هشدار شدیدالحن چین درباره لغو تمامی توافقات با آمریکا

13 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

وزارت بازرگانی چین امروز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: در صورتی که واشنگتن به اِعمال تعرفه ها و موانع تجاری علیه پکن اقدام کند، تمامی توافقات فیمابین با این کشور ملغی خواهد شد.

به نقل از اسپوتنیک در بیانیه صادره از سوی وزارت بازرگانی چین در این خصوص آمده است: در رایزنی های پیشین میان مقامات چینی و آمریکائی به توافقاتی دست یافتیم؛ اما اگر آمریکا خلف وعده کند، همه آن ها از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.

گفتنی است دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تهدیدهای تجاری خود علیه چین را از سرگرفته حال‌آنکه تعرفه‌های جدیدی را بر فولاد و آلومینیوم وارداتی از اروپا، کانادا و مکزیک اعمال کرده است.

لازم به ذکر است، یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه سال جاری و با پایان آخرین دور از رایزنی های نمایندگان چین و آمریکا اعلام شد که دو کشور به طور متقابل تعرفه‌ کالاهای وارداتی از یکدیگر را متوقف کرده و بر این اساس «جنگ تجاری» را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا همان روز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز در این باره اعلام کرد: ما جنگ تجاری را تعلیق کردیم. هم اکنون توافق کردیم در حالیکه در تلاش برای به اجرادرآوردن چارچوبی هستیم، تعرفه ها بر کالاهای تجاری یکدیگر را متوقف کنیم.

این تصمیم در پی سفر هیأتی از مذاکره‌کنندگان چینی به ریاست لیو هی معاون ‌اول نخست‌وزیر چین به آمریکا و در جریان مذاکرات با هیأت آمریکایی صورت گرفت.

پیشتر گفته شده بود دولت چین با خرید بیشتر کالا و خدمات از آمریکا موافقت کرده است تا به این طریق مبادلات تجاری دو کشور متوازن شده؛ نگرانی ها از «جنگ تجاری» کاهش یابد.

دولت آمریکا می‌گفت که این اقدام به طور قابل توجهی کسری مبادلات تجاری با چین (۳۳۵ میلیارد دلار در سال) را جبران می‌کند.

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *