خرازی: اگر ایران در سوریه نبود اروپا شاهد حملات تروریستی گسترده ای میشد

31 خرداد 97 – ان آی تی وی نیوز

کمال خرازی وزیر اسبق امور خارجه و رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به تاثیر تحریم های امریکا بر روابط ایران و اروپا گفت: تحریم های امریکا فقط علیه ایران نیست بلکه علیه همه دنیا از جمله اروپا است. این تحریم های یک جانبه که نشانه ای از قلدرمآبی امریکاست به منافع همه کشورها آسیب می رساند.

وی افزود: آمریکا با خروج از توافق هسته ای عملأ از قوانین بین المللی و از قطعنامه 2231 شورای امنیت تخلف کرده است. تنها راه مقابله با تحریم ها، مقاومت در برابر امریکاست. اینجا بحث کمک به ایران نیست بلکه بحث کشورهای اروپایی و امنیت آنان است.

خرازی با بیان این که کشورهای اروپایی با حمایت از برجام از استقلال و حاکمیت و عزت خودشان دفاع می کنند، افزود: اروپا از مکانیسم ها و امکانات برای مقابله با تحریم ها برخوردار است. می توان با تحریم ها مقابله کرد و فراموش نکنید که ما چهل سال است که در برابر تحریم ها مقاومت می کنیم و در همین مدت توانسته ایم رشد و توسعه خوبی هم داشته باشیم. اما امروز این امنیت اروپاست که به دلیل رفتار یک جانبه گرایانه امریکا به مخاطره می افتد.

خرازی در پاسخ به این که ‘نظرتان در مورد مشکلات مختلف مانند مهاجرت در اروپا چیست؟’ گفت: آنچه امروز روی می دهد نتیجه اشتباهات گذشته اروپاست. هنگامی که تحولات سوریه شروع شد اروپایی ها نه تنها هیچ واکنشی نشان ندادند بلکه به تروریست ها اجازه دادند که در منطقه ی نزدیک به خود پا بگیرند. تروریسم و مهاجرت مشکلات ناشی از سیاست های نادرست در لیبی و در سوریه است. بر هم زدن امنیت کشورها ساده است اما برقراری مجدد آن بسیار دشوار است.

او ادامه داد: ‘آنچه در عراق روی داد می بایست باعث عبرت می شد. ما انتظار داشتیم که اروپا با تروریسم مبارزه کند، آنوقت فرانسه و انگلیس همراه با امریکا فقط از تغییر دولت سوریه صحبت می کردند. ایران و روسیه بودند که با تروریست ها مبارزه کردند و اگر جمهوری اسلامی ایران نبود، امروز اروپا شاهد حملات تروریستی بس گسترده تری در خاک خود بود. ‘

وی در پاسخ به برخی ادعاها مبنی بر این که ‘ تل آویو مواضع ایران سوریه را بمباران کرده است. آیا بین اسرائیل و ایران در سوریه یا بین اسرائیل و حزب اله لبنان درگیری بوجود خواهد آمد؟’ گفت: اسرائیل پایگاه تی فور در نزدیکی پالمیرا را بمباران کرد. رژیم اسرائیل با این اقدامات خود به تروریسم کمک می کند.

وی گفت که در رابطه با حزب الله لبنان نیز اسرائیل به خوبی می داند که اگر مانند 2006 به خاک لبنان تجاوز کند، حزب الله کاملأ آماده است تا پاسخ مناسبی به هر گونه تجاوز بدهد.

خرازی در پاسخ به این سوال که ‘ ترامپ با کیم جونگ اون که بمب اتمی دارد وارد مذاکره شده است. شاید با شما نیز وارد مذاکره شود. آیا نشانه هایی از گشایش از سوی امریکا مشاهده می شود؟’ گفت: امریکا می خواهد با ایران وارد مذاکره شود، این ما هستیم که حاضر به مذاکره با امریکا نیستیم. دلیل آن هم روشن است، چرا که ما مذاکره با امریکا را تجربه کردیم و نتیجه آن را نیز دیدیم. امریکا در نقض تمامی قوانین بین المللی به صورت یک جانبه از برجام خارج شد. ایران بر اساس تمامی گزارشات آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهدات خود در قالب توافق هسته ای پایبند است. ما هیچ اعتمادی به امریکا نداریم و چشم اندازی در مورد تغییر رفتار امریکا در قبال ایران وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که ‘ تاثیر فشارهای عربستان و اسرائیل بر مواضع ضدایرانی امریکا چه اندازه است؟ ‘ افزود: امریکا باید به افکار عمومی جهان پاسخ بدهد که در حالی که عربستان و اسرائیل از حمایت واشنگتن برخوردار هستند و آخرین تجهیزات نظامی را در اختیار دارند چرا ایران به عنوان یک کشور مستقل حق ندارد از تجهیزات نظامی مانند موشک برای دفاع از خود برخوردار باشد.

‘ترامپ همواره گفته است که بهره برداری از منابع مالی عربستان یکی از اهداف سیاسی و اقتصادی امریکاست و حمایت از اسرائیل نیز در سرلوحه سیاست خارجی واشنگتن قرار دارد و تعیین کننده خط مشی آن می باشد. البته چنین عملکردی پیش ازهر چیز اعتبار خود امریکا را قربانی می کند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *