مدیرکل گمرکات مازندران: ایستادگی گمرک مقابل یقه سفیدها

3 بهمن 96 – ان آی تی وی نیوز

ابوالقاسم یوسفی نژاد صبح سه‌شنبه در نشست با خبرنگاران در نوشهر با اشاره به افزایش تجارت خارجی استان اظهار داشت: گمرک استان درزمینهٔ مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز تلاش‌های خوبی انجام داده است.

وی بابیان اینکه گمرک مقابله دانه‌درشت‌ها و یقه‌سفیدان کوتاه نیامده و ایستاده است به اهم اقدامات گمرک استان در سال قبل اشاره کرد و گفت: در دولت یازدهم با استقرار سامانه جامع امور گمرکی تحول اساسی و بنیادی در نحوه ارائه خدمات به صاحبان کالا ایجادشده است.

یوسفی نژاد ادامه داد: در راستای فرامین مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت مبنی بر بهبود فضای کسب‌وکار برای پیشبرد اهداف، الکترونیکی کردن امور تجارت را در دستور کار داشته است و به‌صورت الکترونیکی تمامی فعالیت‌ها انجام‌شده است.

مدیرکل گمرکات مازندران یادآور شد: برخی از امکانات سامانه جامع امور گمرکی برای تسریع در خدمات امور با برنامه‌ریزی گمرک عملیاتی شده است و تسهیلات پیش‌بینی‌شده رد بسته حمایت از تولید و صادرات ازجمله آن است.

وی افزود: تسهیلات بسته حمایت از تولید و صادرات مربوط به قانون رفع موانع تولید، امکان صدور کالاهای دارای نشان استاندارد، تفویض اختیار به پرونده‌های استرداد حقوق گمرکی از دیگر موارد است.

یوسفی نژاد، ویژگی کالاهای صادراتی را استان را سرمایه‌ای و مصرفی بیان کرد و گفت: ۹۸ درصد کالاهایی که از گمرک استان ترخیص می‌شود، سرمایه‌ای یا واسطه‌ای است.

مدیرکل گمرکات مازندران ادامه داد: با انجام مدیریت ریسک، ۷۰ درصد اظهارنامه‌های گمرکی در مسیرهای سبز و زرد قرار دارند و کالاها با کمترین موانع از گمرک ترخیص می‌شوند.

وی افزود: ۳۶ درصد اظهارنامه‌ها در مسیر سبز و ۳۰ درصد در مسیر قرمز قرار دارند و درزمینهٔ واردات، ترخیص کالا با اخذ ضمانت‌نامه بانکی ترخیص می‌شود و هزار و ۱۶۹ میلیارد ریال بابت حقوق گمرکی کالاهای وارده، ضمانت‌نامه اخذشده است.

مدیرکل گمرمرکات مازندران راه‌اندازی ۱۵ پست کارشناس متمرکز را ازجمله اقدامات برشمرد و گفت: توسعه گمرک الکترونیک و یکپارچه با تمرکز بر توسعه پنجره واحد از دیگر تلاش‌های صورت گرفته در گمرکات به شمار می‌رود.

وی بابیان اینکه تمامی درخواست‌ها از طریق سامانه به گمرک ارجاع می‌شود گفت: سال گذشته حتی یک مورد جعل اسناد گمرکی را در استان شاهد نبودیم.

یوسفی نژاد توسعه سامانه ارزش‌گذاری را از دیگر تلاش‌ها برشمرد و گفت: ترخیص کالا قبل از ورود کالا به سرزمین و مقصد اصلی به‌زودی در استان مازندران در قالب پنجره واحد تجارت فرامرزی اجرایی و عملیاتی می‌شود.

وی عملیاتی کردن پروژه اکسس کنترل را از دیگر طرح‌های در دست اجرا در گمرک استان برشمرد و گفت: این طرح در ساری شروع‌شده است و تا پایان سال در کل استان عملیاتی می‌شود.

0

اخبار مرتبط

 • واشنگتن پست: “پمپئودرتغییردادن سیاست اروپا نسبت به ایران شکست خورد”
 • پوتین: فشارهای آمریکا بر ایران بی‌نتیجه است
 • سوریه مقاوم چون سرو-کشتی نفتی ایران بسوی سوریه درجهت کاهش بحران سوخت
 • ظریف: اروپا به جای مطالبه از ایران به تعهداتش عمل کند
 • احسان بیدی-“مرحوم مسعود رجوی” در قبر پیام را گرفته است
 • سخنگوی دستگاه قضایی:عامل لو رفتن خبر بنزینی اعتراف کرد
 • بیانیه مسکو درباره دیدار ظریف و لاوروف
 • تحریم های مردم ایران: آمریکا بعد از نفت به سراغ محدودتر کردن معاملات دلاری ایران می‌رود
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *