چین: چماق آمریکا مذاکره است -پاسخی کوبنده‌تر می‌دهیم

1 تیر 97 – ان آی تی وی نیوز

به نقل از ایرنا؛  وزارت بازرگانی چین امروز جمعه در بیانیه ای خطاب به آمریکا اعلام کرد: روش های نرم و منعطف این کشور تاکنون نتوانسته است سیاست دولت آمریکا را برای برای بالا بردن تعرفه بر روی کالاهای چین تغییر دهد.

آمریکا و چین سه بار با یکدیگر مذاکره کردند تا نهایتا این توافق حاصل شد که طرفین تعرفه بر روی کالاهای یکدیگر را تعلیق کنند اما یک ماه پس از آن، آمریکا اعلام کرد روی 50 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین تعرفه 25 درصدی وضع کرده است و چین هم تلافی و مقابله به مثل کرد.

گائو فونگ سخنگوی وزارت بازرگانی چین هم روز گذشته در پکن گفت آمریکا و سیاست های اقتصادی این کشور، غیرقابل پیش بینی تر و چالش برانگیز تر شده است.

او افزود به همین دلیل لازم است چین پاسخی با روش های مستحکم تر به اقدامات ضد تجاری آمریکا بدهد و اجازه ندهد راهبردی یکجانبه تجاری حمایتی این کشور مشکل ساز شود.

وی گفت ما مذاکراتی بسیار مثبت و سازنده و به نفع هر دو کشور برگزار کردیم اما یکباره دولت آمریکا موضع خود را تغییر داد و به یکجانبه گرایی تجاری روی آورد و به جنگ تجاری دامن زد و این می تواند مشکلات زیادی را برای کشاورزان و کارگران آمریکایی به وجود آورد.

این سخنگو مذاکرات با آمریکا را بیهوده توصیف کرد و گفت که این کشور از گفت و گو در واقع به عنوان یک چماق در دستانش استفاده می کند تا در موقع لازم بر سر حریف خود بکوبد و از او امتیاز بگیرد و این اقدامات غیرعاقلانه برای واشنگتن گران تمام خواهد شد.

گائو تصریح کرد: اگر آمریکا دست به صدور فهرست اعمال تعرفه و اقدامات ناقض تعادل تجارت جهانی بزند و باعث بی‌عدالتی تجاری شود، چین با آمادگی کامل و در نظر گرفتن ابزارهای کمی و کیفی، واکنشی قوی نشان خواهد داد و از منافع کشور و مردم خود دفاع خواهد کرد.

‘وی جیان گوا’ معاون سابق نخست وزیر چین هم از دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا انتقاد کرده و او را به بی توجهی به منافع کشورها، مردم و تبعیض علیه سرمایه گذاران چینی متهم کرده بود که می کوشد به تنش های تجاری دو جانبه دامن بزند.

‘دونگ یان’ رییس اداره تجارت بین الملل آکادمی علوم چین هم می گوید که آمریکا بخش فناوری ها و صنایع پیشرفته چین را هدف گرفته بود تا اقتصاد چین را فلج کند و این نقشه واشنگتن بسیار خطرناک بود.

تحلیلگران می گویند آمریکا پس از یکجانبه گرایی تجاری به بهانه حراست از امنیت کشور، منافع مردم آمریکا و حراست از فرصت های شغلی در حال فشار آوردن بیشتر به چین در عرصه تجاری است.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *