مسئولان از زایش های جدید هراس نداشته باشند

21 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

درون مایه اصیل سیاست، کسب، حفظ و توسعه قدرت است و سیاست‌ورزی بر اساس امکان های موجود میسر است. متاسفانه برخی تصمیم سازان و تصمیم‌گیران بر مدار امکان ها و واقعیت های موجود که مردم پیوسته با آن مواجه هستند سیاست ورزی نمی کنند! این که برخی فقط بخواهند بر اساس تصورات ذهنی و شعارهای آرمان گرایانه حرکت جامعه را تنظیم کنند امکان پذیر نبوده و نتیجه این پافشاری چیزی جز فرار مردم از مسیر طراحی شده آنان نیست!

نقطه نگرانی زمانی به وقوع پیوست که ملت ایران از شعار به واقعیت گرایی سفر کرد و آورده های این سفر، مردم را به فضایی جدا از فضای ترسیم شده کشاند و فاصله این دوگانه فضا تبدیل به دوخوانش متفاوت شده که هر کدام ساز خود را می نوازند! حسن روحانی نیز مانند ريیس دولت اصلاحات و احمدي‌نژاد وقتی به عنوان مجری قانون اساسی با خواست و مطالبات مردم مواجه شد تبدیل به آنی شد که نباید می شد چرا که حضور در واقعیت ها متفاوت از حضور در آستانه نظریه هاست! شعارهای آرمان‌گرایانه در دنیای واقعیت گرایی یکی از تاکتیک‌های جلب مردمی ا ست و به همین دلیل بذرهایی که در زمان انتخابات در اذهان جامعه کاشته می شود قابلیت رشد و نمو ندارد!

شعارها باعث شده که ایران اسلامی مختصات و شرایط ویژه ای پیدا کند و به دلیل همین مختصات نمی تواند به صورت آشکار در بازار ادبیات دهکده جهانی به داد و ستد بپردازد! جهان بینی و ایدئولوژی موجود حاکم بین دو مواجهه، یعنی مواجهه با واقعیت ها و خواست اکثریت ملت و مواجهه با واقعیت های ادبیات جهانی و خواست و مطالبات نظام بین الملل شرایط سخت و پیچیده‌ای را از سر می گذراند! ایامی که از اندام جامعه حرف های پیدا و پنهانی نمایان شده و این سخن ها پیوسته در خطوط جامعه هویداست! با توجه به موقعیت حساسی که ريیس جمهوری برای خود و جامعه متصور است فقط بخش کوچکی از سخن های مردم را در خطوط جامعه با صدای بلند می‌خواند و بخش عمده آن را با صدای بلند نمی خواند و شاید هم نباید بخواند زيرا منافع ملی کشور را بر هر مساله‌اي ارجح می‌داند اما باید به این نکته واقف باشد که این خواست ها و مطالباتی که از سر و روی جامعه هویدا شده نیز جزو منافع ملی تعریف می شود و باید بپذیرند که تعریف‌های قدیم از روش و شیوه اداره جامعه با تعریف های جدید متفاوت است و به همین دلیل جامعه به تعریف جدیدی از منافع ملی رسیده که تا عمق شهرها و روستاها کشیده شده است! کشور در موقعیت حساسی در منطقه خاورمیانه قرار دارد و باید بپذیریم که عقل جدید مردم نیز به گونه ای حیات گرفته که فضای داخل کشور را نیز در موقعیت حساس قرار داده چرا که اعتقاد دارند همه مسائل به صورت هم زمانی به هم پیوستگی دارد و این پیوستگی و استمرار است که باعث شده فضای فرصت و تهدید توامان به میان آمده است. بنابراین لازم است تصمیم‌سازان و تصمیم گیران بر اساس استناد به واقعیت ها اقدام و عمل داشته باشند؛ واقعیت‌هایی که اگر مورد تامل و دقت باشند فرصت ساز است و اگر سطحی به آن نگریسته شود تهدیداتی بالقوه است. با توجه به خوانش جدید اکثریت ملت از داده ها و واقعیت های نظام بین‌الملل، خودشان به جواب‌های سوالات شان رسیده اند اما هوشمندی، کیاست و سیاست به این است که مسئولان در این پاسخ ها، خودشان دوباره تبدیل به سوال‌های بی جواب نشوند! از زایش های جدید هراس نداشته باشیم كه این زایش ها در داده‌های زمانی متفاوت به وقوع خواهد پیوست . بنابراین لازم است که مسئولان یک گام جلوتر از مردم باشند.

 

نوشته امید فراغت- کارشناس ارشد علوم سیاسی

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *