کابینه امنیتی اسرائیل: حضور نظامی ایران در سوریه تحمل نمی‌شود

26 فروردین 97 - ان آی تی وی نیوز

دو تن از اعضای کابینه امنیتی اسرائیل هشدار دادند که نظامیان ایرانی مستقر در سوریه هدف حملات دیگری قرار خواهند گرفت. در حمله موشکی به پایگاه هوایی حمص ۷ ایرانی کشته شدند. اسرائیل رسمأ مسئولیت حمله را بر عهده نگرفته است.

به نقل از دویچه ووله گیلاد اردان، وزیر امنیت داخلی اسرائیل یکشنبه (۱۵ آوریل/ فروردین) به رادیو ارتش اسرائیل گفت تحکیم حضور نظامی ایران در سوریه "تهدیدی برای امنیت اسرائیل" است.

نفتالی بنت، وزیر آموزش اسرائیل هم تأکید کرد که اسرائیل از حق آزادی عمل کامل برخوردار است و گفت: «ما به ایران اجازه نخواهیم داد که در سوریه حضور دائم داشته باشد.» بنت گفت اسرائیل نمی‌تواند اجازه دهد که مرزهای شمالی‌ کشور به زمین بازی حکومت اسد تبدیل شود.

اسرائیل در شمال با سوریه و لبنان هم‌مرز است. شبه‌نظامیان شیعه حزب‌الله که متحد ایران هستند، در این منطقه از حکومت اسد حمایت می‌کنند.

نفتالی بنت، رهبر حزب راستگرای "خانه یهودی" است و گیلاد اردان رهبر حزب لیکود، حزب نخست‌وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو از اعضای کابینه امنیتی اسرائیل هستند.

اسرائیل مسئولیت حمله به پایگاه‌‌های نظامی در سوریه را هرگز رسمأ به عهده نگرفته است. پایگاه هوایی تی ۴ شهر حمص در سوریه دوشنبه گذشته (۹ آوریل/ ۲۰ فروردین) هدف حمله نظامی قرار گرفت. دستکم ۱۴ تن در این حمله کشته شدند که ۷ نفر از آنها ایرانی بودند.

این حمله دو روز پس از حمله شیمیایی به شهر دوما در منطقه غوطه شرقی رخ داد. ایران می‌گوید اسرائیل مسئول حمله موشکی به پایگاه تی ۴ بوده است. اسرائیل این خبر را تکذیب یا تأیید نکرده است.

ارتش اسرائیل در سال‌های گذشته بارها به اهدافی در سوریه حمله کرده است. هدف این حملات اغلب کاروان‌‌های نظامی شبه‌نظامیان شیعه حزب‌الله لبنان یا نظامیان ایرانی بودند. دولت اسرائیل در مورد این حملات هم موضع‌گیری نکرده است.






پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *