اوباما: ترامپ راه را برای یک جنگ دیگر در خاورمیانه هموار کرد

19 اردیبهشت 97 - ان آی تی وی نیوز

باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا و جان کری وزیر وقت این کشور اعلام کردند ترامپ با خروج از برجام راه را برای یک جنگ دیگر در منطقه هموار کرد.

اوباما و کری از طراحان اصلی توافق هسته‎ای با ایران در بیانیه‌های جداگانه‌ای خروج آمریکا از برجام را محکوم کردند.

وزیر خارجه پیشین آمریکا اظهار داشت: بیانیه امروز (ترامپ) امنیت ما را ضعیف می‌کند، آمریکا در جهان شکسته می‌شود ، ما را از متحدان اروپایی ما منزوی می‌کند، اسرائیل را در معرض بزرگترین خطر قرار می‌دهد، تندرویان در ایران را تقویت می‌کند و قدرت نفوذ جهانی ما را برای مقابله با رفتارهای ایران کاهش می‌دهد و همچنین به توانایی دولت‌های آینده برای  ایجاد توافقات بین المللی آسیب می‌رساند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز سه‌شنبه 18 اردیبهشت اعلام کرد واشینگتن از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد شد.

وی قبلا تلاش جان کری برای حفظ توافق هسته‌ای و دیدار با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران را مورد انتقاد قرار داد.

در تویتی نوشت: کری نمی تواند این حقیقت را درک کند که شانس خود را به دست آورد و آن را ضایع کرد.

همچنین اظهار داشت « جان! خودت را از گفتگوها دوور نگه دار، تو به کشورت صدمه وارد کردی».

کری در پاسخ به ترامپ گفت قدرت‌های اروپایی هنوز قادر به نجات توافق هسته‌ای هستند.

به گفته کری، «میزان خسارت به توانایی اقدام اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای و همچنین واکنش ایران بستگی دارد».

اوباما هم در یکی از طولانی‌ترین بیانیه پس از اتمام دوره ریاست جمهوری، نسبت به رخ دادن یک جنگ جدید در خاورمیانه بر اثر اقدامات ترامپ هشدار داد.

رئیس جمهور پیشین آمریکا اظهار داشت: به نظر من در معرض خطر قرار دادن برجام بدون آنکه ایران هیچ گونه سرپیچی در توافق داشته باشد یک اشتباه جدی است.

بدون برجام، ایالات متحده در نهایت گزینه یک ایران هسته‌ای یا یک جنگ دیگر در خاورمیانه انتخاب کرد.

وی با اشاره به این که همه ما از خطر دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای مطلع هستیم گفت ایران را برای تهدید کردن دوستان ما به نابودی تشویق خواهد کرد و امنیت خود آمریکا را در معرض خطرهای غیر قابل قبول قرار خواهد داد و باعث مسابقه تسلیحانی در خطرناک‌ترین منطقه خواهد شد.

اوباما اظهار داشت: از دست دادن محدودهای اتمی ایران در چارچوب برجام باعث تسریع در انتخاب بین گزینه زندگی با تهدیدات ایران یا رفتن به جنگ برای جلوگیری از آن خواهیم شد.

فرماندهان نظامی سپاه پاسداران و ارتش ایران از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای استقبال کردند.

حسن روحانی و علی لاریجانی روسای قوای مجریه و مقننه  خواهان پایبند بودن کشورهای دیگر عضو توافق هسته‌ای شدند که با ماندن آنها در برجام و پر کردن خلا خروج آمریکا، ایران نیز در توافق هسته‌ای خواهد ماند.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در اولین بیانیه پس از خروج این کشور از توافق هسته‌ای اظهار داشت: درحالی که ما از توافق با ایران خارج می‌شویم، با هم‌پیمانان خود همکاری خواهیم کرد تا راه‌حلی واقعی، جامع و درازمدت برای تهدیدهای ایران پیدا کنیم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *