افشاگری رئیس سابق اداره ویزای آمریکا درباره کمک‌های بشردوستانه

23 اردیبهشت 97 - ان آی تی وی نیوز

رئیس سابق اداره ویزای آمریکا گفت: آمریکا در قالب کمک‌های بشر دوستانه مثل ارسال شیرخشک، تسلیحات خود را به کشورهای مورد هدفش ارسال می‌کند و متأسفانه این موضوع از دید و اطلاع مردم با فعالیت‌های رسانه‌ای مخفی نگه داشته می‌شود.

مایکل اسپرینگمن در حاشیه ششمین کنفرانس بین‌المللی افق نو در گفت و گو با خبرنگاران، نگاهی گذرا به دوران فعالیت خود در کنسولگری جده داشت و اظهار کرد: آمریکا در عربستان به دنبال جذب افراد و ایجاد پایگاهی قوی در منطقه است بنابراین افرادی در پوشش دیپلمات در این کشور فعالیت‌های اطلاعاتی دارند.

رئیس سابق اداره ویزای آمریکا ادامه داد: بیشتر افرادی که در کنسولگری جده فعالیت می‌کنند ماموران اطلاعات سازمان سیا آمریکا هستند تا در پوشش دیپلمات به فعالیت های خود بپردازند.
وی گفت: در دوره فعالیت من 50 نیروی آمریکایی در کنسولگری جده فعال بودند، بعد از مدتی متوجه رفتارها و فعالیت‌های اطلاعاتی آن‌ها در پوشش دیپلمات شدم. آن زمان مشخص شد که اغلب این افراد جزء سازمان اطلاعات آمریکا سیا هستند، در میان آن‌ها من و یک نفر دیگر از این گروه مستثنی بودیم.
اسپرینگمن به فعالیت های سفیر آمریکا در سوریه نیز اشاره داشت و گفت: در دوران بحران سوریه، سفیر وقت آمریکا در اولین اقدام خود به محض ورود به سوریه با همکاری فردی که در سیا کار می‌کرد زمینه را برای ورود تسلیحات به این کشور فراهم کرد تا در اختیار مخالفان بشار اسد قرار گیرد.
رئیس سابق اداره ویزای آمریکا که نویسنده کتاب «ویزا برای القائده» است، در مورد کتابش و اینکه چقدر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت، گفت: کتاب ویزا برای القائده برگرفته از تجارب من در دور فعالیتم در اداره ویزا بود. من تمام اتفاقات و صدور ویزا برای افراد مشکوک مانند نیروهای القائده را در این کتاب آورده‌ام.
اسپرینگمن گفت: با این حال کتاب من مورد متوجه رسانه‌ها قرار نرفت چون بسیاری از رسانه‌ها از حمایت‌های دولت آمریکا بهره می‌گیرند و توجه به کتاب من ارتباط آن‌ها با دولت را از بین می‌برد.

 

منبع: صبح توس

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *