وزیر خزانه‌داری آمریکا: از سرگیری تحریم‌های ایران به معنی خروج از برجام نیست

23 فروردین 97 - ان آی تی وی نیوز

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا چهارشنبه 12 آوریل گفت که تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور برای تمدید نکردن تعلیق تحریم‌های ایران در روز 12 مه، ضرورتا به معنی خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) نیست.

هنوز مشخص نیست که منظور منوچین از این سخن چیست اما به نظر می‌رسد نشانه‌ای از آن باشد که دولت ترامپ معتقد است در صورت تمدید نکردن تعلیق تحریم‌های ایران، توافق هسته‌ای از میان برداشته نخواهد شد.

برپایه توافق هسته‌ای که ژوئیه 2015 میان ایران و شش قدرت جهان یعنی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان منعقد شد، در برابر محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده‌ای که اقتصادش را فلج کرده بود، تعلیق شد. به این توافق، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود.

12 ژانویه ترامپ به بریتانیا، و فرانسه در این زمینه هشدار داد و تاکید کرد که باید به گفته او «نقص‌های توافق هسته‌ای» اصلاح شود که در غیر این صورت، تعلیق تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را تمدید نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منوچین که در جلسه کنگره آمریکا سخن می‌گفت، افزود: «دولت ترامپ در حال گفت‌وگو با متحدان است و دست به اقدامی ناگهانی در این باره نخواهد زد».

او افزود: «اگر رئیس‌جمهوری تصمیم بگیرد تعلیق تحریم‌ها را امضا نکند، این ضرورتا به معنی خروج از توافق نیست. این تنها به معنی از سرگیری تحریم‌های اصلی و فرعی است».

هنوز مشخص نیست واکنش ایران به این اقدام احتمالی ترامپ چه ممکن است باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *