تونی بلر، معاون نخست وزیر بریتانیا، جنایتکار جنگی یا …؟

10 خرداد 97 - سارا زهیری - ان آی تی وی نیوز

با وجود حضور ایالات متحده در جنگ در عراق، سومالی، افغانستان و داعش، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، یک جنایتکار جنگی نبود. اما همتای پیشین او جورج دبلیو بوش یک جنایتکار بود. منهای هر عمل جنایتکاره ی افشا نشده و افشاده شده در دولت بوش اسیران جنگی شکنجه های وحشتناک شدند.

اخیرا اسنادی نیز از جنایات جنگی علیه وزیر سابق بریتانیا، تونی بلر، افشا شده است. وی نزدیکترین متحد بوش بود. اما آیا او نیز در تاریخ بعنوان یک جنایتکار جنگی معرفی خواهد شد؟ آیا او اکنون باید برای جنایات جنگی محاکمه شود؟

آیا تونی بلر در مورد دلیل ورود به جنگ با عراق دروغ گفته است؟ وی گفته بود عراق انبارهایی از سلاح های کشتار جمعی و شیمیایی دارد. البته تمام اینها بسته به تعریف شما از دروغ است.

به هر حال به نظر می رسد سرویس های اطلاعاتی این کالا را در سبد صدام حسین قرار دادند و مردم نیز آن را باور کردند. البته توسط رسانه های همکار سرویس های اطلاعاتی و سیاستمداران جنگ طلب.

در گزارشی که یک خبرنگار مستقل به دستور یک قاضی برجسته که توسط دولت منصوب شده بود مشخص شد دستورات تونی بلر به سرویس اطلاعاتی از میان رفته است و هیچ سندی از دستورات وی در دست نیست. پارلمان و مردم هرگز نخواهند توانست از نسخه ی اصلی و اولیه دستورات بلر مطلع شوند و تنها نسخه ای دست کاری شده از دستورات وی موجود است.

اینکه او بوش را متقاعد نکرد تا چند هفته دیگر منتظر بماند تا شواهدی از هانس بلیک، بازرسی از بازرسان سازمان ملل متحد، که مشغول جمع آوری اطلاعات از انبار مربوطه در عراق بود غیر مسئولانه بود.

علاوه بر این صدام توسط تحریم ها در فشار کامل بود. و همانگونه که برای هر کسی در خارج از کاخ سفید و داوینگ استریت واضح بود صدام نمی توانست هیچ تهدیدی برای خارج از عراق باشد. از آن گذشته طبق اظهارات و اسناد مربوط به بازرسان سازمان ملل متحد که پس از جنگ خلیج فارس انجام شده بود کلیه سلاح های کشتار جمعی در عراق ریشه کن شده بود.

جنگ به خودی خود نیروی دریایی و هوایی صدام را تضعیف کرده بود.

شواهد نشان می دهد که بوش، با توجه به اطلاعات بلر، چراغ سبز برای رفتن به جنگ را پیش از آنکه Blix به کار برود، داده بود. بلر این را انکار کرد و آن را پوشش داده است.

بلر همچنین در مورد خودکشی کارشناس سلاح های دولتی، دیوید کلی، دروغ می گوید،که مدت کوتاهی پس از اینکه در مطبوعات به عنوان منبع اصلی نام او را ذکر کردند وی دست به خودکشی زد.

البته تحقیقاتی انجام شد و بلر را از هرگونه اتهامی مبرا نمود و کلا در نتیجه تحقیقات آمد که فرضیه خودکشی منتفی است اما طی یک مصاحبه در بی بی سی خود تونی بلر بود که دست خود را با دروغی رو کرد. وی در مصاحبه به مصاحبه گر گفته بود: من فکر نمی کنم ما چاره دیگری داشتیم جز اینکه نام او را رسانه ای کنیم.

تا آن روز همیشه بلر همیشه ادعا می کرد این حقیقت ندارد که دولت وی در افشای نام دیوید کلی نقشی داشته است.

در مقاله ای که در Financial Times، منتشر شد و به قلم Rodric Braithwaite سفیر سابق بریتانیا در مسکو و بعدا رئیس کمیته مشترک اطلاعاتی که اطلاعات را برای نخست وزیر آماده می کند، نوشته شد وی گفته است: "بلر با افکار عمومی دست و پنجه نرم می کند، سربازان ما را برای اهداف نامطلوب به سرزمین های دور منتقل می کنند،از آژانس های اطلاعاتی به نفع اهداف خود استفاده می کند و اداره امور خارجه را به یک رمزنگاری ضعیف کاهش داده است؛ زیرا به حقایق ناخوشایند یادآوری می کند ".

" آیا بلر برای جنایات جنگی محاکمه می شود؟" . ایریا مارسوک، استاد حقوق در دانشگاه کپنهاگ، که به طور جدی این سوال را مورد مطالعه قرار داده است، گفته است تحقیقات چیلکات که توسط دولت منصوب شده است از سال 2009 تا 2015 ادامه داشته و دولت را به خاطر جنگ متهم کرده است. اما هیچ انگشتی به سوی هیچ مسئولی اشاره نرفته است!

با این حال، او به نتیجه تحقیقات چیلکات می افزاید: "این یک جنگ غیر ضروری بود، هزاران نفر کشته شدند و کشور تقریبا نابود شد و می توان انگشت را به سمت کسی اشاره برد".

او مدعی است که اطلاعات کافی برای دادگاه جنایی بین المللی در دسترس است تا تحقیقات خود را آغاز کند تا ببیند آیا دادگاه می تواند پرونده ای که برای فرستادن بلر به دلیل مسئولیتش در قبال جنایات جنگی کافیست ایجاد کند. اما این اتفاقی نیست که یک شبه بیفتند. ICC هنوز به شواهد نگاه می کند. دادستان ICC پروندۀ بلر را یک بار مورد بررسی قرار داد،و جانشین او، خانم فاتو بنوودا، در سال 2014 مجددا پرونده را باز کرد. "

تونی بلر روز و شب نگران است که او ممکن است تحت تعقیب قرار گیرد. هر چه باشد  Radovan Karadzic به دلیل جنایتهای جنگی در صربستان، که 20 سال قبل از محاکمه اش در دادگاه به این دلیل صورت گرفته بود اکنون در حال گذراندن دوران 40 ساله ی محکومیت ش در زندان است.

سازمان های حقوق بشر مانند مراکز اروپایی حقوق بشر در تلاش هستند مدارک را جمع آوری کنند تا دادستان ICC بتواند در مواردی که دارای تأثیرات بزرگی است، تحقیقات را پیش ببرد.

وقت آن رسیده است و شواهد حاکی از این است که بلر برای محاکمه فرستاده شده است. لازم نبود که جنگی را راه انداخت که ده ها هزار کودک به طور مستقیم یا غیر مستقیم به مرگ سوق داد. ICC باید با آن برخورد کند.

 

مترجم : سارا زهیری

 

Chronicles of Monte Friesner - Financial Crime Analyst  

Contributed by Andrei Slavenkov - Investigative Consultant

Courtesy of Jonathan Power

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *