اشپیگل: اروپا باید ترامپ را منزوی کند

22 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

 نشریه آلمانی اشپیگل در گزارشی با اشاره به نشست اخیر ۷ کشور صنعتی موسوم به گروه ۷ با عنوان « افتضاح گروه ۷؛ اکنون زمان منزوی کردن دونالد ترامپ است»، نوشت که این نشست یک بار دیگر این موضوع را روشن کرد که ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد هم‌پیمانان این کشور را بدتر از دشمنانش تهدید می‌کند. اروپا باید پیامدها را مدنظر داشته باشد و تلاش کند تا ترامپ را در سطح جهانی منزوی کند.

در این گزارش آمده است که مواردی مانند سقوط غرب، پایان نظم جهانی پس از جنگ و آغاز دورانی جدید بخشی از مواردی هستند که آنچه در زمان ترامپ اتفاق افتاده است را تشریح می‌کنند همه این موارد همزمان هم درست و هم نادرست هستند. افتضاح در نشست گروه ۷ به وضوح نشان می‌دهد که مشکل اصلی با سیاست‌های ترامپ، شخص ترامپ است. برای اقدامات وی هیچ اصول و یا دلیلی وجود ندارد غیر از آرزوی بهترین بودن، مهمترین و بزرگترین بودن. فروپاشی غرب و نابودی همپیمانان، عوارض جانبی این اقدامات هستند.

این نشریه آلمانی اینطور ادامه داد که در جریان نشست گروه ۷ ، ترامپ دوستان قدیمی آمریکا را گویی آنها دشمن هستند، تهدید کرد. همزمان وی ابراز تمایل خود به دوستی با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را ابراز کرد و از «کیم‌جونگ اون» رهبر کره‌شمالی به عنوان فردی بسیار محترم یاد کرد. ترامپ انعکاسی از خود را در افرادی مانند (کیم جونگ اون) می‌بیند. او هر کاری که بخواهد انجام می‌دهد. توافق با شرکا و قوانین نظم جهانی؛ هیچکدام از آنها برای ترامپ اهمیت ندارند.

ترامپ خواستار کنترل کامل است و نمی‌تواند جلوی تناقض‌ها را بگیرد.او همیشه باید حرف اول و آخر را بزند و البته اینکه او می‌خواست در نشست گروه هفت، حرف خود را اعم از مسایل مربوط به بازرگانی، روسیه و... به کرسی بنشاند، تعجب‌آور نبود. پیام توئیتری که وی در هواپیما منتشر کرد و اعلام کرد که از بیانیه پایانی نشست حمایت نمی‌کند، فقط ناشی از خودبینی او بود. ترامپ همیشه فقط خود را در نظر دارد.

اشپیگل در ادامه نوشت؛ مشکلی که غرب و و یا دست کم غرب به نمایندگی «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و افرادی امثال آنها با آن مواجه هستند این است که این افراد تبدیل به افراد اضافی می‌شوند. آنها اینچنین می‌کند چرا که می‌کوشند تا باورها و قوانین قدیمی را حفظ کنند.آنها به قدرت واژگان، استدلال منطقی و هم پیمانان اعتقاد دارند.این اقدامات قابل تقدیرند اما در زمینه تعامل با فرد خودخواهی مانند ترامپ سودی نخواهند داشت. باید امیدوار بود که در نهایت آنها پس از پایان نشست شرم‌آور گروه ۷ متوجه اینها شوند.

این هفته‌نامه آلمانی نوشت، شاید بتوان گفت که ماکرون در این میان محتاطانه‌ ترین موضع‌گیری را داشت و در پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که هیچ ریاستی همیشگی نیست. منظور او به وضوح همتای آمریکایی‌اش بود. این اقدام عمد یا غیر عمد یادآور این بود که چطور می‌توان این نمایش را به پایان رساند. مردم آمریکا ترامپ را به قدرت رساندند و می‌توانند او را در میان مدت مجازات کنند و سال ۲۰۲۰ هم به خروج او از کاخ‌سفید رای بدهند. اروپا می‌تواند با دوری از ترامپ و روشن کردن اینکه چرا اینچنین می‌کند، ترامپ را منزوی کند.

اشپیگل نوشت که در بحران کنونی، اروپا باید یاد بگیرد که چطور با صدای بلند (به عبارتی از موضع قدرت) ترامپ صحبت کند و پیام اروپا نه فقط به گوش شهروندان اروپایی بلکه باید به آمریکا برسد. فراتر از همه اینها، بسیاری در آمریکا درست نمی‌دانند که ترامپ به هم پیمانی غرب ‌آسیب وارد کرده است. البته ترامپ هم هواداران خودش را دارد که او را به خاطر بحرانی که ایجاد کرده است، تشویق می‌کنند اما بسیاری دیگر از رای دهندگان از دوره مخربی که وی ایجاد کرده، خرسند نیستند. همین‌ها مهمترین هم‌پیمانان و بزرگترین امیدواری اروپا محسوب می‌شوند.

منبع: فارس

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *