ماکرون: در صورتی که برجام از بین برود امنیت تل آویو با تهدید رو به رو می‌شود

رئیس جمهور فرانسه خواستار تشکیل ارتش واحد اروپا شد

16 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

 بنيامين نتانياهو و امانوئل مکرون که ظاهراً براي آغاز فصل فرهنگي فرانسه – اسرائيل در کنار يکديگر قرار گرفته بودند، در خصوص مساله هسته اي ايران اختلاف نظر دارند.

امانوئل مکرون در نشست خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو : در صورتی که برجام از بین برود امنیت تل آویو با تهدید رو به رو می‌شود.

روزنامه لوموند با انتشار گزارشي در تارنماي خود به ديدار امانوئل مکرون رئيس جمهوري فرانسه و بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل در پاريس و اختلاف نظر دو طرف بر سر توافق نامه هسته اي ايران پرداخت.
اين نشريه فرانسوي نوشت؛ بنيامين نتانياهو در چارچوب سفر دوره اي خود به اروپا، به آلمان و فرانسه رفته و پس از اين دو کشور به بريتانيا خواهد رفت.
نخست وزير اسرائيل در آلمان نسبت به ورود موج جديد مهاجران از سوريه، در صورت عدم جلوگيري از گسترش نفوذ ايران در اين کشور، به آنگلا مرکل صدراعظم هشدار داد. نتانياهو با اين هشدار نشان داد که براي چه به اروپا سفر کرده است.
بنيامين نتانياهو در ادامه سفر خود در پنجم ماه ژوئن به پاريس رفت و با هدف ايجاد يک جبهه مشترک عليه تهران به اقدامات تهاجمي خود ادامه داد.
در فرانسه نيز امانوئل مکرون همانند آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان بر ضرورت نجات توافق نامه هسته اي که به رغم کاستي هايش از نظر اروپايي ها تنها راه براي جلوگيري از گسترش سلاح هاي هسته اي در منطقه است، تاکيد کرد.
اين سومين ديدار بنيامين نتانياهو و امانوئل مکرون از سال 2017 بود. مکرون و نتانياهو هر دو با مطرح کردن تهديدات مشابه، راهکارهاي متفاوتي را براي ايجاد ثبات در منطقه ارائه کردند.
هشدار مکرون درباره احتمال وقوع يک مناقشه
ايران اعلام کرده است قصد افزايش غني سازي اورانيوم را دارد. اين تصميم واکنش تند اسرائيلي ها را به دنبال داشت. امانوئل مکرون در ديدار با نتانياهو به تمامي طرف ها درباره تشديد تنش هايي که احتمالا به بروز مناقشه منتهي خواهد شد، هشدار داد.
مکرون در پايان ملاقات و گفت و گو با نتانياهو خاطرنشان کرد: «ما اخيراً شاهد بروز تنش هايي بوده ايم و من همه را به تلاش براي حفظ ثبات دعوت مي کنم و از همه مي خواهم تحث تاثير تشديد تنش ها قرار نگيرند. چرا که اين تنش ها فقط به يک اتفاق منتهي مي شود و آن جنگ است.»
بنيامين نتانياهو چند ساعت پيش از اين اظهارات گفته بود که تصميم ايراني ها «نابودي اسرائيل است.»
از نظر رئيس جمهوري فرانسه، مواضع اخير ايران به معناي خروج اين کشور از توافق نامه سال 2015 که با هدف تعيين چارچوبي براي برنامه هاي هسته اي تهران منعقد شد، نيست.
مکرون افزود: «من براي نخست وزير (اسرائيل) نظر واقعي ام را – که شرکاي اروپايي هم با آن موافق هستند - مجددا تکرار کردم و آن اين است که توافق نامه هسته اي سال 2015 درخصوص برنامه هسته اي ايران، با هدف کنترل فعاليت هاي هسته اي در منطقه مي بايست حفظ شود.»
مکرون تصريح کرد، اين توافق نامه بايد با توافق نامه اي ديگر در خصوص برنامه هاي هسته اي ايران پس از سال 2025، برنامه هاي باليستيکي ايران و نفوذ اين کشور در منطقه تکميل شود.
دونالد ترامپ در هشتم ماه مه از توافق نامه هسته اي ايران خارج شد. اروپايي ها که امروز از اين توافق نامه دفاع مي کنند بين فشارهاي وارده از سوي ايران و اردوگاه اسرائيل – آمريکا قرار گرفته اند.
بنيامين نتانياهو با اشاره ضمني به تهديد ترامپ عليه شرکت هاي فرانسوي که در ايران فعاليت مي کنند، گفت: «من از امانوئل مکرون رئيس جمهوري فرانسه درخواست نکرده ام که از توافق خارج شود. من فکر مي کنم که واقعيات اقتصادي مساله را حل خواهد کرد.»
مساله مناقشات اسرائيل – فلسطيني ها در جايگاه دوم
مساله مناقشات اسرائيل و فلسطيني ها به دليل اولويت و اهميت مساله هسته اي ايران در جايگاه دوم قرار گرفت. اين در حالي است که محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين در آينده به فرانسه سفر خواهد کرد و امانوئل مکرون نيز در پايان سال جاري راهي اسرائيل (فلسطين اشغالي) و سرزمين هاي فلسطيني خواهد شد.
فضاي روابط بين فرانسه و اسرائيل، پس از کشتار دست کم شصت فلسطيني توسط ارتش اسرائيل در جريان تظاهرات 14 ماه مه در حاشيه حصار بين غزه و اسرائيل همچنان مسموم است.
امانوئل مکرون به تازگي ضمن اعلام حمايت از امنيت اسرائيل، «خشونت نظاميان اسرائيلي» را محکوم کرده بود. اسرائيل اين موضع گيري مکرون را ساده انگارانه و جناح چپ فرانسه، آن را مملو از تملق توصيف کرد.
پاريس روز سه شنبه همزمان با سفر بنيامين نتانياهو شاهد برگزاري تظاهرات ضد اسرائيلي بود. عده زيادي که نتانياهو را جنايتکار جنگي قلمداد مي کنند، به دعوت تشکل هاي مدافع حقوق فلسطيني ها، براي شرکت در اين تظاهرات از شهرهاي مختلف به پاريس آمده بودند.
سنديکاهاي خبرنگاران فرانسوي نيز ملاقات نخست وزير اسرائيل با رئيس جمهوري کشورشان را «غيرقابل تحمل» توصيف کردند.
اتفاق نظر در خصوص برگزاري فصل فرهنگي
فصل فرهنگي فرانسه اسرائيل از عصر روز سه شنبه و در هفتادمين سالگرد ايجاد اسرائيل رسما آغاز شد. امانوئل مکرون و بنيامين نتانياهو تلاش مي کنند با بهره برداري از اين فصل فرهنگي، اتفاقات و رويدادهايي را که فرانسه و اسرائيل را در کنار يکديگر قرار داده است؛ به نمايش بگذارند.
مترجم: عليرضا فراهاني

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *