نماینده ویژه پوتین: نیروهای نظامی ایران و حزب‌الله لبنان هم باید از سوریه خارج شوند

29 اردیبهشت 97 - ان آی تی وی نیوز

یک مقام روس تأیید کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه خواهان خروج نیروهای نظامی ایران و حزب‌الله لبنان از سوریه شده است.

به نقل از اسپوتنیک ولادیمیر پوتین پنج‌شنبه ۱۷ مه / ۲۷ اردیبهشت در دیدار با بشار اسد،‌ رئیس دولت دمشق در سوچی روسیه گفته بود که راه‌حل سیاسی در سوریه باید باعث خروج نیروهای نظامی کشورهای خارجی از آنجا شود.

الکساندر لاورنتیف، فرستاده پوتین در سوریه تأیید کرده است که سخنان پوتین اشاره‌ای به لزوم خروج نیروهای نظامی ایالات متحده،‌ ترکیه، ایران و حزب‌الله لبنان است.

پیشتر وزرای خارجه سه کشور ایران و ترکیه و روسیه گفته بودند که قانون اساسی جدید سوریه طی دو سال آینده نوشته می‌شود.

ایران و روسیه اصلی‌ترین متحدان اسد در سوریه بودند و دولت او را از سقوط در برابر شورش‌ها و سپس جنگ داخلی نجات دادند.

اما اسرائیل که بارها گفته اجازه تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه را نخواهد داد، چندین بار با روسیه بر سر این موضوع مذاکره کرده است.

گزارش‌هایی نیز از هماهنگی اسرائیل با روسیه برای حملات هوایی به پایگاه‌های نظامی ایران منتشر شده بود. بخش‌هایی از حریم هوایی سوریه در کنترل روسیه است.

 

در 14 آبان 94 ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، در نشستی مطبوعاتی در پاسخ به سوال یک خبرنگار در این باره که آیا حفظ بشار اسد در قدرت، اصلی مهم و بی‌چون و چرا برای روسیه است، گفته بود: «ما هرگز نگفته‌ایم که بقای بشار اسد برای ما اساسی و جزو اصول است. بلکه آنچه ما گفته‌ایم این است که تغییر رژیم در سوریه می‌تواند به فاجعه‌ای محلی یا منطقه‌ای تبدیل شود و تنها مردم سوریه می‌توانند درباره سرنوشت بشار اسد تصمیم بگیرند».

اگر چه بعداً خبرگزاری تاس به نقل از زاخاروا اعلام کرد: «من می توانم تایید کنم که موضع روسیه درباره حل و فصل (بحران) سوریه تغییر نکرده است» اما پاسخ اولیه سخنگوی وزارت خارجه روسیه به این سوال موجب شد تا دوباره تحلیل هایی مبنی بر این که بین ایران و روسیه اختلاف نظر جدی در سوریه وجود دارد به رسانه ها راه پیدا کند.

به عنوان مثال خبرگزاری رویترز می‌نویسد این سخنان تازه را می‌توان نشانه‌ای از انشعاب میان مسکو و تهران در موضع مشترک در حمایت کامل از بشار اسد دانست یا شبکه العربیه با عجله در خبری فوری گزارش داد: وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد حضور بشار اسد در قدرت را مساله ای اجتناب ناپذیر نمی داند. شبکه الجزیره نیز در گزارشی با ادعای اینکه بین تهران و مسکو در زمینه باقی ماندن بشار اسد در قدرت و چگونگی حل بحران سوریه اختلاف به وجود آمده است، اعلام کرد: بقای بشار اسد در قدرت در سوریه برای روسیه مسئله اصلی نیست.

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *