اروپا قانون مسدوسازی تحریم های آمریکا را به جریان انداخت

ترامپ: اگر به ژاپن بگویم چقدر باید به ما پول بدهند روابط آمریکا و ژاپن تیره خواهد شد

18 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در حمایت از اجرای توافق هسته‌ای با ایران، قانون مسدودسازی تحریم‌های آمریکا را بروزرسانی کرد تا از این پس، کلیه تحریم‌های ثانویه این کشور علیه ایران را شامل شود.

 

در بیانیه کمیسیون اروپا به عنوان بازوی اجرایی این اتحادیه آمده است: این اقدام در ادامه نشست غیر رسمی سران کشورهای عضو در صوفیه بلغارستان و همچنین اعلامیه ۱۸ مه (۲۸ اردیبهشت) این کمیسیون صورت می‌گیرد.
بیانیه می‌افزاید: هدف از مصوبه امروز، محافظت از منافع شرکت‌های سرمایه‌گذار در ایران و نشان دادن تعهد اتحادیه اروپا به حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.
قانون مسدودسازی تحریم‌های آمریکا (Blocking Statute) نخستین بار در سال ۱۹۹۶ برای مقابله اروپا با گروهی از تحریم‌ها علیه کوبا، ایران و لیبی تدوین شد و واشنگتن را ناچار به عقب نشینی کرد. این قانون هم‌اکنون با اصلاحیه صورت گرفته‌، تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه ایران را شامل می‌شود.
اجرای این قانون، شرکت ها را از پیروی از تحریم‌های خارجی منع می‌کند و اتحادیه اروپا به موجب آن، احکام جریمه احتمالی برای کسب و کارهای اروپایی که با ایران همکاری می‌کنند را به رسمیت نخواهد شناخت.
کمیسیون اروپا روز چهارشنبه همچنین دستورالعمل‌های بانک سرمایه‌گذاری اروپا را با هدف ترغیب این بانک به همکاری با ایران تغییر داد. با این وجود، تصمیم نهایی برای کار در ایران بر عهده هیات مدیره این بانک گذاشته شده که متشکل از وزیران داریی ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا است.
در صورت عدم اعتراض شورا و پارلمان اروپا به این مصوبه‌ها طی دو ماه آینده، قوانین مذکور حداکثر تا ابتدای ماه اوت (۱۰ مرداد) که موعد بازگشت موج نخست تحریم‌های آمریکا است، اجرایی خواهد شد.

این در حالیست که بانک سرمایه‌گذاری اروپا (EIB) که اخیراً از جانب اتحادیه اروپا برای ورود به بازار ایران و مقابله با اثرات بازگشت تحریم‌ها آمریکا، تحت فشار قرار گرفته بود، تا کنون حاضر به پذیرفتن پیشنهاد اتحادیه نشد.
آنطور که یکی از مقامات اتحادیه اروپا به رویترز گفته، این بانک که بخش اعظمی از سرمایه خود را از ایالات متحده تأمین می‌کند، از بیم رویارویی با تحریم‌های ثانویه آمریکایی‌ها، حاضر به ورود به بازار ایران نشده است.
بانک سرمایه‌گذاری اروپا، در حقیقت بازوی مالی اتحادیه اروپا برای ارائه خدمات مالی به کشورهای مدنظر اتحادیه است و این تقابل هیئت مدیره بانک با تصمیم سران اتحادیه اروپا، نمایانگر میزان قدرت اتحادیه برای حمایت از ادامه تعاملات تجاری-مالی با ایران تحت سایه برجام بدون آمریکا است.
با وجود اعلام خبر مخالفت جدی بانک سرمایه‌گذاری اروپا با تصمیم سران این اتحادیه برای ورود به بازار ایران، باز هم گویا بناست که کمیسیونرهای اتحادیه اروپا در نشست فردا چهارشنبه، از «برنامه اجرایی» خود برای اعزام سرمایه‌های این بانک به ایران پرده‌برداری کنند؛ برنامه‌ای اجرایی که پیش از اعلام نمادین، به محاق رفته است.
بانک سرمایه‌گذاری اروپا در سال گذشته میلادی، از راه جذب سرمایه‌های بین‌المللی که گویا اکثرش آمریکایی بوده، توانست ۵۶.۴ میلیارد یورو به خزانه خود واریز کند و حالا می‌گوید که در صورت قرار گرفتن در معرض تهدید تحریم‌های ثانویه آمریکا، خریداران سهامش پا پس خواهند کشید.
کمیسیون اروپا در بیانیه خود تاکید کرده است که کشورهای عضو این اتحادیه با وجود تعهد به حفظ همکاری‌ها با آمریکا، تا زمان پایبندی ایران به برجام، به اجرای کامل و موثر این توافق پایبند خواهد بود.

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *