نتانیاهو نقش در همه پرسی را تکذیب کرد و گفت: من فقط با کردها احساس همدردی کردم

نه مهر 96 - ان آی تی وی نیوز

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اسرائیل روز یکشنبه اتهام ایفای نقش در همه‌پرسی جدایی کردستان عراق را رد کرد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته گفته بود مسئولان منطقه کردستان عراق از قدیم با سرویس اطلاعات اسرائیل، «موساد»، در ارتباط بوده‌اند. وی گفت اسرائیل در پشت پرده همه‌پذسی کردستان قرار داشته است.

 

به نوشته روزنامه «هاآرتص»، نتانیاهو امروز در ابتدای جلسه هفتگی کابینه گفت: «من درک می‌کنم چرا کسانی که از حماس حمایت می‌کنند، هرجا اوضاع به نفعشان نیست می‌گویند کار موساد است.»

 

وی افزود: «اما اسرائیل، فارغ از همدردی طبیعی و چندین و چند ساله‌ ملت یهود با ملت کرد و آرمان‌هایش، هیچ نقشی در همه‌پرسی کردی نداشته است.»ا 

اسرائیل تنها رژیمی است که در رسما از همه‌پرسی جدایی کردستان عراق حمایت کرده است. نتانیاهو این همه‌پرسی را «تلاش مشروع ملت کرد برای رسیدن به کشوری مستقل» توصیف کرده است.

رجب طیب اردوغان روز شنبه نهم مهر در ادامه انتقادهای شدید آنکارا نسبت به برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق، بار دیگر اسرائیل را با این امر در ارتباط دانست و گفت: موساد در پشت پرده همه‌پرسی بود.

او همچنین گفت که «موساد از سال‌ها پیش با کردهای عراق در ارتباط بود» و «اکنون که این رابطه آشکار شده، به زودی از کردهای عراق هزینه خواهد گرفت».

مقام های جمهوری اسلامی ایران نیز در روزهای گذشته موضوع دخالت اسرائیل در همه‌پرسی کردستان عراق را مطرح کرده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *