علی دایی دعوت فیفا را بعلت رسیدگی به مناطق زلزله زده رد کرد؛ صادق زیباکلام سرنوشت میلیاردها پول زلزله زدگان را مشخص نکرده و همچنان از تئوری دهکده امید می گوید

30 خرداد 97 – ان آی تی وی نیوز

Image result for ‫علی دایی/زلزله زدگان‬‎فیفا از علی دایی آقای گل جهان دعوت کرد تا به روسیه سفر کند و تماشاگر ویژه دیدار ایران و روسیه باشد اما دایی این دعوت را به یک دلیل خاص رد کرد.

به نقل جام جم آنلاین، فیفا علاوه بر دایی ، مهدوی کیا را هم دعوت کرده است. مهدوی کیا به دعوت فیفا پاسخ مثبت داد و به روسیه رفت اما علی دایی این دعوت را رد کرد تا به مناطق زلزله زده کرمانشاه برود. دایی که در حال ساخت یک روستا از روستاهای تخریب شده مناطق زلزله زده کرمانشاه است، ترجیح داده در ایران بماند و آخرین کارهایی که مربوط به ساخت این روستا است را پیگیری کند.

اما تکلیف برخی پولهای واریزی به حساب برخی افراد همچنان نامعلوم است. از جمله سه میلیارد و 300 میلیون تومانی که مردم به حساب صادق زیباکلام ریختند تا صرف بازسازی مناطق زلزله زده شود.

پول‌های واریزی مردم به حساب زیباکلام روز به روز افزایش یافت و وی در مصاحبه‌های مختلف اعلام کرد که این پول به دو میلیارد هفتصد میلیون تومان فراتر رفته و همچنین در مصاحبه دیگر اعلام کرد این میزان پول به سه میلیارد تومان رسیده است.

زیباکلام در این زمینه می گوید:

«کمک‌های شما از مرز ۲ میلیارد و هفت‌صد میلیون تومان فراتر رفته و همچنان هم ادامه دارد. پرسش خیلی ساده آن است که با این قریب به ۳میلیارد تومان چه بایستی بکنیم؟ بخش عمده‌ای از فکر و ذکر من ظرف ده روز گذشته بررسی پاسخ همین پرسش بوده. یک‌دو جین جلسه با افراد مختلف داشته‌ام چه در خود منطقه که بودم و چه از وقتی برگشته‌ام و هرکس آمده به احوالپرسم این سؤال مطرح شده که با این پول‌ها چه می‌خواهم یا چه می‌بایستی انجام دهم. »

این حجم از پول در اختیار زیباکلام قرار گرفت و وی ماموریت یافت تا با توجه به اعتمادی که مردم به وی کردند، پول را در جای صحیح و برای کم کردن آلام و دردهای زلزله زدگان کرمانشاهی خرج کند

یکی از مشکلات پولی که به حساب بانکی سلبریتی ها واریز شده، این است که این افراد توانایی مدیریتی و کارشناسی هزینه این موارد را در جای درست ندارند و یا راه به غلط رفته اند و پول ها را در جایی که نبایست خرج می کنند یا اینکه پول ها در حساب آنها در حالی که مردم به آن احتیاج دارند بلوکه شده است. از سوی دیگر غرور اینکه این پولها را بنا بر ناتوانی به نهادهای امدادرسانی بدهند و وجهه ای که برای خود درست کرده اند را با این کار از بین ببرند، مانع بسیاری از کارها شده است.

جالب اینجاست که این افراد اغلب خود را مالک پول های خیریه مردمی می دانند. درصورتی که بایستی این موارد شفاف سازی شود و اگر حتی ریالی در این زمینه باقی مانده باید صرف مناطق زلزله زده شود، چراکه با این نیت این پول ها جمع آوری شده است.

در این راستا افرادی چون «صادق زیباکلام»، فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در قامت یک سلبریتی پول هایی از مردم اخذ کرد و اینک با همه انتقاداتی که به وی می شود می خواهد این پول‌ها را صرف پروژه رویایی خود یعنی «دهکده امید» کند. زیباکلام شش ماه پس از زلزله در این باره می گوید: شش ماه از زلزله کرمانشاه می‌گذرد، تاکنون ١٠ گزارش کار ارایه شده است. هر ماه دو گزارش که نخستین آن را اوایل آذرماه ارایه دادیم. در ابتدای کار با ارایه گزارشی به‌طور دقیق اهداف و اقداماتی که عزم آن را داریم، تشریح کردیم. در آخرین سفری که داشتم، به‌صورت شفاف اعلام کردم که سود پول‌های دریافتی چقدر بوده و تاکنون چه مقدار هزینه شده است.

آقای زیباکلام آیا سود پول بلوک شده هم حساب خواهد کرد؟ و طرح های ایشان چند سال دیگر از مرحله تئوری به عمل خواهد رسید و مردم به چشم آنرا خواهند دید؟ همانگونه که میدانیم در طی سه ماه گذشته با رشد ناگهانی دلار مواجه شدیم و تورم و بالا رفتن قیمت ها و هزینه های اجرایی؛ و این به این معنی خواهد بود: آقای زیباکلام شما اکنون نصف طرح خود را هم نمی توانید با پول آنروز اجرا کنید!

اینکه از لحاظ شرعی پولی که برای مردم زلزله زده و کمک فوری به آنها برای بازگشت به زندگی آنان صرف موارد دسته چندم شود، آیا جایز است یا خیر، سئوالی اساسی است.

این موضوع سبب دعوای شدید میان «محمد اسماعیل نجار»، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و زیباکلام شد.

این مقام مسئول از شکایت از زیباکلام سخن گفت و بیان کرد:

« برخی‌ها حساسیت دارند که این پول‌ها چه شده خب حق هم دارند ما در برنامه کاریمان ایجاد «دهکده امید» را نداریم بلکه می‌خواهیم بازسازی کنیم و تمام تلاش دولت این است سرپناه‌ها را سریع‌تر ایجاد کند تا زندگی به روال عادی برگردد.»[۲]

در حالی شاهد اتقافات تلخی در خصوص اقدام برخی از افراد سود جو برای جمع آوری کمک‌های نقدی بوده‌ایم که بخش زیادی از این کمک‌ها در حساب شخصی آنها انباشته شده است و می‌طلبد مسئولان در این زمینه ورود جدی را داشته باشند.

تجری دراین باره مطرح می کند:

انتظار می‌رود که دستگاه‌های نظارتی مانند وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه، اطلاعات نیروی انتظامی و دادستانی به عنوان مدعی العموم با ورود به این موضوع به صورت دقیق میزان  پول‌ها را مشخص کنند. در همین زمینه نامه‌نگاری‌هایی انجام شده و ما از مسوولان درخواست کردیم تا به این موضوع نظارت کنند. معاون اول قوه قضاییه دستور پیگیری موضوع را دادند که امیدواریم هرچه زودتر این موضوع برای مردم روشن شود.

استاندار کرمانشاه هفته پیش 24 خرداد اعلام کرد که علی دایی از محل کمک های مردمی که برای زلزله زدگان جمع آوری کرده است، یک روستا را به صورت کامل احداث خواهد کرد.

به گزارش قانون به نقل از ایرنا، هوشنگ بازوند، اظهار داشت: این روستا شامل 70 تا 80 واحد مسکونی خواهد بود که تمام اقدام های عمرانی آن از محل کمک های جمع آوری شده توسط علی دایی تامین می شود.

وی افزود: این فوتبالیست مشهور کشورمان اکنون در مناطق زلزله زده حضور دارد تا روستای مورد نظر خود برای ساخت را انتخاب و روند احداث آن را آغاز کند.

استاندار کرمانشاه افزود: علاوه بر علی دایی، خانم نرگس کلباسی نیز کمک های مردمی را برای کمک به زلزله زدگان جمع آوری و از چندی پیش کار خود را در مناطق زلزله زده آغاز کرده است.

بازوند اضافه کرد: کلباسی منازل نیازمندان را پس از مرحله سفت کاری که با تسهیلات دولتی انجام می شود، تکمیل خواهد کرد.

وی به کمک های جمع آوری شده توسط صادق زیبا کلام نیز اشاره کرد و گفت: زیباکلام طرحی را ارائه کرده است که براساس آن قصد دارد کمک های جمع آوری شده را صرف سیستم های آب و فاضلاب و تامین برق از طریق انرژی خورشیدی کند.

استاندار کرمانشاه چندی پیش در نشستی خبری اعلام کرد که زیبا کلام سه میلیارد و 200 میلیون تومان، علی دایی هشت میلیارد و 500 میلیون تومان و نرگس کلباسی پنج میلیارد و 200 میلیون تومان کمک های مردمی را جمع آوری کرده اند.

بازوند اظهار داشت: پس از وقوع زلزله مردم ‌63 میلیارد تومان به هلال احمر، 2 میلیارد به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و 2 میلیارد تومان به کمیته امداد کمک‌ کردند که همه آنها صرف زلزله زدگان شده است.

وی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با ایرنا، در رابطه با کمک های بین المللی جمع آوری شده برای زلزله زدگان نیز گفت: کمک هایی که دیگر کشورها برای کمک به زلزله زدگان استان کرمانشاه ارسال کرده اند، به منظور امداد رسانی وارد حساب هلال احمر شده است.

سفرای سوئد و نروژ در تهران روز دوشنبه هفته جاری در سفری به کرمانشاه اعلام کردند که هر یک از این کشورها به ترتیب 200 هزار یورو و 500 هزار دلار برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه ارسال کرده اند.


0

اخبار مرتبط

 • بی بی سی-بابایی خطاب به بنیانگذار آمد نیوز: شما فاسد و تروریست بازار تهران بودید+ویدئو
 • برگی از تاریخ-قتل‌عام شهروندان کرد در بیمارستان پاوه یک جنایت جنگی بود
 • فرامرز دادرس:آزادی نفتکش ایران نشان داد دوران زورگویی تمام شده است/جلیل مرتضوی:ترامپ برای انتخاب مجدد به کمک ایران احتیاج دارد
 • آمریکن کانسرواتیو:«صدای آمریکا» مالیات آمریکایی‌ها را خرج تبلیغ برای فرقه تروریستی مجاهدین می‌کند
 • ردپای موساد و سازمان سیا در بیت آقای قائم‌مقام!
 • فرامرز دادرس: ائتلاف آمریکا در خلیج فارس برای فروش اسلحه/جاسوسی در مواقع بحرانی جنایت است نه خیانت
 • رفع توقیف نفتکش ایرانی و تغییر مسیر به سوی مراکش
 • نشنال آبزرور-ارتباط سیاستمداران کانادایی با فرقه ی مجاهدین
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *