پس از بابک زنجانی عربستان متحد تجاری جدید تاجیکستان

14 فروردین 97 - ان آی تی وی نیوز

محافل تجاری و سرمایه گذاران سعودی به منظور مطالعه شرایط و فرصت های بازار تاجیکستان برای سرمایه گذاری طی سال جاری میلادی به «دوشنبه» پایتخت این کشور سفر می‌کنند.

این درحالیست که تا قبل از بازداشت بابک زنجانی تاجیکستان متحد تجاری ایران و مرکز پولشویی و دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران بود.

به نوشته روزنامه اورسیا اموال بابک زنجانی پس از بازداشت توسط مقامات تاجیکستان مصادره شد. این روزنامه نوشت:  تجربه نشان می دهد بهتر است که در سمت راست مقامات تاجیکستان قرار گیریم. وقتی تاجر ایرانی بابک زنجانی به کشور خود بازگردانده شد دولت تاجیکستان به سرعت از مواضع قبلی و تعهدات خود عقب نشینی کرد و اموال بابک زنجانی را متصرف شد و ادعا نمود که این اموال متعلق به کشور تاجیکستان است

در این زمینه ایالات متحده آمریکا تحقیقات گسترده ای در مورد روابط ایران و تاجیکستان کرده است. نمونه ای از این تحقیق در شماره 137 "ایران دموکراسی مانیتور" منتشر شده است.

ایران دموکراسی مانیتور در سپتامبر 2013 در مقاله ای با عنوان "مرکز مالی بیگانه ایران"  نوشته است: به نظر می رسد ایران و تاجیکستان  کشوری در آسیای مرکزی چیزی  بیش از زبان و فرهنگ مشترک دارند. طبق گزارش کرپس بابک زنجانی، کارگردان ایرانی در تاجیکستان، رئیس گروه سورینت گروه دبی، که یک شرکت از دوازده شرکت مختلف است که "از طرف رژیم ایران علاوه بر انتقال میلیاردها دلار به ایران ده ها میلیارد دلار به سمت سپاه پاسداران ایران هدایت می کند . بنابراین وزارت خزانه داری ایالات متحده می گوید که در ماه آوریل زنجانی و تعدادی از شرکت های اصلی وی را به عنوان بخشی از سرکوب فعالیت های تجاری غیرقانونی مربوط به سپاه پاسداران ایران آی. آر.جی. سی هدف قرار داده است. زنجانی همچنین اتحادیه اروپا را مجبور کرده است تا به منظور تسریع در معاملات نفتی ایران و "شستن" درآمد حاصل از آن در ایران در دوشنبه شرکت کنند.

اما امروز بنابه گزارش کمیته دولتی در امور سرمایه گذاری و مدیریت اموال دولتی تاجیکستان چنین توافقی در جریان دور دوم جلسات کمیسیون بین دولتی در امور همکاری‌های تجاری، اقتصادی، فرهنگی و فناوری تاجیکستان و سعودی در «الریاض»، صورت گرفت.

ریاست هیات تاجیکی در این نشست را «فرخ حمرلی زاده» رئیس کمیته دولتی در امور سرمایه گذاری و مدیریت اموال دولتی و طرف سعودی را «مجید بن عبدالله الباوردی» معاون وزارت تجارت و سرمایه گذاری این کشور بر عهده داشت.

در جریان این اجلاس مسائل مربوط به گسترش همکاری در حوزه‌های تجارت، اقتصاد، سرمایه گذاری، مالی، بانکی، امنیت، حمل و نقل، زیرساخت ها، کمک بشردوستانه، انرژی، کشاورزی، آموزش و پرورش، توریسم و فرهنگ مورد بررسی قرار گرفتند.

در پایان این نشست پروتکل پایانی کمیسیون بین دولتی در امور همکاری‌های تجاری و اقتصادی، فرهنگی و فناوری دو کشور به امضا رسید.

آسیای مرکزی و تاجیکستان که اکنون به عنوان یکی از مناطق دارای استعداد جذب جریان افراط از آن نام برده می‌شود، طی چند سال اخیر، به شدت مورد توجه کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس به خصوص عربستان سعودی قرار گرفته است.

«ریاض» از حامیان عمده گروه‌های سلفی و تکفیری در منطقه است و هیچ کمکی را بدون در نظر گرفتن اهداف بلندمدت از جمله گسترش تفکر وهابیت در اختیار هیچ کشوری قرار نمی‌دهد.

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *