غرویان:طرح مباحث سیاسی در سخنرانی‌های مذهبی دل‌زدگی ایجاد می‌کند

13 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

محسن غرویان، استاد حوزه و دانشگاه به تریبون‌داران در شب‌های قدر توصیه کرد در شب‌های ماه رمضان به مردم خوراک معنوی دهند نه سیاسی.
محسن غرویان گفت: «در شرایط فعلی مردم بیشتر به خوراک معنوی احتیاج دارند تا سیاسی. بحث‌های سیاسی در روزنامه‌ها و محافل مختلف آنقدر مطرح شده که مردم اشباع شده‌اند و حتی در مردم دل‌زدگی هم ایجاد کرده است.»
غرویان اضافه کرد: «مردم در ماه رمضان، به خصوص در شب‌های قدر می‌خواهند استراحت فکری داشته باشند به این معنا که ذهنشان آرام باشد تا بتوانند عبادت کنند؛ بنابراین سخنرانان و وعاظ در شب‌های قدر باید صرفاً به مسائل اخلاقی و معنوی بپردازند و مستقیماً وارد مباحث سیاسی نشوند. البته برخی از مباحث اخلاقی لوازم سیاسی به دنبال دارد ولی گوینده نباید به‌صورت مستقیم وارد طرح آنها شود. سخنران باید مسائل معنوی-اخلاقی را بگوید مردم خودشان آن را با مصادیق تطبیق می‌دهند.»
غرویان با بیان اینکه «مسائل سیاسی همیشه محل اختلاف‌نظر است» گفت: «وقتی سخنران مسائل سیاسی را به‌صورت مصداقی بیان می‌کند حتماً عده‌ای موافق و عده‌‌ای مخالف آن نظر خواهند بود. بنابراین آنهایی که مخالفند لذت استماع سخنرانی معنوی-اخلاقی را احساس نمی‌کنند.»
این استاد حوزه یادآور شد: «مواردی بوده که برخی پیش من آمدند و از اینکه مباحث سیاسی در سخنرانی‌های مذهبی مطرح می‌‌شود گلایه کردند. مثلاً به من گفتند ما پای درس اخلاق استادی رفتیم، نیمه اولش خیلی خوب بود چون مسائل اخلاقی را بیان می‌کرد اما از نیمه دوم وارد مباحث سیاسی که شد از مجلس بیرون آمدیم.»
غرویان با بیان این مثال گفت: «این‌ها نشان می‌دهد که طرح مباحث سیاسی در سخنرانی‌های مذهبی نوعی دل‌زدگی در مردم ایجاد می‌کند. این مساله در شب‌های احیا پررنگ‌تر است. مردم به مراسم احیا می‌آیند که مسائل اخلاقی و معنوی بشنوند. بنابراین وقتی می‌بینند گوینده وارد مسائل سیاسی می‌شود دل‌زده می‌شود و حتی ممکن است اثر مسائل معنوی هم از بین برود.»
همچنین هاشم هاشم‌زاده هریسی در آستانه سالگرد امام خمینی‌(ره) و با تاکید بر حفظ و احترام به افکار و آموزه‌های ایشان گفت: باید درباره افکار و اندیشه‌های حضرت امام زیاد کار کنیم و آمادگی لازم را داشته باشیم.  سالی یکبار که این فرصت پیش می‌آید باید اندیشه‌های امام را بررسی و رهنمودهای امام را احیا کنیم.
او با بیان این موضوع که حضرت امام یک انسان والا و برجسته بود که متعلق به همه دنیا و فراموش نشدنی است، افزود:  برجستگی، روش و منش ایشان موجب شده که همیشه در ذهن ما باقی بمانند، وگرنه اینگونه که ما عمل می‌‌کنیم باید تا به حال فراموش شده بودند.
هاشم‌زاده هریسی ادامه داد: متاسفانه از افکار و اندیشه‌ها و توصیه‌های امام ذکری نیست، مگر جاهایی که بخواهیم از ایشان به نفع خود و برای سرکوب و تخریب طرف مقابل استفاده کنیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: کسی نمی‌گوید که امام این صحبت‌ها را چه زمانی و در چه شرایطی گفتند و شان نزول آن چیست؟ شرایط الان با آن زمان تغییر کرده است، اگر الان امام بود چه کار می‌کرد و چه می‌گفت؟
هاشم‌زاده با گلایه از سوءاستفاده برخی از امام خمینی (ره) گفت: اینکه صحبت‌هایی از طرف امام خمینی مطرح شود بدون اینکه شرایط آن زمان را ذکر کنیم، صرفا به آن استناد می‌کنیم برای بهره‌برداری جناحی و گروهی خود و برای دفاع از آن حرفی که می‌زنیم.
او ادامه داد: غیر از این از امام چه استفاده می‌کنیم. بنابراین باید بیشتر کار کرد؛ مخصوصا موسسه نشر امام باید درباره این موضوع کار کند و نتایج را در اختیار همه مردم بگذارد تا سالگرد پرمحتوا و با اهداف حضرت امام همخوانی داشته باشد.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه عده‌ای تنها زمانی از امام یاد می‌کنند که جمله‌ای از صحبت‌های ایشان به کارشان بیاید، گفت: این فرصت فقط یک بار در سال است، پس از آن مسئولان، جناح‌ها و سیاست‌مداران هر کسی به دنبال کار خود می‌روند
هاشم‌زاده هریسی تاکید کرد: حتی سخنان، نقل‌قول‌ها، افکار و اندیشه‌های ایشان همه گزینشی و سیاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایشان این مباحث را مطرح کرده‌اند تا برای مقابله با دردها و مشکلات از آنها استفاده شود، نباید از آنها سوءاستفاده کرد. نباید به استناد صحبت‌های حضرت امام به ایشان و به یک گروه جفا شود.
او ادامه داد: شرایط امروز ما با شرایط گذشته تغییر دارد و نمی‌دانم که اگر ایشان الان بودند چگونه عمل می‌کردند. به هر صورت اصول ثابت و غیرقابل تغییری در سخنان ایشان وجود دارد که به جای خود ثابت است. رای مردم، جمهوریت و اسلامیت نظام از همین اصول هستند اما سیاست‌ها براساس منافع ملی است و هر زمانی این منافع به نوعی تفسیر می‌شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: طبق نظر حضرت امام در شرایط مکان و زمان نیازها براساس منافع ملی و ضرورت‌های جامعه متفاوت و حتی احکام اسلام هم تغییر می‌کند، اما نمی‌دانم اگر الان بودند چه تصمیمی می‌گرفتند.
منبع: روزنامه اعتماد
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *