ییلدیریم: اصلاً اجازه استفاده از خاک ترکیه برای حمله به همسایگان را نخواهیم داد

26 خرداد 97 - ان آی تی وی نیوز

به نقل از رووداو ترکی، بن علی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه با اشاره به توافق ترکیه و آمریکا درباره نقشه راه پیرامون منبج در شمال سوریه گفت: به یک تفاهم 90 روزه رسیده‌ایم که بر مبنای آن عناصر گروه‌های"پ ک ک"، "پ ی د" و "ی پ گ" ا زمنطقه خارج خواهند شد.

وی افزود: بر مبنای این تفاهمنامه این منطقه توسط نیروهای محلی اداره خواهد شد که این موضوع با تلاش ترکیه میسر شده است، زیرا ما به آنها گفتیم امروز در الباب هستیم، فردا در عفرین و اگر لازم باشد پس فردا در منبج خواهیم بود.

نخست وزیر ترکیه با اشاره به قول آمریکا به ترکیه در دوره اوباما مبنی بر خروج نیروهای پ ک ک از منبج اظهار داشت: اما خارج نشدند و امروز این تفاهم را ثبت کردیم و نوشتیم تا اجرا شود زیرا قول و حرف می‌رود اما نوشته باقی می‌ماند.

ییلدیریم یادآور شد: اگر به نوشته خود هم عمل نکنند، ترکیه به آنچه منافع ملی خود بداند عمل خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که اگر آمریکا به شما بگوید برای حمله به ایران باید از پایگاه اینجرلیک ترکیه استفاده کنیم، شما چه خواهید گفت؟ اظهار داشت: ما اجازه استفاده از اینجرلیک را تنها برای مقابله با تروریسم داده‌ایم. برای حمله به هر کشوری اصلاً و اصلاً نمی‌توان از پایگاه‌های ما استفاده کرد. آیا آمریکا برای اشغال عراق توانست از پایگاه‌های ما استفاده کند؟ ما استفاده از خاک و پایگاه‌های ترکیه را در آن دوران رد کردیم و اجازه آن را ندادیم.

نخست وزیر ترکیه ادامه داد: ما پس از معاهده قصر شیرین که در سده 16 (بین عثمانی و صفویه) به امضا رسید هیچ جنگی با همسایه خود نداشته‌ایم و به حمایت از کشوری که بخواهد این حمله را انجام دهد هم فکر نمی‌کنیم.

 

منبع: تسنیم

0





اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *