ترکیه: در مورد عملیات قندیل اختلافی با ایران نداریم – آماده خروج از منبج هستیم

31 خرداد 97 – ان آی تی وی نیوز

به نقل از دویچه ووله وزیر خارجه ترکیه خبر داد که یگان‌های مدافع خلق چهارم ژوئیه از شهر منبج سوریه خارج می‌شوند. ترکیه همچنین اعلام کرده است که در مورد عملیات نظامی این کشور در کوهستان قندیل با ایران اختلافی ندارد.

مولود چاووش‌اوغلو روز چهارشنبه (۳۰ خرداد / ۲۰ ژوئن) در مصاحبه با شبکه خبری خصوصی “سی‌ان‌ان ترک” تاکید کرد که نقشه راه در رابطه با منبج که بر سر آن با آمریکا توافق شده به طور دقیق و کامل اجرا خواهد شد.

در پی این توافق اولیه قرار بود که شبه نظامیان یگان‌های مدافع خلق(YPG) از شهر منبج عقب‌نشینی کنند و نیروهای آمریکا و ترکیه به‌طور مشترک مسئولیت تامین امنیت این شهر را برعهده بگیرند.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفته است که “عناصر” یگان‌های مدافع خلق خلع سلاح خواهند شد و این موضوع به لحاظ آینده سوریه و همچنین برای بهبودی مناسبات ترکیه با آمریکا مهم است.

منبج در غرب رود فرات در شمال سوریه قرار دارد. این منطقه تحت کنترل نیروهای شبه‌نظامی کرد سوری موسوم به “یگان‌های مدافع خلق” است. از نظر ترکیه یگان‌های مدافع خلق “گروهی تروریستی” و نزدیک به حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) است. آمریکا هم “پ‌ک‌ک” را گروهی تروریستی می‌داند، اما اتهام‌های ترکیه علیه یگان‌های مدافع خلق و شاخه سیاسی آن را قبول ندارد و آن‌‌ها را گروه تروریستی نمی‌شناسد.

رسانه‌های ترکیه پیش از این خبر داده‌ بودند که پس از امضای توافق بین آمریکا و ترکیه نیروهای یگان‌های مدافع خلق ظرف مدت یک ماه باید منبج را ترک کنند.

بنابه گفته چاووش‌اوغلو شبه نظامیان کرد باید چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) منبج را ترک کنند.  این نخستین بار است که تاریخ مشخصی برای خروج شبه نظامیان کرد از منبج اعلام شده است. این موضوع می‌تواند در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه نیز به نفع اردوغان تاثیر بگذارد و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کنونی و نامزد ریاست جمهوری ترکیه، از آن به عنوان برگ برنده در انتخابات ۲۴ ژوئن ترکیه استفاده کند.

ترکیه: در مورد عملیات قندیل اختلافی با ایران نداریم

ارتش ترکیه در قندیل هم عملیات جدیدی را علیه حزب کارگران کردستان شروع کرده است. کوهستان قندیل، در مرز ایران، ترکیه و عراق قرار دارد و به گفته مقامات ترکیه پناهگاهی برای “پ‌ک‌ک” و دیگر گروه‌های مسلح کرد ‌است.

نورالدین جانیکلی، وزیر دفاع ترکیه، گفته است که ارتش این کشور برای اولین بار در قندیل چند پایگاه نظامی تاسیس کرده است.

جانیکلی درباره نقش ایران چنین توضیح داد: «جمهوری اسلامی ایران در زمینه همکاری برای مبارزه با تروریسم در تمام مناطق از جمله قندیل ابراز آمادگی کرده است.»

اما سرتیپ ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح ایران، صحبت‌های وزیر دفاع ترکیه را “غیردقیق” دانست.

در تازه‌ترین واکنش مقامات ترکیه اما به‌صراحت گفته شده است که این کشور درباره عملیات در قندیل اختلافی با ایران ندارد. این موضوع را بنعلی یلدریم، نخست وزیر ترکیه، روز پنجشنبه (۳۱ خرداد) اعلام کرد.

یلدیریم در مصاحبه با شبکه‌های خبری این کشور تاکید کرد: «وقتی اعضای گروه تروریستی پ‌ک‌ک در اثر حمله ترکیه به قندیل در وضعیت سختی قرار می‌گیرند، به سمت ایران می‌گریزند و زمانی که در این کشور با مشکلی مواجه می‌شوند به عراق برمی‌گردند.»

0

اخبار مرتبط

 • لوفیگارو: بزرگترین شکست عربستان در یمن رقم می‌خورد
 • آفریقای جنوبی میزبان نشست همبستگی در برابر زورگویی‌های آمریکا
 • جزئیات نشست ۶ ساعته رهبران حماس و جهاد اسلامی/ اصرار ابومازن بر حرکت در مسیر ویرانگر و پرهزینه
 • روسیه : آمریکا در سرقت فناوری سابقه ای طولانی دارد
 • سخنان جکی چان دربارۀ حوادث هنگ کنگ و حمایت آمریکا از خشونت به اسم دموکراسی
 • هاآرتص: اسرائیل از انفعال آمریکا در مقابل ایران نگران است
 • ماکرون به نیروهای امنیتی فرانسه: در انتقاد از ایران احتیاط کنید
 • شرکت‌های امنیت دریایی محافظان انگلیسی را از خلیج فارس حذف کردند
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *