جهت ثبت در تاریخ: تاریخ حقیقت را می نویسد نه سیاست را – جنگ سوریه جنگی برای تصرف میراث و منابع

27 خرداد 97- سارا زهیری - ان آی تی وی نیوز

در گذشته ای نه چندان دور رسانه ها وضعیت جنوب سوریه مانند اتفاقات ادلب و دیر الروز را که از میادین مهم نفتی سوریه هستند به سختی پوشش می دادند یا اگر پوششی داده می شد خلاف واقع بود یا همراه سانسور؛ و تنها رسانه های مستقل و اندک رسانه های اصلی درباره آن قلمی به درستی در جهت ثبت صحیح تاریخ میزدند؛ تا آنجا که رسانه های اصلی حتی حاضر به انتشار مقالات روزنامه نگاران مستقلی که در محل حضور داشتند نبودند و اگر مدارکی هم جهت افشا به دست روزنامه نگار یا محققی میرسید آنها از انتشار آن سرباز می زدنند اما داستانهای دیکته شده آمریکا و متحدان آن را با تمام آن دروغ های تاریخی در سطح گسترده پوشش میدادند.

آیا تا بحال رسانه های اصلی اخبار مربوط به درآمد میلیاردی آمریکا از میادین نفتی سوریه نوشته اند؟

اما تاریخ حقیقت را می نویسد و نه سیاست را - حمله به سوریه برای تسلط بر میادین نفتی این کشور - بعنوان مثال وقایع هفته اخیر :اسد در حال آماده سازی ارتش برای حمله به تروریست ها در مناطق نفتی جنوب سوریه - استقرار نیروهای نظامی انگلیس در نزدیکی میادین نفتی جنوب سوریه در یک پایگاه آمریکایی و لغو مذاکرات تنش زدایی در جنوب سوریه و سپس ترور اعضا کمیته مصالحه سوری. همه اینها برای حل بحران سوریه؟

به یاد بیاوریم پوشش گسترده رسانه های اصلی از اتهام حمله شیمیایی توسط اسد که حتی توسط برخی از نظامیان و نیروهای امنیتی آمریکا نیز رد شد. سیمور هرش از یک افسر آمریکایی نقل قول میکند که «این حرف ها کاملاً بی معنی است، همه می‌دانند که در آن روز هیچ حمله شیمیایی صورت نگرفت…»  و بخاطر بسپاریم ترور اخیر عضو کمیته مصالحه شهر «الحاره» و عضو کمیته مصالحه شهر «داعل» در ریف درعا در سکوت رسانه ای طی شد. اگرچه پیشتر نیز، «زکریا العمیان» عضو کمیته مصالحه در «تل شهاب» واقع در ریف درعا، سه روز پس از اینکه ربوده شده بود، ترور شد و باز سکوت رسانه ها!

این در حالیست که وضعیت جنوب سوریه که بخشی از آن مرز سوریه و اسرائیل است برای تاریخ بسیار مهم است. جنوب سوریه اکنون برای اسرائیل نیز به علت تجمع بیش از حد تروریست ها دردسر ساز شده است تا جاییکه نتانیاهو که زمانی حامی آنان بود مجوز پاکسازی آنان را داده است. باید بدانیم ارتفاعات جولان که هم اکنون مورد کاوش ذخایر نفت و گاز قرار دارد و قرار است اسرائیل را در تامین انرژی خودکفا سازد در جنوب سوریه واقع است و میادین مهم نفتی سوریه که اسد قصد بازپس گیری آنها را دارد نیز در جنوب سوریه واقع است.

پس از وقایع نادیده گرفته شده در غوطه شرقی و حمص این سوالی است که در قالب یک طرح تاریخی مطرح می شود. چنین اقداماتی را به سختی می توان جزیی از اقدامات جهت حل و فصل بحران سوریه دانست؛ چراکه تجربه تاریخی نیز نشان داد در مناطقی که تحت پوشش  داعش و مخالفانی که توسط رسانه های اصلی معتدل نامگذاری شده بود و تعداد آنها همیشه سانسور شد و  حقیقتی که در  آن مناطق در جریان بود رسانه ای نشد عاقبت ما را  با اخباری مواجه کرد که از تعداد 10 هزار نفری تروریست ها پرده برداشت! با عکس ها و فیلمهایی مواجه شدیم که آنها از زنان و کودکان سپرهای انسانی ساخته بودند و در حال تاراج میراث فرهنگی و ساخت مواد شیمیایی بودند. و البته فروش هزاران بشکه نفت در روز که درآمدی میلیارد دلاری برای ائتلاف آمریکایی به همراه داشته است.

دو ناحیه نفت خیز ادلب و جنوب سوریه اکنون محل دگرگونی هستند. در مورد ادلب همه چیز روشن است. تروریست های اخراجی و رادیکال از جمله جنبش الفتح و اعضای سایر سازمانهای تروریستی همه در ادلب جمع شده اند؛ اگرچه گروه های تروریستی 'داعش' و 'تحریرالشام' (جبهه النصره ) روز پنجشنبه 17 خرداد در استان ادلب سوریه با یکدیگر درگیر شدند. این منطقه هم مرز با ترکیه است و همان مسیری ست که بشکه های نفت به سوی ترکیه می رفت.

اما وضعیت در جنوب سوریه نامشخص است.

مخالفان اسد در سال 2015 کنترل گذرگاه مرزی نصیب در مرز اردن را به دست گرفتند و بدین ترتیب یکی از منابع مهم درآمد نفتی سوریه قطع شد. این مکان در استان درعا در بخش جنوبی سوریه واقع است که یک از دژهای امپراطوری بیزانس نیز بوده است و از نواحی تاریخی جهان محسوب می شود. شهر درعا پس از چندین ماه درگیری از کنترل تروریست ها مورد حمایت آمریکا و اسرائیل خارج شد.

میادین اصلی نفتی سوریه در عملیات "طوفان جزیره" از کنترل تروریست ها خارج شد. اکنون وقت آن است آمریکا و متحدانش بار دیگر آن مناطق را پس بگیرند و روز گذشته رسانه ها خبر از استقرار نیروهای انگلیس در نزدیکی میدان العمر را پوشش دادند.

میدان نفتی العمر و دیگر میدان های نفتی استان دیرالزور در سال ۲۰۱۳ توسط شماری از نیروهای جهادی از جمله "جبهه النصره، گردان اخلاص و جیش الاسلام" تصرف شد و کمتر از یک سال بعد نیز با عقبنشینی این گروه ها به کنترل نیروهای داعش در آمد.

لازم به ذکر است ائتلاف سوریه دموکراتیک اواخر ماه سپتامبر  همان سال میدان نفتی دیرو در شمال دیر الزور و مرکز پمپاژ و پالایش نفت میدان های الجفرا را به کنترل خود در آورده بودند.

میزان استخراج نفت از میدان نفتی العمر پس از آنکه به کنترل نیروهای داعش در آمد از 30 هزار بشکه  به کمتر از ۲۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت.
این گروه پس از تسلط بر میادین نفتی دیر الزور از طریق قاچاق نفت استخراجی به ترکیه و دیگر کشورهای منطقه روزانه بیش از دو نیم میلیون دلار درامد کسب می کرد.

مناطقی که این چند سال تحت کنترل تروریست ها در آمد در حقیقت همگی مناطق نفتی سوریه بوده است یا مناطقی که تحت کاوش برای غارت میراث فرهنگی این کشور قرار گرفته است؛ و همه اینها در حالیست که رسانه های اصلی هرگز اخبار مربوط به این تاراج را پوشش نداده اند و اگر خبرنگاری مدارکی را ارائه کرده است هرگز منتشر نشده است جز معدودی که رسانه های مستقل منتشر کرده اند. می توان قاطعانه نوشت: وقایع آنگونه که در جریان بوده است هرگز به ثبت نرسیده است.

میادین نفتی استان دیر الزور

میدان نفتی دیرو:

این میدان در ۴۰ کیلومتر شمال شهر دیر الزور واقع شده و تا پیش از بروز جنگ داخلی در سوریه روزانه بیش از ۱۰ هزار بشکه نفت از آن استخراج می شد. از پس از تسلط داعش بر این میدان نفتی میزان استخراج آن به کمتر از دو هزار بشکه در روز کاهش یافت. این میدان نفتی اوایل ماه اکتبر به کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک در آمد.

میدان های نفتی الخراطه و الشولا:

این دو میدان نفتی در ۵۰ کیلومتری شمال شرق شهر دیر الزور و جنوب رود فرات واقع شده اند. نیروهای ارتش سوریه و گروه های شیعی مورد حمایت ایران این دو میدان نفتی را در ماه سپتامبر از گروه داعش بازپس گرفتند. ظرفیت اسمی این دو میدان نفتی تا پیش از بحران سوریه حدود ۳۰ هزار بشکه در روز بوده و از پس از تصرف آن توسط داعش به کمتر از دو هزار بشکه در روز کاهش یافت.

میدان نفتی التنک:

میدان نفتی التنک در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق شهر میادین در استان دیر الزور واقع شده است. ظرفیت اسمی این میدان نفتی تا پیش از بحران سوریه ۴۰ هزار بشکه در روز بود و از پس از تسلط داعش بر آن به کمتر از ۱۷ هزار بشکه کاهش یافت.

پینوشت: عملیات "طوفان جزیره" از بامداد روز ۹ سپتامبر با هدف آزاد سازی بخش های شرقی استان دیرالزور تحت فرماندهی نیروهای سوریه دموکراتیک و شورای نظامی دیرالزور آغاز شد. این عملیات تا بازپسگیری مناطق شرق رود فرات و شهر ابو کمال ادامه داشت.

 

 

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *