نسل جدید سلاح های هسته ای آمریکا

17 بهمن 96 - ان آی تی وی نیوز

دونالد ترامپ در سند «بازبینی وضعیت هسته‌ای» که روسای جمهور آمریکا برای مشخص کردن جایگاه سلاح‌های هسته‌ای در راهبرد امنیت ملی این کشور ارائه می‌کنند، خواستار برنامه‌ریزی برای ساخت نسل جدیدی از سلاح‌های هسته‌ای شده است که یک تغییر محسوس در راهبرد هسته‌ای این کشور محسوب می‌شود.

تحلیل و ارزیابی

۱- درحالی‌که آمریکا از زمان جنگ سرد و در توافق با روسیه، ساخت سلاح‌های هسته‌ای را متوقف کرده بود، در سند جدید بازبینی وضعیت هسته‌ای، ساخت دو سلاح را پیش‌بینی کرده است. که در تناقض با تعهدات دوجانبه و چندجانبه (به‌ویژه NPT) این کشور برای عدم اشاعه، محدودسازی و خلع سلاح هسته‌ای قرار دارد.

۲- بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ، دولت ایالات‌متحده روش خاصی را مبتنی بر «تبلیغ روی نابودی دشمنان» اتخاذ کرده است. برجسته‌سازی نقش سلاح‌های هسته‌ای در سند جدید، اختصاص ۱٫۲ تریلیون دلار برای به‌روزرسانی زیرساخت‌های هسته‌ای، ساخت کلاهک اتمی جدید بعد از ۳۴سال و اعلام راهبردجنگ هسته ای محدود در این چارچوب قرار دارند.

۳- شکل‌گیری توجه عمومی مجدد به سلاح‌های هسته‌ای و احیای رقابت‌های دوران جنگ سرد، از مهم‌ترین و البته خطرناک‌ترین پیامدهای اقدام دولت آمریکا است که آشکارا صلح و امنیت بین‌المللی را با خطر مواجه می‌کند. به این دلیل اقدام دولت آمریکا، از مواردی است که ایجاب می‌کند شورای امنیت سازمان ملل حسب وظیفه ذاتی خود به مسئله ورود کند.

 

منبع: اندیشکده تبیین


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *