کارشناس شورای روابط خارجی آلمان: با خروج آمریکا از برجام، روابط ایران با چین و روسیه جدی‌تر می‌شود

10 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

کشورهای اروپایی بعد از خروج "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته ای با ایران تلاش می کنند تا این توافق را بدون واشنگتن حفظ کنند. اما اینکه با توجه به وابستگی اروپا به آمریکا تا چه اندازه در این راستا موفق خواهند بود جای تردید دارد.

خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم در همین ارتباط گفتگویی را با دکتر"کریستیان ویپرفورت"، از کارشناسان شورای روابط خارجی آلمان (dgap) و مدرس دانشگاه‌های این کشور انجام داده است.

دکتر "ویپرفورت" درباره عواقب خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران این طور گفت که من می خواهم در اینجا به چند مورد از عواقب این مسئله اشاره کنم و آن اینکه اعتماد به قابلیت اطمینان و حسابگری آمریکا در آلمان و در سطح جهان کاهش می یابد. اساسا حالا این پرسش مطرح می شود که این مسئله چقدر ارزشمند است که قراردادی را با آمریکا منعقد کنیم و در این راستا به توافق دست یابیم؟

این کارشناس آلمانی در ادامه تصریح کرد که این سوالی است که ما نه تنها در تهران بلکه همچنین در مسکو قابل طرح می بینیم.

وی در ادامه بیگانگی روز افزون بین آمریکا و اروپا و نه تنها آلمان را هم از عواقب این اقدام ترامپ ارزیابی کرده و همچنین گفت: حتی اگر ما علاقه ای به غرب هم نداشته باشیم اما این یک شرایط تاریخی و خطرناک برای همه است، اگر قدرت هژمونی طولانی مدت غرب و توانایی وحدت و شایستگی عمل سازنده آن کاهش یابد.

دکتر ویپرفورت در ادامه بر شمردن عواقب تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای با ایران همچنین گفت:  به این ترتیب اهمیت روسیه و چین از نظر سیاسی و اقتصادی برای ایران افزایش می یابد. تهران می داند که کشورهای اروپایی کم تر از مسکو و پکن قابل اعتمادند.

وی افزود: ترامپ با انجام این کار قدرت خود را نشان داد و تنها شاید از این طریق برای وی کاهش حضور نیروهای آمریکایی در خاورمیانه که خواست او است امکان پذیر می شد. ترامپ باید از به وجود آمدن این تصور که بازگشت برنامه ریزی شده نیروهای وی از خاورمیانه از روی ضعف است جلوگیری می کرد.

دکتر ویپرفورت در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا اروپا می تواند به تنهایی و بدون آمریکا برجام را نجات دهد گفت: آلمان، فرانسه و انگلیس تاکید می کنند که می خواهند این توافق را نجات دهند. آن ها کاملا جدی به این مسئله اعتقاد دارند. در پاییز تحریم های آمریکا علیه ایران اجرایی خواهد شد. اروپا در این تحریم ها مشارکت نخواهد کرد و همچنان به خرید نفت از ایران ادامه خواهد داد.

وی افزود: عربستان سعودی هم در این راستا نقش مهمی را ایفا می کند. این کشور در دوران یک بازسازی و اصلاحات داخلی بسیار پیچیده و بلند پروازانه قرار دارد. یک محیط سیاست خارجی آرام برای این منظور مهم است و عربستان تنها به این ترتیب می تواند هزینه های نظامی بالای خود را کاهش دهد. همه این ها می تواند در راستای تنش زدایی بین ایران و عربستان موثر باشد. روسیه در اینجا می تواند یک نقش مرکزی را ایفا کند.

دکتر ویپرفورت در ادامه درباره امکان حفظ برجام توسط اروپا و بدون آمریکا نیز گفت: آمریکا از توافق آب و هوای پاریس هم خارج شده است، اما کشورهای دیگر همچنان به آن وفادار باقی مانده اند. واشنگتن به این ترتیب خود را منزوی کرده است. این مسئله حالا می تواند درباره برجام هم اتفاق بیافتد.

وی درباره اینکه آیا اروپا می تواند از شرکت های خود در برابر تحریم های آمریکا حمایت کند نیز گفت: اروپا می تواند با واشنگن توافق کند که شرکت هایشان در صورت رعایت نکردن تحریم ها مجازات نشوند.

مصاحبه : زکیه شریعتمدار طهرانی

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *