لیست تحریمهایی که به دنبال خروج آمریکااز برجام برمیگردند

19 اردیبهشت 97 - ان آی تی وی نیوز

بعد از اعلام خروج آمریکا از توافق اتمی توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور، وزارت خزانه‌داری آمریکا  طی بیانیه ای دستورالعمل‌ خروج از برجام را ابلاغ کرد. بر اساس این ابلاغیه، تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران در دوره‎های ۹۰ و ۱۸۰ روزه دوباره اعمال می‎شود.

سه وزارتخانه آمریکا،خارجه، خزانه‎داری و انرژی، بر روند اجرای تحریم‎ها نظارت دارند و وزارت دفاع این کشور رفتار رژیم ایران را در منطقه در مورد موشک‎های بالستیک و حمایت آن از شبه‌نظامیان رصد خواهد کرد.

بر اساس ابلاغیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، پس از پایان دوره ۹۰ روزه محدود ساختن فعالیت‌ها که در ۶ اوت ۲۰۱۸ به پایان میرسد، دولت آمریکا این تحریمها را پیاده میکند:

-تحریم‎های مربوط به خرید و تهیه دلار آمریکا توسط دولت ایران
-تحریم‎های مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها
-تحریم‎های مرتبط با خرید، ذخیره یا انتقال مستقیم یا غیرمستقیم گرافیت، مواد خام یا فلزات نیمه‌تمام شامل آلومینیوم و آهن، زغال و نرم‌افزار برای یکپارچه سازی پروسه‎های صنعتی
-تحریم‎های مرتبط با انتقال عمده خرید یا فروش ریال ایران، نگهداری کمک‎های مالی عمده یا حساب‎های بانکی بیرون از خاک ایران که تحت نفوذ ریال ایران است.
-تحریم‌‏های مرتبط با خرید، اشتراک یا تسهیلات بدهی‎های دولتی ایران
-تحریم‎های مرتبط با صنعت ماشین‌سازی ایران

بعد از دوره محدود‌سازی ۱۸۰ روزه که در ۴ نوامبر ۲۰۱۸ به پایان میرسد این تحریم‌ها دوباره اعمال می‌شوند:

-تحریم‎های مرتبط با اپراتورهای بندری، ناوگان دریایی و بخش‎های کشتی‌سازی شامل خطوط ناوگان دریایی جمهوری اسلامی ایران و خط ناوگان جنوبی ایران و بخش‌های وابسته‎
-تحریم‌های مرتبط با معاملات نفتی با شرکت ملی نفت ایران (NIOC)، شرکت بین‌المللی نفت ایران (NICO) و شرکت ملی نفتکش ایران (NITC) شامل خرید نفت، محصولات نفتی یا محصولات پتروشیمی از ایران
-تحریم‎های مرتبط با معاملات اقتصادی موسسات مالی خارجی با بانک مرکزی ایران و موسسات مشخص مالی ایرانی تحت ماده ۱۲۴۵ لایحه اختیارات دفاع ملی برای سال مالی ۲۰۱۲ (NDAA)
-تحریم‎های مرتبط با خدمات تهیه پیام‌های مالی خاص برای بانک مرکزی ایران و موسسات مالی ایرانی
-تحریم‎های مرتبط با تهیه خدمات بیمه‌نامه، بیمه یا بیمه اتکایی
-تحریم‎های مرتبط با بخش انرژی ایران

اینها تنها سرفصل بخشی از تحریم‎هایی است که دوباره اعمال خواهند شد.

میدان نفت و گاز سروش در خلیج

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ساعت دو بعد از ظهر 8 می به وقت واشنگتن  (ده و نیم شب تبریز) اعلام کرد که آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود و تحریم‌های هسته‌ای آمریکا برمی‌گردد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، با اعلام تصمیم خود درباره «برجام» اعلام نمود که می خواهد دنیا را از تلاش حکومت ایران برای دست یابی به سلاح هسته ای مطلع سازد.

گوناز تی وی

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *