وزیران دارایی گروه هفت خواستار عدم تحمیل تعرفه ها از سوی ترامپ شدند

14 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

وزیران اموردارایی گروه هفت کشور از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواستار شده که تصمیمش برای تحمیل تعرفهای جدید بر واردات فولاد و الومونیوم را تغییر بدهد. این گروه اجلاس سالانه اش را در ویسلر در کانادا به پایان رساند و وزیر خزانه امریکا استیو منوچین با انتقاد شدید وزیران دارایی کشورهای گروه هفت مواجه شد.

وزیران دارایی گروه هفت در پایان نشست سه روزه خود در کانادا با انتشار بیانیه‌ای از سیاست‌های دولت آمریکا درباره وضع تعرفه‌های گمرکی تازه بر واردات فولاد و آلومینیوم انتقاد و ابراز نگرانی کردند.

به گزارش رادیو فردانسه، روز جمعه اول ژوئن/ ۱۱ خرداد آمریکا تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم در این کشور را به ترتیب ۲۵ و ۱۰ درصد افزایش داد. این موضوع قرار است در مورد مکزیک، کانادا و اتحادیه اروپا اعمال شود که تا پیش از این معافیت موقت داشتند.

و در پایان نشست سه روزه گروه هفت، شش عضو این گروه یعنی بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن با انتشار بیانیه‌ای و با انتقاد از آمریکا به عنوان دیگر عضو این گروه اعلام کردند: "نگرانی ما از این است که چنین اقداماتی نه فقط هیچ سودی برای کمک به اقتصاد ما ندارد بلکه عملا مخرب است."

همچنین امضاءکنندگان این بیانیه با اعلام اینکه وضع این تعرفه‌های جدید زمینه‌ساز یک "جنگ تجاری" خواهد بود، در ادامه تصریح کردند که با "اتفاق نظر" درباره این موضوع، این "نگرانی و دلسردی" را به "استیو منوچین" وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز انتقال داده‌اند.

متن این بیانیه از سوی کانادا تنظیم شده و شش کشور عضو گروه ۷ خواستار "اقدام قاطع" برای حل این موضوع در اجلاس آینده این گروه شده‌اند که قرار است روز جمعه ٨ ژوئن برگزار شود.

در جلسه روز جمعه وزاری کشورهای عضو گروه ۷، "برونو لومر" وزیر خارجه فرانسه هم ضمن انتقاد از دولت ترامپ گفت که شاید "جنگ تجاری طی روزهای آینده" آغاز شود.

از سوی دیگر چین نیز در بیانیه‌ای جداگانی با هشدار به آمریکا درباره وضع این تعرفه‌ها اعلام کرد که اگر دولت آمریکا بخواهد تحریم‌ها و تعرفه‌های تازه‌ای اعمال کند، بر مذاکرات تجاری دو کشور تاثیرگذار خواهد بود و آن را "بی اثر" خواهد کرد.

در عین حال وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور نگرانی‌ دیگر کشورهای عضو گروه هفت درباره این تعرفه‌ها را برطرف خواهد کرد.

از سوی دیگر رئیس جمهوری آمریکا با اعلام تعرفه‌های جدید گفته که این موضوع برای کشورش "ضروری" است. به گفته وی سیاست‌های اقتصادی دولت برای برخورد با "موانعی" است که از سوی اتحادیه اروپا و دیگر کشورها وضع شده است.

 

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *