عملیات مخفی بلژیک در سوریه

9 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

شبکه رادیو و تلویزیونی بلژیک (VTR) فاش کرد که سازمان اطلاعات و امنیت ارتش این کشور (اس جی ار اس) سال 2016 تلاش کرده با جنگجویان کُرد سوری برای همکاری نظامی احتمالی مذاکره کند.

به گزارش روز سه شنبه روزنامه اینترنتی «براسِل تایمز» (Brussel Times) بلژیک، عزیمت مقام های این نهاد اطلاعات ارتش به شمال سوریه در حالی بوده که «استیون وندپوت» وزیر دفاع همواره تاکید کرده نظامیان بلژیکی در سوریه حضور ندارند.
براسل تایمز با استناد برگزارش شبکه VTR بلژیک افزود: در سال 2016 دو ماموریت مخفی در سوریه انجام شده است.
این شبکه خبری به نقل از منابع دفاعی اعلام کرد که ماموریت های انجام شده شناسایی و کوتاه مدت بوده و گاهی فقط یک روز طول کشیده است.
اما شبکه VTR اعلام کرد، این ماموریت با توجه به فاصله ای که از مرز تا یک شهر سوریه وجود دارد، احتمالا بیش از یک روز طول کشیده است.
براسل تایمز افزود: سازمان اطلاعات و امنیت عمومی بلژیک علاقه مند به همکاری با جنگجویان کُرد موسوم به «یگان های مدافع خلق» (YPG) درشمال سوریه بوده است که بعدها در جنگ با داعش شرکت کردند. این نهاد همچنین علاقه مند به همکاری با جنگجویان سوری از بلژیک بوده است.
شبکه تلویزیونی VTR همچنین اعلام کرد که ژنرال «اِدی تستلمنز» رئیس سابق سازمان اطلاعات و امنیت عمومی بلژیک در این طرح نقش داشته و وزیر دفاع دخالتی نداشته است.
گفته می شود تستلمنز بعد از تکمیل این عملیات، مجوز آن را به صورت کدگذاری شده از شورای امنیت ملی کسب کرد که امکان مخفی نگه داشتن چنین عملیاتی ایجاد شود.
وزیر دفاع بلژیک نیز روز جمعه گفت که ترجیح می دهد، جزییات همه عملیات دستگاه امنیت نظامی این کشور را نداند که گاهی مجبورند با افرادی مذاکره کنند، ولی ما علاقه ای نداریم.
وی همچنین تاکید کرد که این نوع از عملیات، سِری محسوب می شود، اما بر اساس یک برنامه اطلاعاتی و در چارچوب حقوقی بسیار قوی انجام شده است.
وندپوت همچنین گفت که کمیته ناظر بر فعالیت های دستگاه های اطلاعاتی در بلژیک از هر نوع عملیاتی آگاهی دارد.
«ووتر دی وریندت» نماینده پارلمان بلژیک از حزب سبز در این باره گفته که بعید می نماید، عملیات سازمان مذکور درباره عزیمت به سوریه بدون حمایت سیاسی انجام شده و وزیر دفاع از آن غفلت کرده باشد.

 

منبع: ایرنا

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *