بودجه 65 میلیون دلاری آمریکا برای تصاحب بخشی از اکراین

28 فروردین 97- ان آی تی وی نیوز

روزنامه «پراودا»، چاپ مسکو امروز نوشته است: آژانس توسعه بین المللی آمریکا اعلام آمادگی کرده است تا بودجه‌ای حدود 65 میلیون دلار برای «بازسازی اقتصادی» منطقه دونباس (شرق اوکراین) را اختصاص دهد. البته این بودجه فقط باید صرفا تقویت روابط تجاری این منطقه با مناطق غربی اوکراین و کشورهای عضو اتحادیه اروپا شود تا وابستگی دونباس به روسیه، تا جای ممکن کاهش پیدا کند.

"یوگنی تینیانسکی" نماینده سابق پارلمان اوکراین از منطقه "نواروس" ، خبرنگار و فعال سیاسی در مصاحبه با این روزنامه یادآور شده: «واقعیت این است که ما با ساده اندیشی سیاست خارجی آمریکا سروکار داریم، برای اینکه باید کاملا احمق بود که باور کرد منطقه دونباس و جنوب و شرق اوکراین که ساکنین آن روس تبار هستند، حاضر شوند ارتباط خود با روسیه را قطع کنند.»

به نقل از تسنیم به گفته این تحلیلگر، این در شرایطی است که دولت اوکراین خود را برای اقدامات قانونی به اصطلاح «بازپس گیری» دونباس به این کشور، آماده کرده است، در حالیکه همه می دانند که مقامات کی‌یف، هزینه لازم برای چنین اقدامی را ندارند و برای این منظور به دولت آمریکا وابسته است. برای همین منظور دولت اوکراین در دورنمای آتی قصد دارد با توسل به توان نظامی، پاکسازی گسترده ای را در منطقه دونباس آغاز کند. در این بین، 65 میلیون دلار، پول چندان زیادی هم برای اجرای چنین عملیات نظامی تهاجمی نیست. هرچند آمریکایی‌ها مخالفتی با تامین مالی عملیات نظامی ارتش اوکراین در منطقه دونباس ندارند.

تینیانسکی در پاسخ به این سئوال که «یعنی درحقیقت این هزینه بجای توسعه اقتصادی منطقه صرف عملیات نظامی خواهد شد؟» گفت: «دقیقا همینطور است. برغم اینکه منطقه دونباس از لحاظ مواد خام بسیار غنی است، ولی ارتباط اقتصادی آن با بسیاری از مناطق دیگر اوکراین قطع شده است. البته در عین حال ارتباط غیرمستقیم منطقه با روسیه افزایش یافته است. آمریکایی‌ها نیز توان بالقوه اقتصادی دونباس را می بینند و  این امکان را در نظر گرفته اند که از این مسئله می توانند برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند. به همین دلیل جای تعجب ندارد که مقامات آمریکایی حاضر باشند هر بهایی را به دولت اوکراین بپردازند تا بتوانند مانع از پیوند اقصادی، فرهنگی و همگرایی دونباس با روسیه شوند.»

این نماینده سابق پارلمان اوکراین در مورد ارتباط کنونی بین دونباس و روسیه توضیح داد: «متاسفانه مسئله اعتبار سیاسی برای مقامات مسکو در وهله نخست اهمیت قرار دارد. البته بله، کمکهای انسان دوستانه به منطقه دونباس ارسال می شود که بسیار هم با ارزش است. برخی مناطق مرزی فدراسیون روسیه نیز روابط دوستانه ای با ساختارهای محلی منطقه دارند. ولی همانطور که می دانید، دولت روسیه بطور رسمی جمهوری‌های خودخوانده دونباس و دونتسک را به رسمیت نشناخته است. بنابراین شعارهای داده شده در این بین، فایده چندانی برای دونباس در پی ندارد. با این وجود، ما راه خود را برای استقلال یافتن از اوکراین ادامه خواهیم داد.»


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *