دونالد ترامپ به مکرون: از برجام خارج می شوم / کاخ سفید تکذیب کرد

17 اردیبهشت 97 - ان آی تی وی نیوز

یک منبع آمریکایی که در جریان جزئیات مذاکره تلفنی ترامپ و ماکرون بوده به نیویورک تایمز گفته که ترامپ به ماکرون اعلام کرده از برجام خارج میشود.

خبرگزاری رویترز به نقل از کاخ سفید، خبر ساعت پیش نیویورک تایمز را در مورد گفت و گوی تلفنی اخیر ترامپ با مکرون و اعلام تصمیم خروج از برجام به رئیس جمهوری فرانسه، تکذیب کرد.

نیویورک تایمز در همین حال به نقل از منابع آگاه از این مکالمه ترامپ و مکرون افزود: ترامپ اعلام کرده است که قصد دارد تمامی تحریم هایی را که به موجب توافق هسته ای ایران لغو شده بود، علیه ایران از سر بگیرد و علاوه بر آن تحریم های جدیدی وضع کند.
خبر نیویورک تایمز از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام در حالی است که کاخ الیزه ساعتی پیش در بیانیه رسمی اعلام کرد رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با مکرون، جزئیات مربوط به تصمیم خود درباره برجام را به وی ارائه نداده است.
ترامپ تا لحظه مخابره این خبر، هنوز رسما تصمیم خود درباره برجام را اعلام نکرده است.
قرار بود رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه آینده (22 اردیبهشت) تصمیم برجامی خود را اعلام کند اما شب گذشته در پیامی توئیتری و بدون مقدمه نوشت که قصد دارد این تصمیم را ساعت 14 روز دوشنبه (18 اردیبهشت) به وقت واشنگتن اعلام کند.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز گذشته هدف دولت از برجام را رفع ظلم هایی چون تحریم از سر کشور و مردم برشمرد و با بیان اینکه هدف اصلی دولت های آمریکا، محدود کردن استقلال، قدرت و نفوذ منطقه ای ایران بوده است، تاکید کرد: اگر اهداف ما از برجام بدون آمریکا محقق شود، چه بهتر؛ درغیر اینصورت تصمیم خود را خواهیم گرفت.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز گفته است: قطعا اقدام آمریکا در نقض برجام با واکنش شدید از سوی ایران روبه رو می شود و این واکنش برای آمریکا اصلا خوشایند نخواهد بود.

منبع: ایرنا


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *