزده سال است که واحد گرانت پژوهشی در دانشگاه مادر فقط 200 هزار تومان است! از آن زمان تا به حال حقوق ها 30-35 برابر شده است. با این بودجه ناچیز و تورم و با توجه به اینکه مواد و هزینه‌های ما به دلیل تحریم و بی حساب کتابی شرکت ها 2-3 برابر همنوعان ما در اروپا و آمریکا‌ست، چگونه تولید علم ممکن است؟ با این اعداد و ارقام اصلا باید تعجب کرد اگر کسی در دانشگاه علم تولید کند. دیروز در جلسه‌ای بودم و گفتم بس کنید این رشته سازی و دانشجو گرفتن را. ما فقط سراب علم داریم نه علم، ما داریم جوانان را گول می‌زنیم.

با این بودجه ناچیز گردانندگان دانشگاه‌ها آیا جز دادن حقوق می‌توانند کار دیگری انجام دهند؟ تعجب نکنید که چرا این علم برای ترافیک، آب، غذا، کشاورزی، بهداشت، محیط زیست، اقتصاد و فرهنگ برنامه و راهکار ندارد.
وقتی سیاستگذاران و گردانندگان کشور بنا را بر بهره کشی از داشته‌های زیر زمینی و طبیعی شامل نفت و گاز و آب و معدن و جنگل و مرتع گذاشته‌اند که به علم احتیاج ندارند. شما جای آنها بودید حاضر بودید پول به پژوهشگران بدهید تا متوجه شوند کجا را خراب می‌کنند؟ شرکت‌ها و مدیران‌ما تا زمانی که معدن و نفت و گاز و آبی و درختی است حاضر نیستند ریالی به علم واقعی کمک کنند. آنها دستگاهی می‌خواهند که در آن مدرک فوق لیسانس و دکتری چاپ شود و یا با فروش آن کاسبی به پا کنند. دانشگاه‌های ما شده‌اند دلخوشی کسانی که بد شانس بودند و نشدند پزشک، حالا با عنوان دکتر حال می‌کنند.

0

اخبار مرتبط

 • حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های نفت و گاز عراق
 • ظریف: نوش جان انگلیسی‌ها که ترامپ به مقاماتشان توهین کرد / اروپا رسماً اعلام کند نوکر آمریکاست
 • ۲ خدمه دیگر نفت‌کش ایران در جبل الطارق بازداشت شدند
 • تکذیب ادعای بی بی سی درباره قصد نیروی دریایی سپاه برای توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس
 • یک «ایرانی» در حمایت از آمریکا و اسرائیل برای حمله به ایران پلی در استرالیا را بست!
 • فشار حداکثری ایران بر آمریکا-طرح اخذ عوارض از کشتی‌های در تنگه هرمز
 • کارشناس مسائل امنیتی: کار انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی، راهزنی دریایی است
 • از کمانگر تا زهرا محمدی-تروریست های مسلحی که فعال مدنی معرفی می شوند
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *