اشتغال زایی سپاه برای زلزله زدگان غرب کشور + تصاویر

23 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

سپاه پاسداران توسط طرح های زودبازده  کارآفرینی و کوچک گامی در جهت بهبود شرایط زندگی مردم زلزله زده کرمانشاه برداشت.

گزارش تسنیم در این راستا:

حدود 8 ماه پیش بود که زمین لرزه ای به بزرگی 7.3 ریشتر مناطق غربی کشور از جمله استان کرمانشاه را لرزاند. در پی وقوع این زمین لرزه که کانون آن در منطقه دشت ذهاب اعلام شد، بیشترین خسارات به شهرستان های سرپل ذهاب، قصرشیرین و ثلاث باباجانی وارد شد و متأسفانه قریب به 450 تن از هموطنانمان جان خود را از دست دادند.

اشتغال زایی سپاه برای زلزله زدگان غرب کشور + تصاویر

از همان روز های اول وقوع زمین لرزه در غرب کشور مردم و نیرو های امدادی به خصوص یگان های ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کمک زلزله زدگان می شتابند و در یک تقسیم بندی مسئولیت امدادرسانی به شهر ها به ارتش و مسئولیت امدادرسانی به روستا های منطقه که بیشترین خسارات را دیده اند به سپاه واگذار می شود.سپاه در همان زمان تعهد می کند تا ظرف مدت 45 روز و با ساخت 8000 کانکس، اسکان موقت زلزله زدگان را سامان دهد و با تلاش جهادگران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص)، ظرف مدت 40 روز بیش از 8100 کانکس را، یعنی بیش از میزانی که متعهد شده بود برای زلزله زدگان روستا های دشت ذهاب می سازد و به این ترتیب کار اسکان موقت مردم این مناطق پایان می یابد.پس از آن که اسکان موقت زلزله زدگان پایان می یابد سپاه کار ساخت خانه های دائمی را آغاز می کند و موفق می شود با استفاده از روش های مدرن، خانه های مقاوم و عایق بندی شده با استفاده از مصالح تماماً ایرانی را در مدت زمانی کوتاه ساخته و به مردم برخی روستا های زلزله زده تحویل دهد.

اشتغال زایی سپاه برای زلزله زدگان غرب کشور + تصاویر

نمونه ای از خانه های دائمی ساخته شده توسط سپاه

**بخش دوم: کارآفرینی سپاه برای زلزله زدگاندر جریان زلزله، بسیاری از مردم براثر تخریب مغازه ها و کارگاه ها، شغل خود را از دست داده اند و بسیاری از خانواده ها هم سرپرست خود را از دست داده و یا سرپرست خانواده در شرایطی است که دیگر نمی تواند کار کند. در این شرایط اصلی ترین نیاز هر خانواده ای داشتن منبع درآمدی است که بتواند با آن مخارج زندگی خود را تأمین کند. اما ایجاد اشتغال در منطقه ای که از امکانات خاصی برخوردار نیست و مردم از تمکن مالی خوبی برخوردار نیستند، کار آسانی نیست.نیرو های جهادگری که با آن ها صحبت کردیم می گفتند در روز های اول وضع معیشت مردم مناسب نبود و آن ها مخارج زندگی خود را از کمک های ارسالی خیرین و سازمان های امدادرسان تأمین می کردند، حتی گاهی اوقات وضع به حدی خراب می شد که خود نیرو های جهادگر مسئولیت تأمین مالی و مخارج زندگی بعضی خانواده های زلزله زده را به عهده می گرفتند.همین موضوع نیرو های سپاه را به فکر می اندازد تا برای اشتغال زلزله زدگان نیز کاری انجام دهند تا وضع زندگی آن ها بهبود یابد، بر همین اساس سپاه کارآفرینی را نیز در برنامه های خود قرار می دهد.سپاه برای اشتغالزایی در مناطق زلزله زده، حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی، توانمندسازی مردم همین مناطق را سرلوحه کار خود قرار می دهد تا با صرف کمترین هزینه، هم بتواند برای مردم این مناطق اشتغال ایجاد کند و هم به آنان بیاموزد که چگونه روی پای خود بایستند.سپاه با شناخت کامل از تمام این شرایط و با استفاده از تجربیات ایجاد اشتغال در مناطق محروم کشور مانند سیستان و بلوچستان، پا به عرصه می گذارد تا این مشکل مردم زلزله زده را نیز برطرف کند. سپاه برای این حل این مشکل نیز طرح هایی را به تناسب هر منطقه روستایی اجرا کرده است.در گام اول سپاه برای ایجاد اشتغال، از توانمندی های مردم همان منطقه کمک می گیرد. در این طرح سپاه ابتدا خانواده هایی را که سرپرست خود را از دست داده اند شناسایی و متناسب با کاری که بلد بوده اند ملزومات ایجاد یک اشتغال نوپا را برای آن ها فراهم می کند.در این مرحله سپاه علاوه بر آنکه محل اسکان این خانواده ها را به صورت رایگان فراهم کرده است، ابتدا با ارائه کانکس هایی محل اشتغال آن ها را فراهم کرده و سپس تمام ملزومات ایجاد اشتغال رادر اختیار آنان قرار می دهد.یکی از جهادگران سپاه که از ابتدای زلزله کرمانشاه در مناطق زلزله زده حاضر بوده است، در این باره به من می گوید: در یکی از روستا ها با خانمی که سرپرست خانواده خود را در جریان زلزله از دست داده بود برخورد کردیم که آرایشگری بلد بود. وقتی از حال و روز او و مشکلاتش باخبر شدیم، ابتدا یک کانکس برای محل کار به او دادیم و پس از آن با مبلغی در حدود 2 میلیون تومان وسایل و لوازم مورد نیاز کارش را در اختیارش گذاشتیم تا بتواند منبع درآمدی برای خود داشته باشد.او به دیگر طرح های اجراشده توسط سپاه اشاره می کند و می گوید: «یکی دیگر از طرح هایی که اجرا کردیم استفاده از هنرمندی زنان روستا های زلزله زده در تولید صنایع دستی بود. ما در این طرح ابتدا با به کارگیری مربیان مجرب، زنان بی سرپرست مناطق زلزله زده را تحت آموزش های خود قرار داده و به آنان آموزش هایی از قبیل: گلیم بافی، فرش بافی، ساخت عروسک و یا سایر صنایع دستی که متناسب با بافت روستایی است ارائه کردیم. پس از آن، محصولات تولیدشده توسط این افراد را طی چند مرحله در بازارچه هایی در دانشگاه الزهرا (ع)، تهران و کرج به فروش رسانده عواید حاصل از آن را به خود زلزله زدگان بازگرداندیم».

اشتغال زایی سپاه برای زلزله زدگان غرب کشور + تصاویر

اشتغال زایی سپاه برای زلزله زدگان غرب کشور + تصاویر

اشتغال زایی سپاه برای زلزله زدگان غرب کشور + تصاویر

اشتغال زایی سپاه برای زلزله زدگان غرب کشور + تصاویر

نمونه هایی از محصولات تولیدشده توسط زنان در مناطق زلزله زده

از دیگر طرح های سپاه برای ایجاد اشتغال زلزله زدگان، به کارگیری زلزله زدگان در ساخت خانه هایشان بوده است. سپاه در ساخت منازل زلزله زده به جای آنکه بنا، نقاش، برقکار و... را از شهر های دیگر به کرمانشاه بیاورد، از خود زلزله زدگان کمک می گیرد تا هم کار ساخت خانه با سرعت بیشتری پیش برود، هم خود افراد در ساخت خانه هایشان شریک باشند و هم درآمدی از این محل داشته باشند.در روستای کوئیک عزیز که بودیم به محل اجرای یکی از طرح های اشتغالزایی سپاه رفتیم. در آنجا دیدیم که کارگران مشغول سیمان کردن بدنه تعدادی اتوبوس از کار افتاده بودند. از آن ها راجع به کاری که می کردند سؤال کردیم، گفتند: سپاه در نظر دارد تا با تبدیل این اتوبوس ها به کارگاه ثابت و تجهیز آن ها به وسایل مورد نیاز مشاغل مختلف، این کارگاه ها را برای ایجاد اشتغال در اختیار زلزله زدگان قرار دهد.

اشتغال زایی سپاه برای زلزله زدگان غرب کشور + تصاویر

بازارچه ای که سپاه از تبدیل اتوبوس های مستعمل به کارگاه در حال آماده کردن استقرار است تا در آینده نزدیک از کنار هم قرار گرفتن تعدای از این اتوبوس ها بازارچه ای کوچک برای اشتغال زلزله زدگان فراهم شود تا کمکی به اشتغال آن ها باشد.حالا با طرح هایی که سپاه برای کارآفرینی در روستا های زلزله زده اجرا کرده است، وضع زندگی مردم این مناطق بهتر شده و با طرح هایی که در آینده سپاه افتتاح می کند امید آن می رود تا وضع زندگی مردم بهتر هم بشود.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *