ریچارد بکر: خروج آمریکا از برجام بخشی از استراتژی بزرگتر است

20 اردیبهشت 97 - سارا زهیری - ان آی تی وی نیوز

یک تحلیلگر می گوید، تصمیم رییس جمهور دونالد ترامپ برایبیرون رفتن ایالات متحده از معاهده هسته ای ایران و تحریم مجدد علیه جمهوری اسلامی، بخشی از یک استراتژی بزرگتر است که "تغییر رژیم" در ایران است.

دونالد ترامپ در حالی تصمیم به خروج از برجام گرفت که متحدان اروپایی وی برای متقاعد کردن وی به پایبندی به برجام سعی و تلاش طولانی کردند.

پرس تی وی با ریچارد بکر از اعضا ائتلاف پاسخ ( ANSWER Coalition)و جان والش که عضوی از مطالعات امنیتی ام آی تی است مصاحبه کرده است.

ریچارد بکر معتقد است هدف نهایی ترامپ تغییر رژیم در ایران است و نه برجام.

وی همچنین اشاره کرد که استراتژی ایالات متحده در مورد تحریم ها از این است که با از بین بردن اقتصاد ایران که باعث بیشترین درد و رنج در مردم خواهد شد به بالاترین حد نارضایتی عمومی دست یابد.

بکر گفت: در سال 2015 مردم امیدوار بودند که تحریم ها پایان خواهد یافت - که اگر پایان یافته باشد- و به وضعیت اقتصادی مطلوبی خواهند رسید. اما اینگونه نشد... ترامپ گفته است علاوه بر بازگرداندن تحریم های هسته ای ، بالاترین سطح تحریم های اقتصادی را به ایران تحمیل خواهد کرد. اما این یک مشکل بزرگ برای دیگر امضا کنندگان برجام است و آمریکا باید بتواند با شرکت ها و بانک های دیگر امضا کنندگان مقابله کند تا بتواند تحریم ها را به ایران تحمیل نماید.

جیم والش، یکی دیگر از اعضای گروه در این برنامه، اظهار داشت که تصمیم ترامپ برای خروج از معاهده هسته ای ایران یک اشتباه بود و می گوید که او هیچ "برنامه" دوم "یا" استراتژی پیگیری "ندارد.

والش گفت: من حس می کنم دونالد ترامپ هیچ استراژدی برای خروج از برجام ندارد... او فقط میخواست اینکار را انجام دهد... آنها هیچ فکری درباره قدم بعدی خود و آینده ندارند... هیچ طرح B وجود ندارد، هیچ استراتژی پیگیری وجود ندارد و اکنون ما فقط نظاره خواهیم کرد چه اتفاقی خواهد افتاد. "

این تحلیگر ادامه داد: مشکل این تحریم ها این است که آنها صنایع خصوصی را هدف قرار می دهند و نه دولت را.  بنابراین کشورهای امضاء کننده دیگر نمی توانند شرکت خصوصی کشورشان را مجبور به تعهد به تحریم ها و توقف تجارت با ایران نمایند.

 

گلوبال ریسرچ

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *