جهت ثبت در تاریخ- جنبش جهانی بایکوت اسرائیل و ماجرای فدراسیون کشتی ایران

15 اسفند 96 -سارا زهیری- ان آی تی وی نیوز

آیا سیاست از ورزش و هنر جداست؟ آیا این افتخار نیست که هنرمندان و ورزشکاران در اعتراض به برخی سیاست ها عکس العمل نشان دهند؟

رسول خادم اخیرا در اعتراض به روبرو نشدن کشتی گیران ایرانی مقابل رقیب اسرائیلی استعفا داد. در نامه ی استعفا وی آمده است: گاهی بهترین راه ایستادن نایستادن است.

این در حالیست که اواخر دی ماه وزارت امور راهبردی اسرائیل فهرست ۲۰ سازمان بین‌المللی را منتشر کرده است که به علت مشارکت در کمپین تحریم رژیم اسرائیل، اجازه ورود به اسرائیل را ندارند. هاآرتص ضمن اعلام این خبر افزود: این سازمان ها از اروپا، آمریکا، آمریکای لاتین و آفریقای جنوبی هستند و اجازه ورود آنها به اسرائیل  داده نخواهد شد.

در پی اعتراضات جهانی به سیاست های اسرائیل در سال 2005 جنبشی به وجود آمد به نام دی.بی.اس. این جنبش با ایجاد موسسات غیرانتفاعی فعال در استرالیا، کانادا، آمریکا، فرانسه، انگلیس، اردن و آفریقای جنوبی به دنبال تحریم رژیم اسرائیلدر سه سطح اقتصادی، فرهنگی و آکادمیک است. این جنبش چنان فراگیر شد که پروفسور الان دیرشوئیتز، استاد حقوق دانشگاه هاروارد جنبش جهانی تحریم اسرائیل را تهدیدی استراتژیک برای رژیم اسرائیل در آینده قلمداد می کند. وی در سخنانی درکنفرانس امنیتی "هرتزلیا" با هشدار نسبت به خطرات آینده جنبش جهانی بایکوت گفت: این تحریم درحال تبدیل رهبران آینده آمریکا به دشمنان اسرائیل است.وی افزود هر چیزی که باعث مخدوش شدن حمایت آمریکا از اسرائیل شود تهدید امنیتی به حساب می آید. او پیش بینی کرده که جنبش تحریم به حدی قوی خواهد شد که حتی اگر اسرائیلی ها و فلسطینی ها خواهان معاهده صلح باشند؛ طرفداران این جنبش چنین اجازه ای را نخواهند داد.

تا کنون هزاران هنرمند مشهور در سراسر دنیا در اعتراض به اسرائیل به این جنبش پیوسته و با امضای خود و عدم حضور در اسرائیل و لغو کنسرتها و مراسم ها سعی کرده اند صدای مردم خاموش فلسطین و دیگر قربانیان خاموش اسرائیل باشند.

گیلعاد اردان وزیر امور راهبردی اسرائیل در واکنش به موج پیوستن نویسندگان و هنرمندان و روزنامه نگاران و فعالین سیاسی مدنی اجتماعی و هنرمندان و... گفت: سازمان هایی که منتقد اسرائیل باشند، اجازه ورود به اسرائیل را ندارند.

هیچ از این هنرمندان و ورزشکاران و فعالین و روزنامه نگاران و ... به دستور مقامات کشورشان به این جنبش نپیوسته اند که می توان گفت همین موضع اختیاری آنان باعث قدرت گرفتن و همه گیر شدن این جنبش شد و نقد اساسی به سیاست اخیر ایران اجبار به اعتراض علیه سیاست های غیرانسانی اسرائیل است.این در حالیست که سیاست های اسرائیل خصوصا علیه کشور ما ایران آنچنان مشخص است که به غیرت های اجباری نباید نیازی باشد! شاید آنچه بیشتر جای تعجب داشته است جای خالی امضا روشنفکران و هنرمندان و ورزشکاران ایرانی در حمایت از قربانیان سیاست های اسرائیل است.

در نامه رسول خادم هرگز موضع ورزشکاران مشخص نشده است. آنچه در این هیاهوی رسانه ای گم شده است کوچکترین اشاره ها به جنبش جهانی بایکوت اسرائیل است و یا اعتراضی به اجبار بایکوت اسرائیل از سوی ورزشکاران. هنوز مشخص نیست رسول خادم ترجیح داده است جلوی چه چیز بایستد یا نایستد...

گرچه نقد اساسی که به دولت وارد است همین اجبار است که از قدرت و تاثیرگذاری این جنبش می کاهد و اگر حتی یک ورزشکار به میل خود به این جنبش بپیوندد تاثیر و قدرت بین المللی آن صدها برابر بیشتر از این نوع سیاست است که می تواند ابزاری شود که برعکس عمل میکند و مبدل به یک خوراک رسانه ای و گم شدن حقایق می شود.

 امروز نتانیاهو گفت:  اسرائیل یک دهم درصد دنیا است اما 20 درصد سرمایه گذاری خصوصی در فضای مجازی را به خود اختصاص داده است.

ای کاش لااقل هم برخی مسئولین، و هم برخی مثلا روشنفکر و هنرمند و ورزشکار و ... این چنین خوراک به این 20 درصد سرمایه گذاری اسرائیلیها ندهند. این روزها چنان حق و حقیقت در هیاهوهای رسانه ای و فرعیات  گم شده است که گویی کسانی در ایران در حال خوردن حق مسلم اسرائیل و دیگر مردم جهان هستند و چند غیرتمندِ شجاع هم در کشور در حال دفاع از حق خورده شده اسرائیل و مابقی دنیا.

نه اجباری بودن دفاع از حقیقت درست است و نه چشم را بر حقیقت بستن.

تصویر مرتبط

نتیجه تصویری برای ‪bds/israel‬‏

تصویر مرتبط

نتیجه تصویری برای ‪bds/israel‬‏


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *