آمریکا و جنگ تجاری با جهان

30 بهمن 96- ان آی تی وی نیوز

دونالد ترامپ در کنفرانس داووس اعلام کرد آمریکا بیش از این، از اقدامات اقتصادی ناعادلانه‌ی دیگر کشورها چشم‌پوشی نخواهد کرد.

📌تصمیم این کشور جهت افزایش تعرفه‌های وارداتی برخی کالاها از چین، اروپا، کره‌ی جنوبی، مکزیک و دیگر کشورها، باعث شده برخی تحلیلگران اقدامات و سیاست‌های ترامپ را سرآغاز جنگی جهانی در حوزه‌ی تجارت بین‌الملل تلقی کنند.

💡تحلیل و ارزیابی:

۱- مواضع ترامپ را می‌توان نوعی تغییر رویکرد ایالات‌متحده از تجارت آزاد به حمایت‌گرایی تفسیر کرد که در حوزه‌های بسیاری، مغایر با قوانین سازمان تجارت جهانی (بندهای ۱، ۲، ۱۰، ۱۱،۱۳ و ۱۹ توافقنامه‌ی عمومی تعرفه و تجارت) است.

۲- اقدامات ایالات‌متحده در افزایش تعرفه بر برخی کالاهای چینی و اعلام‌تصمیم مبنی بر اعمال تعرفه‌ی بیشتر بر برخی کالاهای وارداتی از اروپا، واکنش‌های مقامات آن کشور و این اتحادیه را در پی داشته است. (باید در نظر داشت که اتحادیه‌ی اروپا، در حوزه‌های تجاری و اقتصادی، همگرایی مشابه حوزه‌های امنیتی و نظامی را با ایالات متحده ندارد.)

۳- در صورت واکنش کشورهایی نظیر چین و همچنین اتحادیه‌ی اروپا و عدم کنترل این واکنش‌های زنجیره‌ای، ممکن است بحران‌هایی جدی در سازمان تجارت جهانی و تجارت آزاد بین‌المللی شکل گیرد.

۴- درواقع ایالات‌متحده در حال تیشه زدن به ریشه‌ی نظام اقتصادی و تجاری‌ای است که چند دهه، خود را رهبر و حامی آن ‌دانسته است.

اندیشکده تبیین


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *