سمن طبسی نژاد جوان ایرانی-کانادایی در یک قدمی نمایندگی مجلس انتاریو

12 خرداد 97 – ان آی تی وی نیوز

سمن طبسی نژاد جوان ایرانی-کانادایی مترقی در یک قدمی نمایندگی مجلس انتاریو

 

سمن نامزد حزب نیودمکرات انتاریو (ان دی پی) از حوزه انتخاباتی ویلودیل برای مجلس قانونگذاری انتاریو است.

حزب ان دی پی اگر در انتخابات 7 جون پیروز شود، چه برنامه هایی دارد و چه تغییراتی در جهت بهبود زندگی مردم انجام خواهد داد؟

سمن طبسی نژآد در گفتگو با سلام تورنتو این برنامه ها را در زمینه گوناگون چنین شرح داده است:

چایلدکر 

ـ ان دی پی می خواهد چایلدکر را برای همه خانواده ها قابل دسترس کند. اگر حزب ما پیروز شود هر خانواده ای که درآمد سالانه اش زیر 40 هزار دلار باشد، برای فرزندان خردسالش در همه سنین قبل از مدرسه، از چایلدکر رایگان برخوردار می شود.

خانواده هایی که درآمد سالانه شان بالای 40 هزار دلار باشد، به طور متوسط روزی 12 دلار برای چایلدکر فرزندانشان خواهند پرداخت.

ـ ان دی پی می خواهد 202 هزار فضای چایلدکر جدید در انتاریو ایجاد کند.

سمن در این زمینه توضیح می دهد: در انتاریو کودکان تا 4 سال به چایلدکر نیاز دارند (4 سال به بالا از کودکستان در مدارس بهره مند می شوند)، هم اکنون وقتی خانواده ای در انتاریو صاحب فرزند می شود، از 12 ماه تا حداکثر 18 ماه مرخصی تولد برخوردار می شود. اما این کودکان از 18 ماهگی تا 30 ماهگی از چایلدکر رایگان برخوردار نیستند (در برنامه لیبرالها، چایلدکر رایگان به کودکان 30 ماهه تا 4 سالـه ارائـه می شـود) بنابر این ان دی پی می خواهد به خردسالان 18 ماهه تا 30 ماهه (و در خیلی موارد 12 ماهه تا 30 ماهه) چایلدکر رایگان (برای خانواده های با درآمد زیر 40 هزار دلار در سال) و 12 دلار در روز (برای بقیه خانواده ها) ارائه دهد.

هایدرو

ساکنان انتاریو از هزینه های بالای برق شکایت دارند.

سمن می گوید: لیبرالهای انتاریو هایدرو را به بخش خصوصی واگذار کرده اند. اما ان دی پی به رهبری آندریا هوروات می خواهد هایدرو را از بخش خصوصی بازخرید کند و هزینه برق مردم را 30 درصد کاهش دهد.

به گفته او درصد افزایش نرخ برق در ده سال گذشته تقریبا چهار برابر نرخ تورم بوده.

بهداشت و درمان 

سمن می گوید دولت لیبرال کاتلین وین در سال 2015، حدود 10 درصد از بودجه بیمارستانها کاسته. محافظه کاران نیز آخرین باری که دولت را در انتاریو در دست داشتند، 28 بیمارستان را بستند. سمن تاکید می کند اگر ان دی پی در انتخابات 7 جون پیروز شود، بودجه بیمارستانها را افزایش خواهد داد، و سقف تعداد جراحی در روز را برمی دارد.

در زمینه دندانپزشکی سمن می گوید ان دی پی می خواهد همه ساکنان انتاریو از خدمات اساسی دندانپزشکی به طور رایگان بهره مند باشند، و اگر کسی برای دندانپزشکی بیمه نداشته باشد، خدمات ضروری Basic دندانپزشکی او از سوی اوهیپ تامین شود.

دارو

در حال حاضر در انتاریو، داروهای نسخه ای برای افراد زیر 25 سال و اشخاص بالای 65 سال رایگان است و افراد 26 تا 64 ساله باید هزینه دارویشان را خودشان بپردازند. اما حزب ان دی پی اگر در انتخابات پیروز شود، داروهای نسخه ای را برای همه رایگان خواهد کرد. سمن می گوید: «ما ابتدا 130 داروی نسخه ای پر مصـرف را بـرای همه مجانی می کنیم. و سپس بقیه داروها را.»

سینیورها 

به گفته سمن در حال حاضر حدود 70 هزار شهروند ارشد (سینیور) برای مراقبت دائم Long term Senior care در نوبت به سر می برند، زیرا تخت به اندازه کافی وجود ندارد. اما اگر ان دی پی پیروز شود، سریعا 40 هزار تخت جدید برای مراقبت از سینیورها اضافه می کند.

سمن توضیح می دهد: «در مراکز مراقبت از سینیورها، ان دی پی می خواهد تسهیلات بیشتری که هماهنگ با فرهنگ و روحیات سینیورها باشد ایجاد کند، مثلا خیلی از سینیورهای کامیونیتی ایرانی ـ کانادایی ممکن است بگویند «من نمی خواهم هر روز ساندویچ بخورم؛ من می خواهم غذاهای ایرانی مثل قورمه سبزی بخورم.» به گفته سمن، ان دی پی می خواهد شرایط مناسب را در مراکز مراقبت از سینیورها ایجاد کند و محیط این مراکز را با فرهنگ ساکنان آن متناسب کند.

بخش اورژانس برای همه 

سمن می گوید: «ما اگر در انتخابات پیروز شویم می خواهیم بخش های اورژانس را برای همه افراد، چه مهاجر شهروند باشند، چه مقیم دائم PR باشند، چه پناهجو باشند و چه دانشجوی بین المللی، قابل دسترس کنیم.»

تعمیر و تجهیز مدارس 

ساختمان بسیاری از مدارس انتاریو قدیمی است و نیاز به تعمیرات اساسی و تجهیزات جدید دارند. سمن با اشاره به مدرسه ای که از سقفش آب می چکیده می گوید: «ان دی پی می خواهد میلیاردها دلار برای تعمیر و تجهیز مدارس سرمایه گذاری کند.»

او به دبستان Churchill Public School در ویلودیل اشاره می کند که به تعمیرات اساسی احتیاج دارد.

کتابهای درسی 

سمـن بـه موضوعات کتابهای درسی اشاره می کند و می گوید دانش آموزان مدارس که از سراسر جهان هستند با تاریخ و فرهنگ بین المللی و اطلاعات مربوط به هر فرهنگ نظیر بومیان و مهاجران آشنا نمی شوند، و اگر ان دی پی دولت را تشکیل دهد، این نقیصه را برطرف خواهد کرد تا دانش آموزان با فرهنگهای یکدیگر آشنا شوند.

بخشش بهره وامهای دانشجویی 

ان دی پی می خواهد تسهیلاتی در زمینه گرنت ها و وامهای دانشجویی ایجاد کند.

سمن در این باره می گوید هر کسی که بدهی «اوسپ» دارد و روی آن بهره پرداخته، آن بهره به او بازگردانده می شود و ان دی پی وامهای دانشجویی را به گرنت مبدل می کند و در ضمن هزاران شغل دانشجویی به شکل Co-op ایجاد می کند.

گفت و گوی ما با سمن به موضوع استخدام فارغ التحصیلان دانشگاه می کشد. سمن می گوید ان دی پی می خواهد شغل های قراردادی اساتید و مربیان آموزشی دانشگاهها و کالج ها را به شغل های دائمی تبدیل کند (در حال حاضر حدود سه هزار تن از مربیان و کارکنان آموزشی قراردادی دانشگاه یورک در اعتصاب به سر می برند) سمن می گوید هزاران دانشجوی ایرانی ـ کانادایی که فارغ التحصیل شده و می شوند دائمی شدن این شغلها برایشان جذاب و مهم است.

***

با سمن طبسی نژاد می توانید از راههای زیر تماس بگیرید:

samantabasinejad.ontariondp.ca

647-872-1988

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *