خروج آمریکا از برجام و ابهام در سرنوشت پروژه‌ی چابهار

4 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

با اعلام خروج ایالات‌متحده از برجام و انتشار برنامه‌ی زمانی بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، سؤالاتی پیرامون آینده‌ی همکاری‌های ایران و هند در توسعه‌ی بندر چابهار ایجاد شده است.

همچنین، برخی منابع غیررسمی، از تمایل دیپلمات‌های هندی جهت مذاکره‌ی مجدد راجع به این موضوع خبر داده‌اند.

تحلیل و ارزیابی

۱- پروژه‌ی چابهار، گسترده‌ترین حوزه‌ی همکاری ایران و هند به شمار می‌رود و گرچه نسبت به همتای خود (بندر گوادر پاکستان) از پیشرفت کافی برخوردار نبوده، بااین‌حال، می‌تواند فرصت مناسبی جهت ارتقای روابط دو کشور باشد.

۲- با اجرای برجام، با این تصور که شرکت‌های اروپایی در پسابرجام وارد فضای سرمایه‌گذاری ایران خواهند شد، روند مذاکرات ایران و هند در برخی پروژه‌های مشترک (نظیر توسعه‌ی میدان گازی فرزاد ب)، با کندی و مسائلی روبرو شد.

۳- اکنون و پس از اعلام خروج ایالات‌متحده مبنی بر خروج از برجام، به نظر می‌رسد هند قصد دارد مسئله‌ی به وجود آمده را به فرصتی برای خود بدل ساخته و موضع خود را در مذاکرات و مدل همکاری با ایران، تغییر دهد.

۴-بااین‌حال، علی‌رغم منفعت بخش بودن پروژه‌ی چابهار برای ایران، باید به دو نکته توجه داشت:

این پروژه برای هند منفعت‌بخش‌تر است؛ هند بدون استفاده از پروژه‌ی چابهار، عملاً امکان دستیابی به بازارهای افغانستان و آسیای مرکزی را ندارد.

همکاری با هند در پروژه‌ی چابهار، برای ایران به هر قیمتی نمی‌ارزد.

دولت ایران در این رابطه، می‌تواند اقدام به تلاش بیشتر جهت واردکردن کشورهای جایگزین (از قبیل روسیه و چین) به این پروژه نماید. این امر، علاوه بر اینکه منابع توسعه‌ی چابهار را تنوع می‌بخشد، می‌تواند هند را در اجرای حداکثری تعهداتش تشویق کند.

 

منبع: اندیشکده راهبردی تبیین

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *