شهر عفرین به محاصره ترکیه درآمد+ فیلم

22 اسفند 96 - ان آی تی وی نیوز

ارتش ترکیه می‌گوید شهر عفرین در شمال سوریه را محاصره کرده است.

این شهر مقر شبه نظامیان کرد است و هدف ترکیه از حمله به عفرین پاکسازی مناطق مرزی خود از نیروهای یگان خلق است.

به نقل از بی بی سی براساس بیانیه‌ای که ارتش ترکیه منتشر کرده، نیروهای نظامی و شورشیان سوری متحد آن، مناطق مهمی را هم در این منطقه به تصرف خود درآورده‌اند.

یک منبع کرد تایید کرده که تمامی راههای منتهی به عفرین زیر آتش توپخانه نیروهای ترکیه قرار گرفته است.

صدها شهروند سوری دیروز (دوشنبه ۲۱اسفند/ ۱۲ مارس) با گریختن از این شهر در مناطق تحت کنترل دولت سوریه پناه گرفتند.

گروه ناظر حقوق بشر در سوریه، که مقر آن در بریتانیاست، می‌گوید نیروهای به رهبری ترکیه، شهر عفرین، ۹۰ روستا و دهکده مجاور را امروز (سه‌شنبه ۲۲ اسفند) به محاصره خود درآوردند.

این گروه همچنین گفته تنها جاده ارتباطی با عفرین در تیررس آتش توپخانه نیروهای نظامی ترکیه قرار دارد و بنابراین عملا "غیرقابل عبور" است.

نوری محمود، سخنگوی یگان‌های مدافع خلق، شاخه نظامی حزب اتحاد دمکراتیک(ی‌پ‌گ) گفته است تمامی جاده‌های اطراف این شهر زیر بمباران ارتش ترکیه قرار دارد.

او البته گفته است عفرین مدتهاست که از "تمامی جهات" محاصره شده و "ترکیه برای افزایش روحیه دست به انتشار خبرهای کذب زده است."

محاصره عفرین گام مهمی در عملیات ترکیه برای بیرون راندن شبه نظامیان یگان‌های مدافع خلق از منطقه بشمار می‌رود اما قدم بعدی ترکیه به روشنی مشخص نیست.

عده‌ای بر این باورند که آنکارا از حفظ حصر عفرین حداقل برای مدتی راضی بنظر می‌رسد؛ چون در این صورت غیرنظامیان فرصتی برای ترک این شهر پیدا خواهند کرد و از تلفات بالای انسانی ممکن است جلوگیری ‌‌شود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، دیروز دوشنبه (بیست و یکم اسفند) به شورای امنیت این سازمان گفت جنگ عفرین به آوارگی گسترده ساکنان این شهر منجر شده و همچنین گزارش‌هایی هم درباره تلفات متعدد انسانی و تخریب تاسیسات زیربنایی وجود دارد.

از زمان شروع درگیری‌های در شمال سوریه هزاران نفر از این شهر گریخته‌اندحق نشر عکسEPA
Image captionاز زمان شروع درگیری‌های در شمال سوریه هزاران نفر از این شهر گریخته‌اند

بنابر اعلام سازمان ملل حدود ۳۲۴ هزار نفر پیش از شروع عملیات نظامی ترکیه در این شهر زندگی می‌کردند.

هزاران نفر پس از شروع درگیری‌ها از آنجا گریختند.

سازمان هلال احمر کردستان می‌گوید از زمان شروع این حملات بیش از ۲۳۰ غیرنظامی؛ شامل ۳۵ کودک، در عفرین جان خود را از دست داده‌اند.

این سازمان تعداد مصدومین را در همین مدت ۶۸۸ نفر اعلام کرده است.

ارتش ترکیه هدف گرفتن غیرنظامیان و تاسیسات زیربنایی را تکذیب کرده است.

عملیات نظامی ترکیه در عفرین به نام "شاخه زیتون" حدود دو ماه پیش شروع شد؛ شهری مرزی که از سال ٢٠١٢ در اختیار یگان‌های مدافع خلق بوده است.

ترکیه یگان مدافعان خلق را متحد پیش‌مرگه‌های حزب کارگران ترکیه، پ‌ک‌ک، می‌داند و نگران است در سوریه پساداعش، با قدرت گرفتن کردها در مناطق مرزی این کشور خواسته تشکیل کشور مستقل کرد در جنوب شرق ترکیه تقویت شود.

کردهای ترکیه بیش از سه دهه است که برای استقلال خود از آنکارا تلاش می‌کنند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *