پیشنهاد اعدام سیف در مجلس/سیف به مردم خیانت می کند

21 فروردین 97 - ان آی تی وی نیوز

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نمایند مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی جلسه علنی (سه‌شنبه، 21 فروردین) پارلمان و در جریان بررسی ابعاد نوسانات اخیر در بازار ارز، در سخنانی، گفت: روی سخنم درباره گرانی ارز و نوسانات موجود در این بازار، با آقای رئیس‌جمهور است، زیرا معتقدم که مشکلات اقتصادی، تیم اقتصادی دولت را لِه کرده و کار به خودِ آقای رئیس‌جمهور رسیده است.

وی با بیان اینکه در رأس مسائل اقتصادی کشور، مدیران نالایق قرار گرفته‌اند، اظهار داشت: دولت می‌خواست گرانی‌ای را به دوش مردم بگذارد، اما مجلس اجازه نداد، حتی اگر سیاست تثبیتی دولت جواب بدهد، همان گرانی را به دوش مردم گذاشته و قانون مجلس را دور زده‌اند.

نمایند مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس اضافه کرد: شوک به بازار ارز وارد کردند و در این زمان، آن بخش از دولتمردانی که سعی کردند گرانی را به دوش مردم تحمیل کنند، به نتیجه رسیدند و در مرحله بعدی نیز آن دسته از قاچاقچیان یقه سفید و دلالان صاحب رانت دولتی، بیشترین سود را به‌دست آوردند، این واقعیتی است که شکل گرفت و اولین خیانت به شعار سال بود.

فلاحت‌پیشه تأکید کرد: صنعتگران ما چگونه می‌توانند در این شرایط ارزی با کسانی که دست‌شان در دست خارجی‌هاست، رقابت کنند؛ این خیانت است.، چرا می‌گویید یک صدا ز دولت و مجلس خارج شود؟ بنده از بعضی از همکاران در مجلس تعجب می‌کنم! به قانونی که خودتان در بودجه نوشته‌اید، متوسل شوید و به وظیفه‌تان عمل کنید، در عرصه سیاسی و امنیتی دشمن، دشمن کنید، اما در عرصه اقتصادی، بگویید نالایقی مدیریت و رانت‌های اقتصادی.

وی تصریح کرد: مجلس تحقیق و تفحص کند که در این شوکی که به مردم وارد شد، چه کسانی صاحب سود و سرمایه شدند و چه کسانی به دولت وصل بودند و چه کسانی در آینده هم این کارها را انجام خواهند داد، زیرا بار اول‌شان نیست و باز هم از این کارها خواهند کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خطاب به سیف، رئیس کل بانک مرکزی که در جلسه علنی مجلس حضور داشت، گفت: بنده سال گذشته تحقیق و تفحص از 104 هزار میلیارد تومان تسهیلات وصول نشده بانک‌ها را مطرح کردم و شما(سیف) در کمیسیون اقتصادی گفتید که به صحن نیاید، التهاب ایجاد می‌شود، الآن این رقم، به 110 هزار میلیارد تومان رسیده است.

فلاحت‌پیشه ادامه داد: آقای سیف، شما به خاطر هزار میلیارد تومان تسهیلات که امحال نکردید، به زلزله‌زدگان خیانت کردید، شب عید آنها را خراب کردید و امروز هم دارید به کل ملت ایران خیانت می‌کنید؛ ارز دو برابر شده، باز هم بگویید، اقتصاد متعادل است، مدیران تا زمانی که بگویند اقتصاد متعادل است، لیاقت مدیریت ندارند، شعار استعفا، استعفای مجلس، شعار مردم بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: آقای سیف، در ابتدای سال، عید مردم را خراب کردید، بعد امروز آمار می‌دهید، بنده با یک‌صدایی مجلس و دولت مخالفم، معتقدم که مجلس براساس آنچه که در قانون بودجه تصویب کرده، به وظیفه تحقیق و تفحص و نظارتی خودش باید عمل کند.

اهم  سخنان نمایندگان در جلسه امروز:

1⃣شهروز برزگر، نماینده سلماس:
▪️گفته می‌شود که دولت از گرانی ارز خوشحال است، چون می‌تواند درآمد بیشتری کسب کند.
▪️قیمت دلار در بودجه ۳۵۰۰ تومان تعیین شد و اکنون تکلیف مابه‌التفاوت [دلارِ ۴۲۰۰تومانی] چه خواهد شد؟

2⃣حبیب‌الله دهمرده، نماینده زابل:
▪️دلیل تأخیر برای اتخاذ تصمیم قاطعانه جهت تعیین نرخ ارز چه بود؟ اکنون همه دلالان و مافیای ارز سوءاستفاده‌های خود را کرده‌اند و البته معلوم نیست که این تصمیم پابرجا بماند. تنها اکتفا به دشمن خارجی نکنید، چون عنصر اصلی وجود مسئولان ناکارآمد است که باعث وجود این حجم از بی‌اعتمادی شده است.

3⃣بابایی صالح، نماینده بوئین‌زهرا:
▪️این اتفاقات زمان طاغوت هم در بازار ارز رخ داد و رئیس بانک مرکزی وقت اعدام شد. ما از قوه‌قضائیه می‌خواهیم که دادگاهی علنی برای محاکمه کسانی برگزار کند که موجب بروز این اتفاقات در بازار ارز شدند. معلوم نیست مابه‌التفاوت قیمت ارز، نسبت به آنچه در بودجه تعیین شده، کجا خواهد رفت. آقای سیف بداند که عامل کاهش ارزش ۴۰درصدی پایه پولِ ملی است و باید پاسخگو باشد.

4⃣هادی قوامی، نماینده اسفراین:
▪️در بودجه سال ۹۶، حداقل ۱۱ هزار میلیارد تومان مابه‌التفاوت ارز ۳۳۰۰ تومانی تا ۴۰۰۰ تومانی که فروخته شده، جایگزین درآمدهای محقق نشده مالیاتی شده است.
▪️دولت عادت کرده است به درآمدهای رانتی و بادآورده و این موضوع شرایط اقتصادی کشور را سخت کرده است.
▪️علائمی در خصوص افزایش نرخ ارز داخل خودِ دولت هم به چشم می‌خورد؛ باید جلوی آن‌ گرفته شود. این نوع اظهارات به التهابات بازار ارز دامن می‌زند و نشان می‌دهد که دولت از افزایش نرخ ارز خوشحال است.

5⃣پورابراهیمی، نماینده کرمان:
▪️به‌دلیل سوءمدیریت در بانک مرکزی بیش از ۳۰ میلیارد دلار یا از خارج کشور برنگشته یا بخشی از منابع به خارج از کشور برده شده است.
تسنیم


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *