مشاور ترامپ: جاستین ترودو به ما خیانت کرد

20 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

«لری کادلو» (Larry Kudlow) مشاور ارشد اقتصادی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌اِن‌اِن گفت: ما در بیانیه پایانی مشارکت داشته و ابتدا آن را قبول کردیم، اما ترودو در مصاحبه ای اعلام کرد که آمریکا به ما توهین کرده است، کانادا باید از منافع خود حمایت کند، مشکل تعرفه ها از جانب ما است و ... . در واقع او از پشت به ما خنجر زد.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، 'لری کودلو' گفت: 'بدون شک جاستین ترودو، عامل اصلی شکست نشست گروه 7 می باشد چرا که او از پشت به ما خنجر زد.'
مشاور ارشد اقتصادی ترامپ گفت: او (ترودو) در نشست خبری خود به آمریکا توهین کرد و در واقع باید سخنان او را خیانت خواند.
مشاور ارشد اقتصادی ترامپ افزود: آمریکا موافقت خود را با بیانیه پایانی نشست اعلام کرده بود.ما با اجماع به این توافق دست یافتیم، اما ترودو به ما خیانت کرد.نه تنها به رئیس جمهور ترامپ، بلکه به سایر اعضای گروه هفت خیانت کرد.
وی ادامه داد: اینگونه اظهارات برای ترامپ نوعی ضعف به شمار می رفت. رئیس جمهور ترامپ قبل از دیدار مهم با رهبر کره شمالی نمی توانست از خود ضعف نشان دهد و در واقع بهترین تصمیم را در شرایط حساس کنونی اتخاذ کرد.
نخست وزیر کانادا بعد از خروج ترامپ از این کشور، در نشستی خبری گفته بود که به ترامپ هشدار داده است از یک ژوئیه (10 تیر) در اقدامی تلافی جویانه، تعرفه‌هایی سنگین روی کالاهای آمریکایی وضع خواهد کرد.
این اقدام ترودو، ترامپ را بر آن داشت که در هواپیمایی که با آن عازم سفر به سنگاپور بود دست به توئیت شود و امضای خود را از بیانیه پایانی نشست جی-7 پس بگیرد.
ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: نخست وزیر کانادا در دیدارها، بسیار آرام و مطیع بود که تا آنجا را ترک کردم، به کنفرانس خبری برود و بگوید که «تعرفه‌های آمریکا توهین‌آمیز است» و او «زیر بار نخواهد رفت». بسیار ضعیف و فریبکارانه. تعرفه‌های ما نتیجه تعرفه‌های 270 درصدی او بر محصولات لبنی است!
در بیانیه دفتر ترودو در واکنش به این اظهارات آمده است: نخست وزیر مطلبی نگفته است که پیش از این در گفت وگوهای علنی و غیرعلنی با رئیس جمهوری آمریکا مطرح نکرده باشد.
سران کشورهای اروپایی و کانادا ضمن انتقاد از شعار ترامپ «اول آمریکا» اعتقاد دارند که رئیس جمهور آمریکا فضای بین‌المللی را از گشودن یک جنگ تجاری به جنگ دیپلماتیک و تشدید تنش در سطح بین‌المللی سوق می‌دهد. در یک سال گذشته ترامپ به صورت مستمر متحدان اروپایی آمریکا را تحقیر کرده است و آنها را در فشارهای گوناگون اقتصادی، مالی قرار داده است و نادیده گرفتن مشورت‌های سیاسی آنها و اقدام‌های یکجانبه گرایانه روش کار ترامپ شده است که در عمل اروپا را تضعیف می‌کند

لازم به ذکر است، ترامپ ساعاتی پیش حمایت خود از بیانیه پایانی نشست گروه- ۷ را پس گرفت، بیانیه مذکور را غیرمنصفانه خواند و نیز جاستین ترودو نخست وزیر کانادا یعنی کشور میزبان را فردی «بی انصاف و ضعیف» توصیف کرد.

 

منبع: مهر

0

اخبار مرتبط

 • کنگره ایرانیان کانادا موفق شد از اطلاعات شخصی بیش از ۹۰۰ نفر از اعضای خود محافظت کند
 • ایران: کانادا رفاه چهارصد هزار ایرانی مقیم را گروگان اهداف سیاسی پوچ خود کرده است
 • نشنال آبزرور-ارتباط سیاستمداران کانادایی با فرقه ی مجاهدین
 • مسئول سیاست خارجی محافظه کاران کانادا: رابطه دیپلماتیک با سعودی آری با ایران نه
 • تلاش یک استاد دانشگاه کانادایی برای سرقت فناوری نظامی آمریکا و فروش آن به چین
 • بهشت ایرانیان متمول: گزارشی در کانادا از نسل‌کشی هزاران زن بومی پرده برداشت
 • ترجمه بخش های مهمی از دعوای حقوقی خاوری علیه میزراحی
 • چین به کانادا درباره تبعات کمک به آمریکا هشدار داد
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *