دونالد ترامپ: ایران و روسیه مسئول حمایت از «اسد حیوان» در سوریه هستند

19 فروردین 97 – ان آی تی وی نیوز

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، روز یکشنبه ۱۹ فروردین ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و حکومت ایران را به خاطر حمایت از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، مسئول حمله با سلاح شیمیایی به شهر «دوما» دانست.

آقای ترامپ در توئیتی نوشت: «خیلی‌ها مرده‌اند، از جمله زنان و کودکان، در حمله شیمیایی بی‌خردانه در سوریه. این قساوت در منطقه‌ای رخ داده که توسط ارتش سوریه مسدود و محاصره شده، و کاملا از دنیای خارج غیرقابل دسترس است».

وی افزود: «رئیس‌جمهور پوتین، روسیه و ایران مسئول حمایت از اسد حیوان هستند. آنها هزینه سنگینی پرداخت خواهند کرد. فورا راه را برای کمک‌های درمانی و راستی‌آزمایی باز کنید. فاجعه انسانی دیگری بدون هیچ دلیلی. بیمار!»

 

سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز به این حمله واکنش نشان داده ولی مسوول دانستن حکومت بشار اسد در حملات شیمیایی را «توطئه آمیز» خوانده است.

بهرام قاسمی با بیان اینکه «بکارگیری سلاح شیمیایی توسط هر طرف و در هر جای جهان به شدت محکوم است»، گفته است: «ادعاها درباره استفاده ارتش سوریه از این سلاح‌ها غیر منطقی و توطئه‌آمیز است».

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، «ادعای کاربرد سلاح شیمیایی در شهر دوما» توسط ارتش سوریه «با واقعیت‌های موجود همخوانی ندارد»، چرا که به گفته او، «ارتش سوریه دست برتر را در میدان نبرد با تروریست‌های مسلح دارد» و «بکارگیری مواد یا سلاح شیمیایی توسط آنها امری منطقی به نظر نمی‌رسد».

جمهوری اسلامی ایران از حامیان اصلی حکومت سوریه در هفت سال جنگ داخلی این کشور است و در این سال‌ها برای جلوگیری از سقوط رژیم بشار اسد، میلیاردها دلار هزینه کرده است.

حسن روحانی در ۲۰ تیرماه سال ۹۶ در «جشنواره عمران سلامت» گفته بود: «در سخت‌ترین شرایط اقتصادی دولت و تحریم،… پول، اسلحه و نیازهای عراق و سوریه را ما تامین کردیم».

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *