آمریکایی‌ها نقشه شورش علیه ولیعهد سعودی را افشا کردند

3 اردیبهشت 97 - ان آی تی وی نیوز

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه حمله اخیر به کاخ پادشاه آل سعود با شکست مواجه شد، گفت: آمریکایی‌ها نقشه «متعب بن‌عبدالله بن‌عبدالعزیز» را افشا کرده و به محمد بن‌سلمان خبر داده بودند که قصد جان وی را کرده‌اند.

«حسن هانی‌زاده» کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل دفاع پرس، در خصوص حمله مسلحانه روز گذشته به کاخ پادشاه عربستان، اظهار داشت: گزارش‌های دریافتی نشان می‌دهد که یک شورش شبه‌کودتا در عربستان علیه سیاست‌های محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان انجام شده است؛ اما این شورش با شکست مواجه شد. «متعب بن‌عبدالله بن‌عبدالعزیز» فرمانده سابق گارد سلطنتی با جمع‌آوری نیروهای اخراجی و ژنرال‌های بازنشسته ارتش عربستان قصد داشت، محمد بن‌سلمان را ترور کند که موفق نشد.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها نقشه «متعب بن‌عبدالله بن‌عبدالعزیز» را افشا کرده و به محمد بن‌سلمان خبر داده بودند که قصد جان وی را کرده‌اند، گفت: حمله روز گذشته به کاخ الخزامی نشان می‌دهد اختلاف‌نظرهای زیادی میان شاهزاده‌های سعودی وجود دارد. 400 شاهزاده سعودی بازداشت و اموال آن‌ها مصادره شده است. 30 نفر از مفتی‌های سعودی زندانی شده‌اند و نارضایتی در عربستان در سطح گسترده افزایش پیدا کرده که مقدمه‌ای برای شورش‌های بعدی محسوب می‌شود.

وی افزود: عربستان در آستانه جنگ داخلی قرار دارد؛ ولی آمریکایی‌ها فضای عربستان را امنیتی کرده‌اند و محمد بن‌سلمان و پدرش در یک پایگاه نظامی آمریکا در اطراف ریاض تحت نظر قرار داده‌اند تا از شورش‌های بعدی علیه آن‌ها جلوگیری شود.

هانی‌زاده با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها به شدت از محمد بن‌سلمان برای رسیدن به تاج و تخت پادشاهی حمایت می‌‌کنند، گفت: حدود 6 هزار شاهزاده سعودی با محمد بن‌سلمان مخالف و هر لحظه منتظر فرصت برای انجام شورش علیه او هستند.

وی در خصوص نقش «محمد بن‌نایف» ولیعهد سابق شاه سعودی در حمله روز گذشته در کاخ الخزامی، گفت: محمد بن‌نایف نیز جزئی از این شورش است، چون خودش می‌داند از قدرت کنار گذاشته شده و برای اینکه قدرت قبلی خود را به دست بیاورد باید با آن‌هایی که علیه پادشاه عربستان شورش می‌کنند، همکاری کند.

هانی‌زاده در ادامه در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه اصلاحات محمدبن سلمان تا چه اندازه‌ای مورد قبول جامعه عربستان است، گفت: برخی از نخبگان سعودی بدون فرهنگ‌سازی این اصلاحات را اشتباه می‌دانند و اعتقاد دارند فضای اجتماعی عربستان تاب تحمل اینگونه اصلاحات شتاب‌زده را ندارد.

این کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: بسیاری از شاهزادگان سعودی به شدت مخالف ماجراجویی محمد بن‌سلمان در بحران سوریه و یمن و همچنین همسویی وی با رژیم صهیونیستی هستند. آن‌ها سعی می‌کنند با انجام شورش‌های مختلف محمد بن‌سلمان را برکنار کنند، این اولین شورش علیه محمد بن‌سلمان نیست؛ چرا که محمد بن سلمان قبلا در جده نیر مورد سوء قصد قرار گرفته بود.

وی با بیان اینکه برخی از جوانان سعودی از اصلاحات محمد بن‌سلمان استقبال کردند، گفت: اما برخی از مفتی‌ها و شاهزاده‌گان سعودی از این اصلاحات بدون برنامه‌ به شدت نگران هستند؛ لذا آن‌ها اعتقاد دارند اینگونه اصلاحات علاوه بر اینکه نمی‌‌تواند به تحکیم مبانی آل سعود کمک کند، بله فضای عربستان را به سمت و سوی تقابل با دین خواهد کشاند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *