آوارگان سوری در مسیر بازگشت به سرزمین مادری

13 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

با آزادسازی بخش های زیادی از خاک سوریه توسط ارتش این کشور و نیروهای همپیمان در طول یکسال گذشته همچون شرق حلب، استان های الرقه و دیرالزور و همچنین غوطه شرقی در 25 فروردین سال جاری و اردوگاه یرموک و منطقه حجر الاسود در 31 اردیبهشت ماه از دست تروریست ها، بازگشت ساکنان اصلی این مناطق که آواره دیگر مناطق سوریه و کشورهای همسایه شده بودند، روند مطلوبی به خود گرفته است.
'مارک لوکاک' هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد سه شنبه گذشته اعلام کرد که انتظار می رود به دنبال کاهش درگیری ها در سوریه 200 هزار آواره سوری (در روزهای آینده) به منازل خود بازگردند.
لوکاک در گزارشی که در شورای امنیت سازمان ملل قرائت کرد، گفت: آژانس های بشردوستانه با همکاری دولت سوریه، روسیه و صلیب سرخ جهانی فعالیت های خود را برای ارسال کمک های ضروری به تمام مناطق سوریه افزایش داده اند.
وی همچنین خواستار بازگشایی گذرگاه های امن برای ورود کمک های بشردوستانه به مناطق تحت محاصره سوریه شد.
بر اساس اخبار دریافتی بیش از 14هزار آواره دیگر سوری نیز از ترکیه به بهانه گذراندن تعطیلات عید فطر به کشورشان بازگشته اند.
به گزارش هفته گذشته رسانه های سوری، این تعداد آواره از دو معبر جرابلس و باب السلامه در استان حلب وارد خاک سوریه شدند؛ این گذرگاه ها هم اکنون در کنترل گروه های تروریستی شمال سوریه است.
در خبر دیگری نیز اعلام شد که روستاها و شهرک های استان الرقه واقع در شمال سوریه پس از گذشت حدود هشت ماه از آزادسازی این استان از دست تروریست های داعش از سوی ارتش سوریه و همپیمانانش، این روزها شاهد بازگشت گسترده مردم است.
پایگاه خبری سوریه پرس در این خصوص اعلام کرد، تقریبا 60 درصد اهالی مناطق عفنان، دبسی فرج، السبخة و شماری از روستاهای وابسته به این مناطق در جنوب و غرب استان الرقه به خانه و کاشانه خود بازگشته اند.
دهها هزار نفر از شهروندان غوطه شرقی در ریف دمشق نیز پس از آنکه ارتش سوریه ثبات و امنیت را به این منطقه بازگرداند و شبکه های تروریستی تکفیری را در غوطه شرقی ریشه کن کرد، به خانه های خود بازگشته‌اند.

** نگاهی به شمار آوارگان سوری و مشکلات آنان
با آغاز بحران سوریه در 24 اسفند ماه 1389 و ظهور و بروز گروه های تروریستی که از سوی کشورهای غربی - غربی و رژیم صهیونیستی ایجاد، تجهیز و آموزش داده شدند، مشکلات مردم سوریه نیز آغاز شد؛ جمعیت سوریه پیش از آغاز بحران این کشور 23.5 میلیون اعلام شده بود که با یورش گروه های تروریستی به سوریه و طی این سال ها نزدیک به 12 میلیون نفر از جمعیت این کشور آواره شهرهای مختلف و کشورهای ترکیه، مصر، لبنان، اردن و همچنین کشورهای اروپایی شدند؛ از این میان پنج تا شش میلیون آواره سوری به خارج از این کشور رفتند و تقریبا به همین میزان هم در داخل سوریه آواره شدند.
آژانس پناهندگان سازمان ملل سال گذشته (1396) اعلام کرد که از آغاز بحران سوریه تا زمان اعلام گزارش،‌ تعداد آوارگان سوری که به کشورهای ترکیه، لبنان، اردن،‌ عراق و مصر پناه برده‌اند از 5 میلیون نفر فراتر رفته است.
حدود سه سال پیش انتشار عکس کودکی سوری کشته شده در سواحل ترکیه سبب شد تا بالاخره جهان نگاهی به فاجعه انسانی بحران پناهندگان سوری بیندازد و در صدد حل مشکلات آنان برآید.

**آوارگان سوری در ترکیه
در هفت سال گذشته از تعداد بیش از پنج میلیون آواره سوری بین 2.5 تا سه میلیون به ترکیه رفته اند که نزدیک به یک میلیون نفر از این آواره ها از طریق این کشور به کشورهای اروپایی رفته اند.
بی توجهی به شرایط نامساعد معیشتی و بهداشتی، آوارگان سوری در ترکیه را با مشکلات عدیده ای از جمله گدایی واداشته و تسلط مافیای فروش زنان و قاچاق اعضای بدن، شماری از این آوارگان را به روز سیاه نشانده است.
میدان تقسیم بزرگ ترین میدان مرکزی استانبول که به قلب این شهر تاریخی معروف است و همچنین اغلب خیابان های شهرهای بزرگ ترکیه از جمله آنکارا، غازی آنتپ و ازمیر مملو از صحنه های دردناک گدایی زنان و کودکان آواره سوری است.
براساس آخرین گزارش های کمیسیون امور آوارگان و پناهندگان جنگی سازمان عفو بین الملل تنها 10 درصد از آوارگان سوری موجود در ترکیه در کمپ های این کشور حضور دارند و 90 درصد از آنان به عنوان آوارگانی خیابانی در شهرها و حومه شهرهای بزرگ ترکیه در حال گذران زندگی هستند.
زنان و کودکان آواره سوری به دلیل وضعیت بد معیشتی، مجبور هستند برای تامین مخارج زندگی از مردم گدایی کنند و مردان نیز در کنار آنان نشسته و یا در محل دیگری به دنبال درآمدی برای امرار معاش هستند.
شرایط آوارگان سوری در ترکیه آنقدر وخیم است که برخی از رسانه های این کشور نیز از شرایط نامساعد معیشتی و بهداشتی این آوارگان خبر داده و به ویژه به تسلط مافیای فروش زنان و قاچاق اعضای بدن پناهجویان در این کشور پرداخته اند.

**آوارگان سوری در لبنان
بر اساس اعلام کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، تعداد آوارگان سوری در لبنان یک میلیون و 210 هزار بوده که هم اکنون به 991 هزار نفر رسیده است.
وضعیت آوارگان سوری در لبنان نیز بسیار آسیب پذیر و بغرنج است؛ طبق گزارشی که کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد در 18 ژانویه 2018(28 دی 1396) منتشر کرد، بیش از سه چهارم این آوارگان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.
طبق گزارش های نهادهای بین المللی وضعیت آوارگان در لبنان روز به روز وخیم‌ تر می‌ شود؛ بیشتر این آوارگان مجبورند با کمتر از 4 دلار در روز زندگی کنند که بیشتر آن نیز صرف تهیه خوراک می‌ شود ؛ ناامنی غذایی، موانع گرفتن اقامت قانونی، تامین بهداشتی و درمانی و ثبت ازدواج و تولد فقط گوشه کوچکی از مشکلات آوارگان سوری در لبنان است.
وضعیت در لبنان برای پناهندگان سوری، به ویژه برای کسانی که مجوز اقامت ندارند، به طور فزاینده ای بی ثبات است؛ به دلیل فقدان حمایت قانونی از سوی کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل، پناهندگان بدون اجازه اقامت در معرض خطر بازداشت هستند؛ محدودیت های تردد آنها تاثیرات مخرب زیادی بر شرایط زندگی شان مانند مشکلات در دستیابی به مراقبت های پزشکی و آموزش و پرورش دارد.
در عین حال جریان ملی آزاد (وابسته به میشل عون) و حزب‌الله لبنان معتقدند، با توجه به این که هم اکنون بسیاری از مناطق سوریه آزاد و امن شده، باید طی گفت ‌وگو با دولت سوریه، این آوارگان به مناطق کشورشان بازگردند، اما جریان «المستقبل / جریان سعد حریری» مخالف مذاکره با دولت سوریه یا بازگشت این آوارگان از این طریق است و معتقد است گام مزبور باید از طریق سازمان ملل صورت بگیرد.
«میشل عون» رئیس‌ جمهور لبنان تاکنون بارها بر لزوم بازگشت آوارگان سوریه به کشورشان تأکید کرده است.

** آوارگان سوری در اردن
در اردن بیش از 665 هزار نفر آواره سوری زندگی می کنند؛ بسیاری از این افراد با وسایل محدودی زندگی را سپری کرده و اکثراً در اردوگاه های بیرون از شهرها زندگی می‌کنند؛ کسانی که در ابتدای ورود به اردن می‌توانستند از پشتیبانی و کمک مردم اردن استفاده کنند، اکنون بسیار بیشتر نیاز به کمک دارند؛ کمیساریای عالی پناهندگان گزارش داده است که بیش از 93 درصد این آوارگان زیر خط فقر هستند.

** آوارگان سوری در اروپا
گفته می‌شود تاکنون نزدیک به یک میلیون نفر آوارگان سوری به کشورهای اروپایی پناهنده شده اند؛ از این تعداد فقط حدود 24 هزار سوری به طور رسمی در سال های 2011 تا 2016 به عنوان پناهجو در اروپا اسکان داده شده اند؛ بر اساس اعلام یوروستات (آژانس آمار اروپا) و داده های کمیساریای عالی پناهندگان بیش از پانصد هزار نفر از آوارگان سوری به آلمان رفته و از سال 2011 تا 2017 برای پناهندگی درخواست داده اند و این کشور میزبان پنجمین جمعیت مسلمانان آواره سوریه در جهان است؛ پس از آلمان، سوئد بیش از 110 هزار نفر و سپس اتریش نزدیک به 50 هزار آواره سوری را پذیرفته اند.
به خاطر محدودیت های شدید و تفاوت های فرهنگی مهاجران سوری با مردم شهرهای اروپایی که به آن مهاجرت می کردند، بخشی از این آوارگان تصمیم گرفتند یا به دنبال جای مناسب تری برای سکونت باشند و یا به ترکیه بازگردند.

** آخرین وضعیت امنیتی سوریه و شرایط بازگشت آوارگان
هم اکنون فقط 18 درصد خاک سوریه در اشغال ترویست ها است و حکومت مرکزی دمشق در 60 درصد خاک این کشور استقرار داشته و با کمک ارتش این کشور امنیت این مناطق را برقرار کرده است؛ با بهبودی شرایط امنیتی در سوریه امکان بازگشت آوارگان سوری در داخل و همچنین از کشورهای خارجی تا حد زیادی برقرار شده است.
شرایط آوارگان سوری در خارج از این کشور آن قدر بغرنج شده که کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرده که 90 درصد از آوارگان سوری که در لبنان، ترکیه و اردن حضور دارند می خواهند به کشورشان بازگردند.
در همین راستا روزنامه الجمهوریه چاپ لبنان گزارش داد که شمار زیادی از آوارگان سوری که در جنوب لبنان مستقر شده اند به صورت داوطلبانه خواستار بازگشت به کشورشان هستند و گروه جدیدی از آوارگان سوری برای بازگشت به سوریه نام نویسی کرده اند تا ساز و کار قانونی بازگشت آنها فراهم شود.
هم اکنون دولت سوریه اقدام به ارسال امکانات، بازسازی راه ها، اصلاح شبکه برق و آب و تامین لوازم بهداشتی درمانی در مناطق آزاد شده سوریه برای فراهم شدن زمینه بازگشت آوارگان سوری کرده است.

گزارش از مجید جعفری - ایرنا

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *