از اعتراضات مردمی تاجنگ قدرت میان بارزانی ها و پیشمرگه ها

8 فروردین 97- ان آی تی وی نیوز

فرمانده نیروهای پیشمرگه با استفاده از فرصت به دست آمده در اعتراضات عمومی علیه بارزانی ها باحمایت از تظاهرات کنندگان و معترضان اقلیم کردستان گفت:عملکرد حاکمان کنونی اقلیم در قبال کُردها از رژیم بعث صدام بدتر بوده است!... اگر من معاون نخست اقلیم کردستان وزیر باشم و بدانم که وی قادر به پرداخت حقوق به کارمندان و حقوق بگیران اقلیم است، اما از انجام این کار خودداری می کند، بلافاصله از این منصب استعفا می دهم.

طی چند روز گذشته کردستان شاهد تظاهرات گسترده مردم علیه فقر و دزدی و فساد زمامداران این منطقه بود. این اعتراضات که از معلمان شروع شد به اعتراضات عمومی مردمی و به شهرهای مختلف کشیده شده است.

بختیار پیر خضری در مورد این اعتراضات اینگونه نوشته است:

تمام شعارهها در همه تظاهرات ها در اعتراض به کل حاکمیت اقلیم کردستان است. جمعیت به صراحت در شعارهها فریاد می زنند که ما حکومت کردی نمی خوایم، یک حکومتی میخواهیم فقر را ریشه کن کند و دزدی و غارت نکند، به حکومتی ها اخطار میدهند که آخر زمام داری تان است و با همین کف زدن و سوت زدن پایین تان میکشیم.
یک خانم معلم میگوید لنگه کفشم را با کل حکومت اقلیم عوض نمیکنم چون من، شان و کرامت انسانی دارم اما آنها ندارند و میخواهند کرامت مان را ازمان بگیرند، اما کور خوانده اند!

وضعیت کردستان عراق چند سال است که به شدت بحرانی و اکثریت که مردم محروم هستند از دست حکومت مافیایی کردی اقلیم کردستان به ستوه آمده اند.

حکومتی که بیشتر رهبران و سرانش سیکل و دیپلم را هم ندارند و مثل تازه به دوران رسیده ها و شیخ نشین های عرب بیشتر درامد نفتی و گمرگی را به جیب طایفه و مزدورانشان می ریزند و بیشترین کاری که طول حاکمیت شان انجام داده اند ساختمان سازی و برج سازی بوده است.
این سران در اوایل به قدرت رسیدن شان به مردم وعده داده می دادند که کردستان یا اربیل را مثل دبی میکنند و این در حالیست که پس از گذشت دو دهه از حاکمیت ننگین شان بخش زیادی از مزدبگیران و کارگران اجاره نشین هستند و خانه شخصی ندارند!

هر مسول سیاسی - نظامی چندین ماشین اسکورت دارند و مردم ، آشکارا تجملات و بریز و به پاش که خصیصه بورژوازی تازه به دوران رسیده است را در لحظه به لحظه زندگی مسولان و رهبران حکومت اقلیم، می بینند.

به طور جدی پنج - شش سال است که مزدبگیران و مردم محروم کردستان عراق به شدت از دست حکومت کردی اقلیم خسته شده اند و اگر موضوع داعش و حمله به موصل و شنگال و ....نبود الان وضعیت متفاوت تر و چند قدم جلوتر بودند.

حضور زنان بدون حجاب در جلو صف تظاهرات ها و شعار دادن شان یکی از ویژگیهای دیگر این تظاهرات ها است.
ویژگی دیگر این تظاهرات ها دست بالا نداشتن مذهبی ها و عدم شعارهای الله اکبر و امثالهم است.

اگر دخالت خارجی و توطیه هایی مثل داعش و کودتا های غرب و ....در کار نباشد شاهد تغییر جدی در اوضاع کردستان خواهیم بود.

دیروز لباس شخصی ها و گارد ویژه ضد شورش به تظاهرات کنندگان حمله کردند و چند معلم را با گلوله پلاستیکی زخمی و چندین نفر را دستیگر کردند.

امروز هم در تظاهرات سلیمانیه چند فعال سیاسی- اجتماعی را دستگیر کردند که عکس و اسمشان در عکسها ضمیمه است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *