مرکل: اتحادیه اروپا توافق هسته‌ای را ناکامل می‌داند

27 اردیبهشت 97- ان آی تی وی نیوز

به گفته صدراعظم آلمان، کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر حفظ برجام تاکید دارند اما معتقدند توافق هسته‌ای کامل نیست. آنگلا مرکل می‌گوید باید درباره موضوع‌هایی مانند برنامه موشکی و مسائل منطقه‌ای با تهران مذاکره کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آنگلا مرکل روز پنج‌شنبه (۱۷ مه/ ۲۷ اردیبهشت) گفت: «تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا اتفاق نظر دارند که توافق هسته‌ای [میان ایران و شش قدرت جهانی] کامل نیست.»

صدراعظم آلمان در حاشیه نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در صوفیه تاکید کرد که این کشورها در عین حال توافق دارند که باید برجام را حفظ کرد.

او می‌گوید بر پایه حفظ توافق هسته‌ای می‌توان درباره مسائل دیگر، مانند برنامه موشک‌های بالستیک ایران با این کشور مذاکره کرد.

رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته (سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت) فرمان اجرایی خروج ایالات متحده از برجام را صادر کرد و وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید تحریم‌های تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی در دو دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه دوباره اعمال خواهد شد.

"نواقص" برجام از نگاه ترامپ

دونالد ترامپ علت این اقدام را "نواقص" برجام عنوان کرده و معتقد است توافق هسته‌ای مانع ادامه برنامه‌های موشکی مناقشه‌برانگیز ایران نشده، جلوی اقدام‌های "بی‌ثبات‌کننده" این کشور در منطقه را نگرفته و محدودیت زمانی مناسب را برای فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی لحاظ نکرده است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا، گرچه با این تصمیم ترامپ مخالفت کرده و در نشست دو روزه سران این اتحادیه در پایتخت بلغارستان بر حفظ برجام تاکید کرده‌اند، بیش از پیش با دغدغه‌های رئیس جمهور آمریکا هم‌صدایی می‌کنند.

منابع خبری شامگاه دیروز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی در صوفیه گزارش دادند که کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره ماندن در برجام به موضع‌گیری مشترکی رسیده‌اند اما معتقدند باید در مورد مسائلی چون نقش ایران در سوریه و یمن و برنامه موشکی این کشور با تهران وارد مذاکره شد.

فرانسه خواستار "توافق گسترده‌تر" با ایران

رئیس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون، می‌گوید اتحادیه اروپا می‌خواهد "مستقل از تصمیم آمریکا" توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را حفظ کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مکرون سخنان آنگلا مرکل را به شکل صریح‌تری بیان کرده و از ضرورت دست یافتن به یک "توافق گسترده‌تر" با ایران سخن گفته است.

امانوئل مکرون یک روز پس از اعلام خروج آمریکا از برجام نیز گفته بود که اتحادیه اروپا باید به توافق هسته‌ای پایبند بماند و محدوده مذاکرات را برای دست یافتن به "توافقی گسترده‌تر" توسعه دهد.

صدراعظم اتریش، سباستین کورتس نیز گفته است که اتحادیه اروپا برای نجات برجام چند هفته فرصت دارد اما توفیق یا عدم توفیق تلاش‌ها در این مسیر مشخص نیست.

جمهوری اسلامی تا کنون به طور رسمی مذاکرات مجدد بر سر برجام و گسترش آن به برنامه‌های موشکی و حضور منطقه‌ای خود را رد کرده است.

ایران می‌گوید حاضر است بدون آمریکا نیز به برجام پایبند بماند و شرط آن را ارائه "تضمین عملی" سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان) برای ادامه همکاری‌های اقتصادی و بانکی اعلام کرده است. تهران برای این کار یک مهلت ۶۰ روزه در نظر گرفته است.

تدبیرهایی برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی

اعضای اتحادیه اروپا مشغول رایزنی درباره راهکارهایی هستند که از طریق آنها از شرکت‌های اروپایی فعال در ایران در مقابل تحریم‌های ایالات متحده حفاظت کنند.

کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کرده "در صورت لزوم" یک قانون قدیمی برای محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های ایالات متحده را احیا کند. قانون موسوم به "مقررات مقابله‌ای"  نوامبر ۱۹۹۶ در پارلمان اروپا به تصویب رسید و به اتحادیه اروپا امکان می‌دهد احکام دادگاه‌های ایالات متحده مبنی بر اعمال تحریم‌های فرامرزی را نادیده بگیرد.

ناظران معتقدند چنین تدبیرهایی برای شرکت‌های بین‌المللی که در آمریکا نیز فعال هستند چندان کارآمد نخواهد بود و احتمال توقف همکاری شرکتی مانند توتال فرانسه با ایران این مسئله را تائید می‌کند.

توتال اعلام کرده در صورتی که از تحریم‌های آمریکا معاف نشود فعالیت خود برای گسترش فاز ۱۱ پارس جنوبی را خاتمه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، امانوئل مکرون در حاشیه نشست صوفیه درباره این اقدام شرکت توتال گفته است، شرکت‌های بین‌المللی که در کشورهای مختلف فعالیت دارند باید اجازه داشته باشند مطابق با منافع خود آزادانه تصمیم بگیرند.

رئیس جمهور فرانسه تاکید کرد که باید برای حفاظت از شرکت‌های کوچک و متوسطی که با ایران همکاری می‌کنند راهکارهای مناسبی در نظر گرفته شود. او نسبت به موثر بودن پیشنهادهای کمیسیون اتحادیه اروپا برای این منظور ابراز خوش‌بینی کرده است.

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *