ترامپ: کانادا خیلی لوس است!

ترامپ:آقای دیکتاتور که از تو حفاظت می‌کنیم، پولش را پرداخت کن/زمانی به قدرت رسیدم که ایران در حال تصرف مدیترانه بود

6 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

پس از مکزیک، کره شمالی و ایران، دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا این بار کانادا را هدف حملات انتقادی خود قرار داده است؛ او ضمن اینکه از همسایه ی شمالی خود با عنوان “خیلی لوس” یاد کرده است، خاطر نشان کرده که “کنار آمدن با کانادا خیلی سخت است”. ترامپ این سخنان را در حالی در مورد کانادا مطرح کرده است که خبرهای رسانه های امریکایی حاکی از آن هستند که کاخ سفید در صدد است تا تعرفه های گمرکی خودروهای وارداتی را تا 25 درصد افزایش دهد.

ترامپ روز چهارشنبه در نشستی با خبرنگاران همین اتهامات را در مورد مکزیک و مذاکرات موسوم به NAFTA مطرح کرد. وی بیان کرد: “مکزیکی ها سال ها از ایالات متحده سوء استفاده کرده اند. من به درخواست های آنها رضایت نمی دهم. اما به شما می گویم که ما در آخر برنده ی میدان هستیم، ما برنده خواهیم شد آن هم چه برنده شدنی”. گفتنی است سه کشور مکزیک، ایالات متحده و کانادا ماه هاست در مذاکرات NAFTA شرکت می کنند و ترامپ از همتایان مکزیکی و کانادایی خود با عنوان “خیلی لوس” یاد کرده و گفته است ” آنچه آنها می خواهند عادلانه نیست”.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در مورد بیانات ترامپ عنوان کرده است که :”تمام مذاکرات چالش بر انگیز هستند و کانادا بر روی توافق جدید NAFTA کار خواهد کرد”. او در ادامه بیان کرد: ” این توافقی است که خیلی برای شهروندان هر سه کشور اهمیت دارد”. جگمیت سینگ رهبر حزب دموکرات جدید کانادا بیان کرده که “جای تعجبی نیست که ترامپ از چنین ادبیاتی استفاده کرده است. او از وقتی رئیس جمهور شده در تعامل با هر کشوری منجمله کانادا از تاکتیک های خصمانه و قلدرمآبانه استفاده کرده است و ما با یک قلدر طرف هستیم. ما نباید بگذاریم چنین عباراتی اولویت های ما را از بین ببرند.”

ترامپ گفته است که “صنعت خودروسازی امریکا از مذاکرات مجدد بر سر توافقنامه ی تجارت آزاد امریکای شمالی (NAFTA) خیلی خوشحال خواهد شد”. او بیان کرده: ” خیلی زود مشخص خواهد شد دارم چه می گویم”. اوایل روز چهارشنبه ی هفته ی جاری ترامپ توییت کرده و بیان کرد که “خبرهای خوبی برای خودروسازان امریکایی در راه است”. ساعاتی بعد، کاخ سفید بیانیه ای منتشر کرده و بیان کرد که با ویلبور راس وزیر تجارت ایالات متحده در مورد بررسی تبصره ی 232 واردات خودرو که شامل کامیون و قطعات خودرو می شود صحبت کرده تا تاثیرات آنها بر امنیت امریکا مشخص شود.

بنا به نقل از اسوشیتید پرس، ترامپ تعرفه های جدید بر واردات خودرو را 20 تا 25 درصد اعلام کرده است. مقررات مربوط به خودرو یکی از موضوعات تعین کننده در مذاکرات NAFTA بوده است . امریکا تنها در صورتی عوارض گمرکی را از خودروها بر می دارد که بخش اعظم آنها در ایالات متحده و امریکای شمالی ساخته شده باشد. کریستا فریلند وزیر امور خارجه ی کانادا در مورد توییت ترامپ بیان کرده است که با همتایان امریکایی و مکزیکی خود پیوسته در تماس است و چمدان خود را بسته تا هر جا که شد با آنها مذاکره کند.

فریلند در ادامه بیان کرده که ” پیشرفت های قابل توجهی” در رابطه با خودروسازی و مجموعا کل مذاکرات حاصل شده است. او اصرار دارد که “مذاکرات با شدت و حدت بیشتری ادامه خواهد یافت. ما تا تمام ماجرا تمام نشود مذاکرات را تمام نمی کنیم. اما در رابطه با مقررات مربوط به کشور سازنده ی قطعات خودرو به پیشرفت های خوبی دست یافته ایم”. رونا آمبروز، عضو هیئت مشاوره ی NAFTA در 13 می امسال بیان کرد که یک محور کلیدی در مذاکرات بخش قطعات خودرو، دستمزد کارگران و مقررات کشور سازنده ی قطعات است. آمبروز در همان حال عنوان کرد که این بخش از مذاکرات همیشه برای ترامپ شیرین و جذاب بوده است. اگر بتواند بگوید که ” ما به توافقی دست یافته ایم که به موجب آن قطعات بیشتری را در ایالات متحده و امریکای شمالی تولید می کنیم نشانه ی خوبی از رشد اشتغال برای طرفداران و رای دهندگان به او است”. گفتنی است ترامپ در رابطه با حرف هایی که راجع به کانادا مطرح کرده است پیش بینی کرده که “در آخر کار، سه کشور کنار خواهند آمد”.

0

اخبار مرتبط

 • کنگره ایرانیان کانادا موفق شد از اطلاعات شخصی بیش از ۹۰۰ نفر از اعضای خود محافظت کند
 • ایران: کانادا رفاه چهارصد هزار ایرانی مقیم را گروگان اهداف سیاسی پوچ خود کرده است
 • نشنال آبزرور-ارتباط سیاستمداران کانادایی با فرقه ی مجاهدین
 • مسئول سیاست خارجی محافظه کاران کانادا: رابطه دیپلماتیک با سعودی آری با ایران نه
 • تلاش یک استاد دانشگاه کانادایی برای سرقت فناوری نظامی آمریکا و فروش آن به چین
 • بهشت ایرانیان متمول: گزارشی در کانادا از نسل‌کشی هزاران زن بومی پرده برداشت
 • ترجمه بخش های مهمی از دعوای حقوقی خاوری علیه میزراحی
 • چین به کانادا درباره تبعات کمک به آمریکا هشدار داد
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *