بازی یک بام دو هوای کانادا در تجارت 15 میلیارد دلاری سلاح با عربستان

21 دی 96 - سارا زهیری- ان آی تی وی نیوز

در اوایل 2016 دولت تازه انتخاب شده لیبرال در اتاوا متعهد به انجام معامله سلاح با عربستان سعودی است که توسط دولت هارپر در سال 2014 مورد مذاکره قرار گرفت.

معامله ای که ارزش آن 15 میلیارد دلار است، کانادا را یک فروشنده مهم سلاح در خاورمیانه می کند. هنگامی که لیبرال ها اعلام کردند که خواهان  این معامله هستند - آنهم با وجود فراوانی شواهد حیرت انگیز علیه سابقه حقوق بشر عربستان سعودی، آنها در بحث و اختلاف نظر قرار گرفتند و گرد و غباری که در سال 2014 حل و فصل شد، بار دیگر  گریبانگیر  لیبرالها شد.

وقتی در مورد این مسئله در سال 2017 مطالعه کردم، با نمایندگان مجلس محلی تماس گرفتم تا ببینند در مورد آن چه اقداماتی انجام داده اند. ناامید شدم.

دولت لیبرال در مورد موضع خود در مورد معامله اسلحه و در مورد وضعیت این معامله صادق نیست. اولا، لیبرال ها گفتند که نمی توانند به این معامله را پشت کنند. استفان دیون، وزیر امور خارجه، در مجلس عوام و در مجلس سنا ایستاده بود تا از تصمیم حزبش برای امضای قرارداد دفاع کند. او به سنا گفت: "دولت این قرارداد را تایید نمی کند. دولت به سادگی از انعقاد یک قرارداد که توسط دولت سابق تصویب شده است، رد می شود. "

سپس، در تاریخ 12 آوریل، یک یادداشت عمومی جهانی منتشر شد که نشان داد که دولت هارپر چند مجوز صادرات را تأیید کرده بود و استفان دیون مخفیانه پس از اینکه لیبرال قدرت را به دست گرفتند، بقیه را تأیید کردند. استفان دیون باقی مجوزها را نیز تایید کرده است.

دیون اغلب ترس از عقب ماندگی اقتصادی را به عنوان دلیل اصلی ادامه دادن معامله اسلحه بیان می کند. با این حال، کشورهایی مانند بریتانیا، آلمان و سوئد در سال های اخیر ساخت و فروش سلاح های خود را با دیکتاتوری تثبیت کرده اند و آنها که به دلیل نقض حقوق بشر به عنوان نگرانی اصلی آنها این تجارت را متوقف کرده اند گفته اند که با چند عواقب اقتصادی مواجه شده اند.

خلاصه عدالت سازمان عفو بین الملل عربستان سعودی برای سال های 2016-17، پادشاهی را برای فریب دادن و مجازات آزادی بیان، انجمن و مجمع، محکوم می کند. برای زنان تحت تعقیب؛ برای اعدام های دسته جمعی مخالفان سیاسی؛ و برای جنایات جنگی در یمن.

رکورد وحشتناک حقوق بشری عربستان سعودی نباید برای هیچ یک از سیاستمدارانی که ارزش مقام خود را میدانند شک و شبهه ای باقی گذارد به جز هر سیاستمداری که خواهان معامله سلاح و سود و منفعت مالی این تجارت با عربستان است.

این تسلیحات بدون شک برای تداوم تروریسم و بی ثباتی در خاورمیانه مورد استفاده قرار می گیرد. آنها برای سرکوب شهروندان سعودی و همچنین شهروندان یمن و کشورهای همسایه مورد استفاده قرار خواهند گرفت. Globe and Mail شواهد ویدئویی تایید شده را از سال 2015 و 2017 به دست آورده است که گارد ملی سعودی را از طریق خیابان ها نشان می دهد و افراد غیرنظامی را که دارای LAV هستند را شلیک می کنند بسیار شبیه به مواردی است که ما آنها را به زودی خواهیم فرستاد. این شواهد، همراه با گزارش سازمان عفو بین الملل، باید به اندازه کافی برای لغو فوری این معامله کافی باشد.

علی رغم همه اینها زمانی که من در دو فوریه 2017 با دو نماینده لیبرال نوا اسکاتلند تماس گرفتم - اندی فیلیمر از هالیفاکس و مارک ایکینگ سیدنی ویکتوریا - هر دو در مورد این موضوع بی اطلاع  بودند. هر یک از پاسخ های عمومی برای من آماده بود: بازگشت به عقب برای کانادا گران تمام می شود.

فیلیمر، وزیر امورخارجه وزارت امور خارجه، به من گفت که ما هنوز می توانیم معامله را با توجه به شواهد کافی در برابر عربستان سعودی متوقف کنیم.

ندانستن آقای فیولمور از نقض حقوق بشر توسط کشوری که 15 میلیارد دلار از سلاح های کانادا را دریافت می کند کمی عجیب است.. برای مشاهده اینکه عربستان سعودی یک دموکراسی نیست، لازم نیست بیشتر از گزارشات سازمان عفو بین الملل نگاه کرد. همان گزارشات کافی است.  در عوض، هر گونه حرکت به سمت دموکراسی در عربستان سعودی با سرکوب وحشیانه توسط طبقه حاکم برآورده می شود. متفکران آزاد مانند ریف بداوی، به طور مرتب زندانی، شکنجه و به قتل می رسند. اخیرا همسر بداوی که پس از زندانی شدن شوهرش به کبک رفت با اطرافیان نخست وزیر ترودو درباره استفاده از این تجارت به عنوان چیپ چانه زنی برای آزادی شوهرش را مورد لابی قرار داد. اما آیا کسی صادقانه بر این باور است که سعودی ها یک نفر را برای حفظ یک معامله اسلحه ای که ارزش آن 15 میلیارد دلار است، رها نخواهند کرد؟

 

written by: Mason Maxwell

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *