رئیس کنگره ایرانیان کانادا: اوتاوا موافق برقراری رابطه با تهران است

19 فروردین 97 - ان آی تی وی نیوز

رئیس کنگره ایرانیان کانادا گفت: لابی وضع تحریم علیه تهران در اوتاوا تلاش می کند راه از سرگیری رابطه با جمهوری اسلامی بسته شود در حالیکه دولت فعلی کانادا موافق برقراری روابط با ایران است.

با ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید از ژانویه 2017 (دی ماه 95) و اتخاذ سیاست های ضد ایرانی، فضا برای فعالیت گروه های ایران هراس و حتی ایران ستیز در غرب بازتر شد و موسسات فعال در این عرصه افزون بر آمریکا، در کشورهای متحد واشنگتن هم به تکاپو افتادند تا مسیر همراهی آنها با سیاست های جدید آمریکا هموار شود.
یکی از کشورهایی که از سال ها پیش عرصه تاخت و تاز گروه های ایران هراس قرار گرفته، کانادا است که با توجه به قطع ارتباط دیپلماتیک با تهران توسط اوتاوا از سال 1391 تاکنون، ملاحظات سیاسی یا همکاری های اقتصادی هم اثرگذار نیست.
در چنین فضایی، نقش سازمان های مردم نهاد پررنگ تر می شود تا بتوانند با درک درست نیازهای اتباع دو کشور، گام های مهمی را برای حل مشکلات آنها و ایجاد فضای گفت و گو بین دو کشور فراهم کنند.
کنگره ایرانیان کانادا سال 2007 به عنوان سازمانی غیرانتفاعی تاسیس شد که مرکز آن در تورنتو واقع شده است و براساس اعلام دست اندرکاران آن پیشبرد منافع حدود 300 هزار ایرانی مقیم این کشور را پیگیری می کند و می کوشد در رایزنی با دولت یا نمایندگان پارلمان، مشکلات را کمتر یا برطرف کند.
بیژن احمدی رئیس کنگره ایرانیان کانادا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، برنامه این سازمان مردم نهاد را آگاهی بخشی به جامعه ایرانی مقیم کانادا از طریق افزایش مشارکت آن ها در فعالیت های اجتماعی و سیاسی جامعه مدنی دانست.
وی آموزش ایرانیان نسبت به نظام سیاسی، نگرش های احزاب مختلف و چگونگی فعالیت آنها را بخشی از راه های رسیدن به این هدف دانست و در پاسخ به میزان همراهی ایرانیان مقیم کانادا با این کنگره هم گفت: میزان استقبال از برنامه ها می تواند سنجش خوبی از توجه ایرانیان به کنگره را ارائه دهد.
رئیس کنگره ایرانیان کانادا افزود: این کنگره ساختاری دمکراتیک دارد به گونه ای که اعضا با پرداخت حق عضویت اندک سالانه، عضو و دارای حق رای می شوند و همچنین سایر ایرانیان می توانند در برنامه ها مشارکت داشته باشند.
احمدی در پاسخ به این پرسش که میزان استقبال جامعه ایرانی مقیم کانادا از برنامه های کنگره چه میزان است؟ اظهار کرد: یکی از بزرگ ترین حرکت های اجتماعی کنگره ایرانیان، جمع آوری امضا برای تومار رسمی بود که در آن از دولت کانادا خواسته شده موانع سر راه برقراری ارتباط دیپلماتیک با ایران برداشته شود.
وی با بیان این که این تومار پارلمانی توانست حدود 16 هزار امضا را دریافت کند، ادامه داد: شاید به نظر برسد این رقم در برابر مجموع ایرانیان مقیم کانادا اندک است، اما وقتی با سایر حرکت های مشابه مقایسه می شود، حجم مشارکت بسیار بالا است.
رئیس کنگره ایرانیان کانادا اضافه کرد: در همان ایامی که تومار ارائه شد، گروه دیگری که از طرف نماینده محافظه کار و مخالفان ایران هدایت می شدند، توماری برای خودداری از برقراری ارتباط تهیه کردند که فقط 600 امضا داشت.
احمدی دیگر اقدام این کنگره را تلاش برای متوقف کردن تصویب لایحه تحریم های غیرهسته ای علیه ایران دانست و توضیح داد: در این حرکت، ایرانیان برای نخستین بار وارد صحنه قانونگذاری و تصمیم گیری در پارلمان کانادا شدند و حدود 2000 نفر مستقیم با نمایندگان سنای کانادا تماس گرفتند و حدود 800 نفر هم حضوری با آن ها دیدار کردند.
وی تاکید کرد: نمایندگان پارلمان کانادا در ملاقات های حضوری از این حجم تماس ها متعجب بودند و برایشان قابل توجه بود.
احمدی به این پرسش که برخورد دولت یا پارلمان کانادا با کنگره ایرانیان چگونه است؟ گفت: در کانادا به دلیل آن که کشوری مهاجرپذیر و مدعی احترام به اقوام مهاجر و گوناگونی فرهنگی است، سازمان های مشابه کنگره ایرانیان پذیرفته می شوند. دولت و پارلمان هم به این نوع سازمان ها توجه دارند و سعی می کنند حرف های آنها را بشنوند.

** قانون سلب مصونیت دولت ایران مانع جدی روابط دو کشور:
وی در پاسخ به این پرسش که با وجود مذاکرات بین وزرای خارجه و همچنین شعار انتخاباتی نخست وزیر کانادا، هنوز شاهد تغییری در روابط به ویژه از طرف اوتاوا با تهران نبوده ایم، بزرگترین مانع چیست؟ گفت: به نظر می رسد مانع اصلی تصویب قانونی در کانادا و سلب مصونیت قضایی دولت ایران است.
رئیس کنگره ایرانیان کانادا افزود: این یکی از مشکلات اساسی است که در زمان حاضر سر راه از سرگیری روابط وجود دارد. برداشتن این مانع مخالفانی هم دارد. محافظه کاران هنوز مخالف این موضوع هستند و دولت لیبرال برای برداشتن مانع قدم برنداشته است.
احمدی در پاسخ به این پرسش که آیا جز محافظه کاران، گروه های دیگری هم مخالف برقراری روابط ایران و کانادا هستند؟ گفت:لابی هایی مانند بنیاد دفاع از دمکراسی موافق تحریم ها هستند.
وی در ادامه مصاحبه با خبرنگار ایرنا همچنین نبود روابط کنسولی را باعث بروز مشکلات زیادی برای اتباع دو کشور دانست و اظهار کرد: در این شرایط کانادا امکان حمایت از شهروندان خود را که به ایران سفر می کنند، ندارد و جمهوری اسلامی نیز چنین وضعیتی دارد.

** کانادا با قطع ارتباط توان حمایت از اتباع خود را از دست داد
احمدی در ادامه افزود: تعجب آور است که کانادا با قطع ارتباط و تصویب قانونی در این زمینه، راه را برای حمایت های قضایی از اتباع خود هم بسته است.
وی وجود کانال ارتباطی دیپلماتیک بین دو کشور را برای برطرف کردن ابهام ها یااختلاف ها ضروری دانست وفعالیت های کنسولی دو طرف را عاملی برای دستیابی شهروندان به حقوق اساسی خود برشمرد.
احمدی در پاسخ به این که کنگره ایرانیان در این زمینه چه اقدامی کرده است؟ گفت: پس از انتخاب جاستین ترودو به عنوان نخست وزیر کانادا تغییراتی در فضای سیاست بین المللی و همچنین به ویژه با آمدن دونالد ترامپ در صحنه سیاسی آمریکا رخ داده است. دولت لیبرال همواره تاکید می کند باید با ایران تعامل داشته باشد و می گوید به تعامل سازنده اعتقاد داریم.
رئیس کنگره ایرانیان کانادا افزود: در مراجعات و پیگیری های متعدد (ما)، مقامات دولت (کانادا) تاکید دارند که ضرورت دارد مشکلات و اختلافات از طریق گفت وگو حل شود، اما باید قدم به قدم پیگیری و موانع موجود برداشته شود که زمان بر است.

**پیشینه سازی حقوقی با تصویب قوانین ضدایرانی در کانادا
خبرنگار ایرنا پرسید اگر کانادا به این مسیر اعتقاد دارد، طرح لایحه تحریمی در پارلمان به چه معناست؟ که احمدی گفت: لایحه ای به اسم تحریم های غیر هسته ای در سنای کانادا از بیش از یکسال قبل مطرح شده است.
وی افزود: این لایحه از طرف یکی از سناتورهای محافظه کار مطرح شد و سازمان اصلی که به نظر ما طراح این لایحه است و برای تصویب آن بسیار تلاش می کند، شعبه کانادایی موسسه بنیاد دفاع از دمکراسی است.
رئیس کنگره ایرانیان کانادا در توضیح پیشینه این لایحه اظهار کرد: زمانی که لایحه در کمیته روابط خارجی سنا مطرح شد، حدود شش نفر از کارشناسانی که دعوت شده بودند، وابسته به همین اندیشکده بودند که اعتراض شدید ما را در پی داشت و علیه این لایحه در کمیته روابط خارجی سنا صحبت کردیم.
احمدی اضافه کرد:این لایحه می خواهد به نوعی رژیم تحریمی را که کانادا مانند سایر کشورها به تبعیت از برجام کاهش داد، بازگردند. در واقع طراح این لایحه می خواهد تحریم ها علیه ایران را تقویت و مانع اداری دیگری در راه ازسرگیری روابط ایجاد کند.
وی اظهار کرد: حامیان این لایحه به آن رنگ و لعاب حقوق بشری داده اند اما هدف اصلی، ایجاد مانعی دیگر در راه تجدید رابطه دو کشور است، زیرا به هرحال دولت کنونی موافق برقراری روابط است.
رئیس کنگره ایرانیان کانادا در پاسخ به این پرسش که پیش بینی درباره سرانجام لایحه چیست؟ گفت: نخست فکر می کردیم با توجه به اکثریت محافظه کاران در سنای کانادا، این لایحه به سرعت تصویب شود، به همین دلیل تلاش کردیم در مذاکره با سناتورها طرح متوقف شود و تاکنون هم تاخیر خوبی ایجاد شده است.
احمدی افزود: در صورت تصویب احتمالی این لایحه در سنا، فرصت خواهیم داشت از طریق مجلس نمایندگان با توجه به اعضای لیبرال و نئودمکرات، لایحه متوقف شود.
وی ادامه داد: خوشبختانه با تلاش های کنگره ایرانیان و هموطنان مقیم کانادا، وزارتخارجه موضع ما را تایید کرد و گفت تصویب چنین لایحه ای مانعی اساسی برای از سرگیری روابط ایجاد خواهد کرد و همچنین با رایزنی هایی که با چند سناتور با نفوذ داشته ایم، متقاعد شدند علیه این لایحه صحبت کنند.
رئیس کنگره ایرانیان کانادا در پاسخ به این پرسش که تصویب چنین لوایحی با توجه به قطع ارتباط دو کشور، چه اهمیتی دارد؟ اظهار کرد: به هرحال عواملی که در آمریکا یا سایر کشورها در پی اعمال تحریم و منزوی کردن ایران هستند، فعالیت دارند.
احمدی در ادامه نیز با بیان این که هسته های اصلی این عوامل در آمریکا هستند، اما می کوشند در کشورهای متحدی مانند کانادا هم دامنه فعالیت های خود را گسترش دهند،پیش بینی کرد: احتمال دارد معرفی چنین لایحه ای در کانادا، ایجاد یک رویه حقوقی بین المللی باشد به این صورت که یک پیشینه حقوقی برای تصویب لوایح مشابه در کشورهای دیگر فراهم آید.
وی اضافه کرد: در برخی مواقع، لوایحی در کانادا تصویب می شود و پس از آن، حامیان تحریم به سراغ کشورهای دیگر می روندوسعی می کنند با استفاده از این پیشینه حقوقی حتی اروپایی ها را وارد این فرایند کنند.
رئیس کنگره ایرانیان کانادا در پایان ابراز امیدواری کرد کانال گفت وگو بین تهران-اوتاوا برقرار شود و حداقل دفاتر کنسولی بتوانند به شهروندان دو کشور خدمت رسانی کنند.


اخبار مرتبط

 • مرگ خاوری- یک خبر جعلی جهت فرار از پیگرد قانونی
 • اروین کاتلر وزیر سابق دادگستری کانادا و از عوامل اصلی لابی تحریم ایران نامزد جایزه صلح نوبل
 • پذیرش یک میلیون مهاجر توسط کانادا
 • نامه دیگری از حامیان تحریم: اینبار به دولت کانادا و برای اتهام زدن به دانشجویان ایرانی
 • “شبنم اسداللهی” -عضو سابق مجاهدین-از امضا کنندگان نامه اخیر به ترامپ
 • دلشاد امامی-آنچه بايد از تروريسم اقتصادي امريكاي شمالي عليه ايران بدانيم: چهره‌هاي كمپين عليه ايران
 • هشدار کمپانی کانادایی به دولت ترودو در مورد خروج از معامله سلاح با عربستان
 • تاکید آمریکا و کانادا بر عدم دخالت امور سیاسی در پرونده مدیر هوآوی
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *