علت گران شدن دلار در ایران از نگاه رویترز

21 فروردین 97 - سارا زهیری- ان آی تی وی نیوز

رویترز نوشته است: کاهش ارزش ریال ایران به دلیل نگرانی از بازگشت تحریم‌ و خروج آمریکا از توافق برجام رکورد زد.

اما اگر تاریخ را بخوانیم میدانیم یکی از دلایل کاهش ارزش پول ملی کشور های نفت خیز قراردادهای نفت و  گاز است. آنچه دکتر محمد مصدق نیز از منتقدان آن بود بندهای قرارداهای نفتی ست که به دلیل طولانی مدت بودن و در نظر نگرفتن منافع و حقوق ملی ایرانیان بیشتر باعث افزایش قدرت پول کشور طرف قرارداد بود تا ایران. و هر چقدر ایران به انتهای زمان این قراردادهای بد نزدیک شود آسیب های اقتصادی بیشتری نیز متحمل خواهد شد.

رویترز در گزارش خود نوشته است: ارزش ریال در اوایل ماه فوریه به حدود 47 هزار ریال در برابر دلار رسیده بود که این رقم در اواسط سپتامبر 36 هزار ریال بود. به نوشته فارس، رویترز افزود: کاهش ارزش ریال به دلیل نگرانی از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی است. ترامپ در ماه ژانویه اعلام کرد که این توافق باید اصلاح شود وگرنه از آن خارج خواهد شد.

  • لازم به ذکر است توافق هسته ای زمانی می تواند به این سرعت و به این شکل بر روی ارزش پول کشور موثر واقع شود که تحریم های اصلی برداشته شده بود؛ اما علیرغم تیترهایی مبنی بر موفقیت برجام امروز به اذعان خود مسئولان هیچ تحریمی برداشته نشده است. همچنان پول نفت بلوکه است و جز با تهاترهای فرمایشی پولی منتقل نمی شود و همچنان سوئیفت دچار مشکل است و همچنان از روش دور زدن تحریم ها برای انتقال برخی منابع استفاده می شود.
    روبترز در ادامه نوشته است: از سال گذشته بانک مرکزی ایران اجازه داده است تا ارزش ریال کاهش یابد تا بلکه بتواند اثرات تورم بالا را جبران کند و صادرات خود را در بازارهای جهانی رقابتی‌ کند اما کاهش ارزش ریال طی چند ماه گذشته شدت بیشتری پیدا کرده و این مسئله تا حدود زیادی برای مقامات این کشور مشکل‌ساز شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *