برنارد لوی تئوریسین تجزیه خاومیانه کردستان را دومین کشور دموکرات خاورمیانه نامید

نه مهر 96 – ان آی تی وی نیوز

در سالهای اخیر هرجا که آشوب و هرج و مرجی وجود داشته است؛ رد پای مردی با نام برنارد هنری لوی دیده میشود!
بسیاری از تحلیلگران او را یکی از اصلی ترین تئوریسن های “بهار عربی” در منطقه مینامند؛ و اینک حضور او در عراق و آن هم در چنین شرایطی بی دلیل نمیتواند باشد.

با نگاهی گذرا به عمق رخدادهای حساس منطقه به روشنی میتوان حضور برنارد را مشاهده کرد، از افغانستان گرفته تا سودان، از مصر گرفته تا تونس و لیبی، از بوسنی تا اوکراین و … او همه جا حضور دارد !

در اتاق شورشیان ضد معمر قذافی، در کنار احمد شاه مسعود، در کنار رهبر شورشیان سودان جنوبی و… در آخرین حضور مهم خود در منطقه در اقلیم کردستان عراق در روز همه پرسی و دیدار با خاندان بارزانی ها ..

برنارد هنری لوی، خود را یک یهودی پرافتخار معرفی می کند و جدای از بیش از چهل سال کار فکری و عملی که در کتاب های فراوان و مقالات پرشمار مطبوعاتی با موضوعاتی متنوع و به روز نمود یافته است، کارنامه وی را می توان با سه شاخصه اصلی مرور کرد:

یک- مخالفت همه جانبه با مظاهر سیاسی و فقهی اسلام
لوی که در سال ۲۰۱۰ از سوی نشریه اسرائیلی جروزالم پست، چهل و پنجمین چهره پرنفوذ یهودی دنیا معرفی شده و طرفدارانش مدعی هستند بزرگترین متفکر حال حاضر فرانسه است، در یکی از آخرین کتاب هایش یعنی «عصر تاریکی چپ: مقابله با بربریت جدید» نشان داده است که درباره اسلام گرایی چگونه می اندیشد.

منتقدان کتاب بر این باورند که وی در این کتاب تروریسم، اسلام گرایی و ذهنیت عربی را با یکدیگر برابر دانسته است تا ادامه خشونت استعمارگرایانه را در خاورمیانه توجیه کند. به عبارت دیگر، لوی تلاش کرده، مقاومت مردمی در کشورهای تحت استعمار و نفوذ غرب را در خشونت خلاصه کند، آن را غیرعقلانی جلوه دهد و سرکوب آن را ضروری بداند.

لوی که حجاب زنان مسلمان را وسیله ای برای انسانیت زدایی از آنان معرفی کرده، اسلام ایده آل خود را اسلام حاکم در اقلیم کردستان عراق معرفی می کند.

دو-حمایت بی قید و شرط از رژیم اسرائیل
در سال ۱۹۶۷، برنارد هنری لوی نوزده ساله وقتی که از شروع جنگ میان اعراب و رژیم اسرائیل مطلع شد، به سرعت به سفارت این رژیم در پاریس رفت تا برای رفتن به جنگ اعلام آمادگی کند، ولی جنگ شش روزه کمتر از آن به طول انجامید که لوی فرصت رساندن خود به سرزمین های اشغالی را پیدا کند.

چهل و سه سال بعد، لوی با اظهار اینکه «هیچ ارتشی را دموکراتیک تر از ارتش اسرائیل نمی شناسد»، نشان داد که همچنان تعهدی ناگسستنی به این رژیم دارد؛ تعهدی که از تصاویر فراوان ملاقاتش با مقامات ارشد این رژیم نیز نمایان است.

برنارد هنری لوی فیلسوف فرانسه‎ای اعلام کرده است که کشورهای غربی  پس از همه‌پرسی استقلال کوردستان از کشورهای شکست خورده عراق، ترکیه و ایران حمایت می‌کنند، در حالی که کوردستان دومین دولت دمکرات در خاورمیانه است.

هنری لوی در مصاحبه‌ای که فرید ذکریا با وی انجام داده است، «نگرانی خود را از مخالفت جامعه جهانی علیه همه‌پرسی استقلال کوردستان» اظهار داشته است.

در این باره گفته است «موضع آمریکا و فرانسه اشتباه و نگران کننده است، در حالی که در کوردستان آنها را هم‌پیمان طبیعی می‌دانند و برای دستیابی به یک دموکراسی واقعی رای دادند و به دومین کشور دموکرات در منطقه تبدیل خواهند شد».

همچنین تصریح کرده است که «ما به طور شرمنانه به آنها می‌گوییم این کار را نکنند و از کشورهای شکست خورده حمایت می‌کنیم. در عراق دولتی وجود ندارد. کشورهای غربی با این موضعگیری خودشان ترکیه، ایران و عراق را تقویت خواهند کرد و موجب خواهند شد علیه کوردستان اقدام کنند».

فیلسوف فرانسه‌ای به سی ان ان گفته است «موضع غرب مایه شرمندگی و یک  اشتباه بزرگ است. من در اربیل ناظر بین‌المللی همه‌پرسی بودم که طبق موازین بین‌المللی برگزار شد».

هنری لوی اظهار داشت «وضعیت امروز کوردها، اسرائیل سال ١٩٨٤ را به یادم می‌آورد. هفت میلیون تن از سوی ١٦٠ میلیون تن محاصره شده‌اند. دموکراسی در امپراطوریهای بزرگ و کشورهای حاشیه وجود ندارد. در ایران دموکراسی وجود ندارد. دموکراسی در ترکیه به خاطر اردوغان روز به روز ضعیف‌تر می‌شود. هیچ کس از کوردها حمایت نمی‌کند. به نظر من و تمام دموکراتخواه‌ها به حاشیه راندن کوردها دلخراش و آزاردهنده است».

هنری لوی قبلا از خواست امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای میانجیگری بین اربیل و بغداد خبر داده بود.

دیدار با شیمون پرز

سه-حضور ثابت در آشوب های خونبار جهان اسلام
لوی نخستین کتاب مشهورش را در سال ۱۹۷۳ و دو سال پس از تجزیه پاکستان به دو بخش پاکستان و بنگلادش، درباره ملی گرایی در بنگلادش نوشت و از آن روز تاکنون، نه تنها درباره آشوب های جهان اسلام نظر داده و عمل کرده، که در بسیاری از آنها نیز حاضر بوده است.

در میانه دهه آخر قرن بیستم، لوی در بوسنی حاضر بود، سپس از افغانستان سر درآورد و با عبدالرشید دوستم و احمد شاه مسعود دیدار کرد. در دوره تجزیه طلبی در جنوب سودان حاضر بود؛ در سال ۲۰۰۸ و همزمان با درگیری روسیه و گرجستان به حمایت از مهره غرب در گرجستان پرداخت؛ در سال ۲۰۱۱ و با شروع تحولات کشورهای عربی همنشین شورشیان لیبیایی در بنغازی شد و دوست قدیمی خود، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور وقت فرانسه را متقاعد کرد، از دخالت نظامی در لیبی حمایت کند؛ در همین سال، مدتها برای توجیه دخالت نظامی در سوریه و ساقط کردن حکومت این کشور تلاش کرد؛ در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ پیگیر اهداف مخالفان روسیه در اوکراین بود و در سال جاری میلادی، به فیلم سازی برای توجیه نقشه مورد علاقه خود یعنی تجزیه کشورهای منطقه پرداخته است.

همراه با شورشیان سودان جنوبی
دیدار با جان گارانگ رهبر شورشیان سودان جنوبی

در لیبیدر لیبی

دیدار با احمد شاه مسعود
در بوسنی
0

اخبار مرتبط

 • افشاگری اشپیگل در مورد نقش لابی اسرائیلی در تصمیمات دولت آلمان
 • توالی جنایت در اروپا: اجساد ۸۲ مهاجر در سواحل تونس از آب گرفته شد
 • پوتین و مورالس: تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم می‌کنیم
 • ایران از سیاست چین واحد حمایت کرد
 • توپخانه و پهپادهای سپاه پاسداران به مقرهای کومله و دمکرات در کردستان عراق حمله کردند
 • آغاز تحقیقات درباره حملات شیمیایی سوریه برای معرفی عاملان
 • روسیه از اروپا انتقام گرفت: ورود استروی ترنس به بندر طرطوس
 • خانواده دُرمانی (تلویزیون اندیشه): فخرآور و ش.همایون دروغگو هستند- ش.همایون:دُرمانی دروغگوست
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *